Dom » Budownictwo

Ważne informacje o schodach drewnianych

Schody drewniane to najczęściej wybierany rodzaj schodów. Można je zamówić w zakładzie stolarskim lub kupić gotowe do samodzielnego montażu. Ich cena jest uzależniona od rodzaju i ilości wykorzystanego materiału oraz specyfiki konstrukcji.

Drewno świetnie sprawdza się jako materiał do produkcji schodów samonośnych, które są coraz częściej wykorzystywane przez dążących do maksymalnego wykorzystania przestrzeni architektów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Montaż schodów przypada na moment, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym, tzn. ma już dach, okna i drzwi, a także podkłady podłogowe i czynny system ogrzewania. Jak nie trudno się domyślić, chodzi o to, aby panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne nie zniszczyły schodów. Przy wysokiej jakości materiału i profesjonalnym wykonaniu, schody drewniane mogą nam służyć przez wiele dekad. Nie znaczy to jednak, że wytrzymają padający na nie śnieg czy deszcz.

Gatunki drewna wykorzystywane przy produkcji schodów drewnianych bardzo różnią się pod względem jakości i ceny. Najdroższe są oczywiście gatunki egzotyczne, takie jak: acajou, cedr brazylijski, czereśnia amerykańska, doussie, iroko, jatoba, mahoń, merbau, orzech amerykański, sapeli czy wenge. Wynika to z ich niezwykłej twardości (gęstości włókien), która zapewnia trwałość i odporność wykonanym z nich schodom. O połowę tańszy jest jednak polski dąb, który nie ustępuje egzotycznym gatunkom pod względem trwałości. Inne europejskie gatunki wykorzystywane do produkcji schodów to brzoza, buk, jesion, klon, wiśnia i orzech. Drewno tych drzew nie jest tak twarde jak dębina, ale bywa wybierane przez wzgląd na piękną barwę (zwłaszcza brzoza, buk). Trwałość niektórych gatunków może być także podnoszona sztucznie, np. przez szczotkowanie czy wędzenie amoniakiem (jesion). Najtańsze schody drewniane będą wykonane z drewna drzew iglastych (modrzew, sosna) lub sklejki czy płyty. Są to jednak materiały o wiele mniej trwałe i można się zastanawiać, czy ich wybór faktycznie zasługuje na miano oszczędności.

Co istotne, nawet drewno cenionego gatunku może być niskiej jakości. Jeżeli kupujemy drewno samodzielnie, powinniśmy szukać drewna z gęsto rozłożonymi słojami, bez sęków i wypływającej żywicy. Drewno powinno też być wysuszone – jego wilgotność nie może przekraczać 12%. Dobrze wyposażone zakłady stolarskie mogą szybko wysuszyć drewno w specjalnych suszarniach.

Po dobraniu materiału pozostaje nam jeszcze wybór rodzaju schodów. Tutaj decydują względy praktyczne i estetyczne. Ciekawym przykładem wspomnianych wyżej schodów samonośnych są schody kręte (spiralne). Zajmują one mało miejsca i doskonale pasują zarówno do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej, jak i w tradycyjnej aranżacji. Po takich schodach nie wniesiemy jednak wersalki. Dlatego schody drewniane najczęściej przyjmują postać prostych schodów dwubiegowych ze spocznikiem, rzadziej schodów zabiegowych. Interesujące są także schody modułowe, które jednak sporo kosztują i wymagają specjalnego wzmocnienia ściany nośnej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »