Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

W nowy rok z pozytywną energią!

Jak podaje OBOP* blisko 45 proc. Polaków zdecydowało się zmienić coś w swoim życiu i podjęło noworoczne zobowiązania. Większość postanowień dotyczy dbania o siebie.

 Warto pamiętać, że dbanie o siebie to także, a może przede wszystkim, troska o swoje zdrowie. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Raport OBOP pokazuje, że blisko 42 proc. badanych wskazało jako jedno z postanowień noworocznych przejście na dietę oraz ogólnie zadbanie o siebie. Wiele osób uważa, że by zadbać o swoje zdrowie wystarczy zapisać się na siłownię, zajęcia fitness czy zacząć zdrowo się odżywiać. I rzeczywiście, lepiej robić coś niż nic, Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie odpowiedniej diety z wysiłkiem fizycznym, a najlepiej, żeby te działania sprawiały nam dodatkowo przyjemność. Bo wtedy, mimochodem zaczynamy realizować plan profilaktyki nowotworowej. 

Profilaktyka ma wiele twarzy 

Profilaktyka związana z zapobieganiem nowotworom ma wiele aspektów. Kluczowe są badania profilaktycznemówi Elżbieta Kozik, Prezeska Ruchu Społecznego Amazonkiale z naszego doświadczenia wynika, że dostęp do tych badań, jest niestety utrudniony. Dlatego wielu Polaków zniechęca się do profilaktyki już na pierwszym etapie. Dlatego razem z ING Życie w ramach akcji Apetyt na życie rozpoczynającej się w Światowym Dniu Walki z Rakiem czyli 4 lutego zachęcamy Polaków do najprostszego badania, jakim jest badanie krwi – dodaje Elżbieta Kozik.  

Już prosta morfologia bowiem, może wskazać nam ewentualne nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. 

Ruch ma być przyjemnością 

Ale nie mniej istotne są takie czynniki jak wspomniany ruch czy dieta. Dlaczego? Aktywność fizyczna zmniejszenie zagrożenia otyłością, która z kolei powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór.

U osób z nadwagą często występują zaburzenia w produkcji i wydzielaniu insuliny, które mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Istnieje ścisły związek pomiędzy hiperinsulinemią a zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka sutka, jelita grubego i prostaty. Aktywność fizyczna jest jednym z najprostszych a zarazem skutecznych elementów profilaktyki antyrakowej - mówi dr Hanna Tchórzewska – Korba, specjalista II ds. rehabilitacji ruchowej, ekspert Stowarzyszenia Amazonki. -   Nawet zwykły spacer pozwala nie tylko na relaks, ale ma też duży wpływ na nasze zdrowie. Należy pamiętać o tym, że wysiłek fizyczny powinien być odpowiedni zarówno do stanu fizycznego danej osoby jak i jej wieku. Kluczem do sukcesu może okazać się systematycznośćdodaje doktor Tchórzewska-Korba. 

Warto sobie zaplanować 30 minut dziennie tylko dla siebie i w tym czasie wykonać kilka prostych ćwiczeń lub pójść na spacer. Jako aktywność fizyczną zaleca się nie tylko basen czy siłownię. Warto zastanowić się i znaleźć coś, co po prostu sprawia nam przyjemność. Może to być jazda na rowerze, gimnastyka w czasie oglądania ulubionego serialu czy spacer z psem. Wiele osób skarży się, że brak aktywności fizycznej w ich stylu życia wynika z braku czasu. Pamiętajmy jednak, że możemy być aktywni na wiele naprawdę prostych sposobów.  

Dieta – najlepszy kosmetyk i lekarstwo bez skutków ubocznych 

Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, wygląd czy umysł, ale dużej mierze właśnie na zdrowie. Niestety żyjemy coraz szybciej i nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Dlatego wraz z wejściem w nowy rok postawmy przed sobą nowe zadanie – jedzmy świadomie. Najlepiej spożywać produkty mało przetworzone, nie zawierające szkodliwych dodatków chemicznych i konserwantów, wolne od sztucznych nawozów, antybiotyków, hormonów i nie modyfikowane genetycznie. Takie produkty są nie tylko zdrowe, ale po prostu smakują lepiej. Dieta, zarówno ta, która mam pomóc zrzucić zbędne kilogramy, jak i ta która ma pomóc w trosce o zdrowie wymaga regularnych posiłków. Należy spożywać 5 posiłków dziennie. Głodzony organizm, każdą porcję jedzenia będzie starał się chomikować na gorsze czasy. I zachowa energię pod postacią tłuszczu. Lepiej jedzmy częściej, a mniej. Wybierajmy surowe owoce i warzywa jako przekąski, a kiedy mamy ochotę na coś słodkiego - suszone owoce. Są bardzo słodkie, ale dużo zdrowsze niż jakikolwiek baton. Ale dieta, to nie tylko to, co jemy, to także to, co pijemy. Truizmem będzie stwierdzenie, że najlepiej pić wodę. Po prostu tak jest. Unikajmy słodkich napojów, napojów energetycznych czy alkoholu. Pijmy wodę, zieloną herbatę, prawdziwe soki. I po prostu myślmy o tym, co jemy… Więcej porad dotyczących diety a także pozostałych aspektów profilaktyki nowotworowej na stronie www.rakowiwspak.pl 

Bądźmy wytrwali…  

Cytowany raport OBOP wskazuje również, że Polacy trwają w swoich postanowieniach nie dłużej jak trzy miesiące. Aby zmienić ten stan rzeczy pomoże odrobina motywacji oraz plan działania, którego będziemy się trzymać. Ustalając sobie pewne zasady mamy bowiem większą szansę na sukces. Także jeżeli chodzi o zdrowie.  

Powodzenia!  

*Badanie przeprowadzone przez OBOP w styczniu 2013 roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

multi_comm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »