Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

W jaki sposób działają ultrasonografy okulistyczne i kiedy się z nich korzysta?

W jaki sposób działają ultrasonografy okulistyczne i kiedy się z nich korzysta?
Zobacz więcej zdjęć »
Badania ultrasonografami wykorzystywane są w bardzo wielu dziedzinach medycyny, choć niektórzy kojarzą je wyłącznie z ginekologią. W naszym artykule skoncentrujemy się na USG oka i aparatach, które są wykorzystywane do badań.

Jak działa nowoczesny ultrasonograf okulistyczny i jakie badania możemy dzięki niemu przeprowadzić? Kiedy korzysta się z tych urządzeń?Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia to zastosowanie ultradźwięków do badania oraz obrazowania tkanek w medycynie, a także weterynarii. Jest to metoda nieinwazyjna, do której nie ma żadnych przeciwwskazań, a daje możliwość wykrywania nawet bardzo małych zmian w narządach. Zasadę działania prostego ultrasonografu, który składa się z emitera oraz odbiornika fali ultradźwiękowej, można opisać w jednym zdaniu: emiter wysyła falę o określonej częstotliwości w stronę badanego ośrodka, czyli na przykład oka, która rozchodzi się w nim i odbija na granicy ośrodka, a następnie wraca do odbiornika. Sygnał ten jest przetwarzany i na jego podstawie powstaje obraz, który widzimy na wyświetlaczu czy podłączonym do ultrasonografu komputerze.Jak wygląda USG oka?

Wyróżniamy dwa rodzaje badań USG oka. Badanie typu A pozwala lekarzowi określić parametry gałki ocznej, czyli na przykład długość osiową gałki, promień krzywizny rogówki czy głębokość komory przedniej. Powstaje w ten sposób obraz struktur, które znajdują się wzdłuż jednej prostej. Badanie typu A jest stosowane przede wszystkim przy diagnostyce rogówki oraz jej dysfunkcjach, a także do określania mocy soczewki, która została wszczepiona po operacji usunięcia zaćmy – mówi nam przedstawiciel dystrybutora urządzeń okulistycznych i sprzętu optycznego Poland Optical z siedzibą w Cieszynie. Badanie typu B, dzięki któremu możemy uzyskać obraz struktur leżących wzdłuż jednej płaszczyzny, ma większe zastosowanie diagnostyczne. Lekarze wykonują je między innymi w przypadku wystąpienia odwarstwienia siatkówki, wystąpienia wylewów krwi do gałki ocznej, obecności ciał obcych wewnątrz gałki czy do monitorowania zmian zachodzących w cukrzycy.Jakie możliwości dają nowoczesne ultrasonografy okulistyczne?

Nowoczesne ultrasonografy okulistyczne dają nam nie tylko dokładny i przejrzysty obraz badań podstawowych. Niektóre z nich umożliwiają także wykonanie biometrii oka oraz pachymetrii. Badanie biometryczne służy do pomiaru długości osiowej gałki ocznej, a także odległości między różnymi strukturami oka. Badanie to stosowane jest także przy kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy. Pachymetria to badanie centralnej grubości rogówki. Badanie przeprowadzane jest w celu dokładnego określenia wartości ciśnienia wewnątrz gałki oka, to podstawowe badanie u pacjentów z podejrzeniem jaskry i jaskrą rozpoznaną, powinna być również wykonywana przed laserowymi korektami wad wzroku czy zabiegami chirurgicznymi rogówki.

Podsumowując: nowoczesne ultrasonografy okulistyczne to urządzenia, które umożliwiają dokładną diagnozę – to wygodne rozwiązanie i dla pacjentów, i dla specjalistów, którzy przeprowadzają badania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 11 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )