Społeczeństwo » Społeczeństwo

W którą stronę zmierza inteligencja polskich miast

W którą stronę zmierza inteligencja polskich miast
Zobacz więcej zdjęć »
Inteligentne skrzyżowania, latarnie i śmietniki - miasta systematycznie podnoszą swoje IQ. Gdzie najszybciej będziemy mogli dostrzec inteligencję polskich miast? - odpowiada Przemysław Wojtkiewicz, Dyrektor Rynku ICT w Integrated Solutions.

Miasto bez korków
Przestrzeń miejska potrzebuje inteligentnych systemów transportowych. ITS (Inteligent Transport System) to jeden z ważniejszych obszarów inwestycji samorządów. Z takich rozwiązań korzystają już największe miasta europejskie, jak Londyn, Sztokholm czy Madryt. Teraz przyszedł czas na Polskę. ITS usprawni i upłynni ruch miejski. System zarządza takimi obszarami, jak ruch samochodowy, komunikacja miejska, ruch rowerowy, strefy płatnego parkowania, parkingi czy taksówki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Będzie taniej
Inteligentne miasto pozwoli zaoszczędzić np. na kosztach prądu. Systemy do zarządzania oświetleniem miejskim dopasują się do pory dnia, roku i bieżącego zapotrzebowania mieszkańców. Przykładem takiego miasta jest Gdańsk, gdzie wszystkie latarnie miejskie wyposażono w odpowiednie sterowniki, a Orange dostarczyło transmisję danych.
W efekcie miasto zaoszczędziło 250 tys. zł w ciągu roku. 

Z ekologią w parze
Na mapie technologicznych trendów miast, nie zabraknie też „zielonych” inicjatyw. W tym zakresie samorządy będą inwestować w systemy i urządzenia, które pozwolą na lepsze zarządzanie zasobami, jak woda, energia, gaz czy odpady komunalne. To pozwoli na opracowanie efektywnych kosztowo i skutecznych modeli dostarczania usług miejskich.

Uwaga wypadek
Smart Cities będą dążyć do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Samorządy wyposażą miasta w systemy monitoringu miejskiego, systemy antykryzysowe czy antypowodziowe. Ich rolą będzie wykrywanie niepokojących zdarzeń i informowanie o tym odpowiednich służb. Wśród takich rozwiązań znajdą się m.in. kamery z funkcją identyfikacji twarzy czy rozpoznawania konkretnych zagrożeń.  

Miejska Mensa
Oprócz wspomnianych funkcji największą siłą nowych technologii jest ich integracja. Dopóki są to pojedyncze rozwiązania raczej powinniśmy mówić o automatyzacji niż o „inteligencji”. Dopiero łącząc ich możliwości hasło „smart city” nabierze prawdziwego znaczenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwona.luniewska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »