Kultura » Kultura
Wielki powrót Endera
Zobacz więcej zdjęć » |
„Ender na wygnaniu" jest odpowiedzią na prośby milionów czytelników, których po lekturze „Gry Endera" i „Mówcy Umarłych" dręczyły wątpliwości, co działo się z głównym bohaterem przez dzielące oba tomy 3000 lat. Dla autora była to także okazja do naprawienia błędów z przeszłości, doprecyzowania pewnych rozbieżności między innymi tekstami opisującymi losy Endera, w efekcie czego otrzymaliśmy dzieło ze wszech miar przemyślane.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Trzynastoletni Ender Wiggin powinien wracać do domu jako bohater po zwycięstwie odniesionym nad Robalami. Ponieważ jednak jednocześnie uznano go za niebezpiecznego i postanowiono trzymać z daleka od Ziemi, decyduje się na przyjęcie stanowiska gubernatora pierwszej ludzkiej kolonii na planecie, która kiedyś należała do wroga. Jego ukochana siostra Valentine dołącza do niego, ale nie jest w stanie zburzyć muru, który wokół siebie wzniósł. Dręczony wyrzutami sumienia z powodu Ksenobójstwa Ender szuka przyczyny, dla której obcy pozwolili mu się unicestwić...
„Ender na wygnaniu" pokazuje nam głównego bohatera między 12. a 35. rokiem życia, kiedy to uczy się on, jak żyć poza Szkołą Bojową, jak być normalnym człowiekiem. Jest to historia chłopca, który po ocaleniu ludzkości przed zagładą staje przed jeszcze trudniejszym zadaniem: życiem po zakończeniu wojny. Przez te lata Ender nie tylko próbuje odnaleźć się w społeczeństwie, ale także zrozumieć motywy Królowych Kopców, które - jak sądzi - nie tyle zostały pokonane, co pozwoliły mu się zgładzić.
„Ender na wygnaniu" jest jednak przede wszystkim opowieścią o powrocie z wojny. Różniącą się od pozostałych, bo traktującą o dzieciach, które po zwycięstwie nad obcą cywilizacją musiały odnaleźć się w nowej, ziemskiej rzeczywistości - bez stojących za plecami nauczycieli ze Szkoły Bojowej, ze świadomością, że to nie jest już tylko gra.
Pracując nad tą powieścią, Card odbył mnóstwo rozmów z amerykańskimi weteranami, prowadził z nimi korespondencję, starał się spojrzeć na świat ich oczyma, a następnie przelać to na papier.
Orson Scott Card (ur. 1951) - jeden z najbardziej popularnych pisarzy gatunku science fiction, autor powieści, opowiadań, dramatów, audycji, słuchowisk, sztuk teatralnych i esejów. Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera", które zostało później rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Do najsłynniejszych utworów autora należą ponadto: cykl o Alvinie Stwórcy, „Glizdawce", „Wołanie Ziemi" oraz „Badacze czasu - odkupienie Krzysztofa Kolumba".
Od 22 do 30 sierpnia Orson Scott Card będzie gościł w Polsce. Czytelnicy będą mieli wyśmienitą okazję do zdobycia autografu jednego z największych twórców science fiction, a także poznania autora osobiście. Znamy już terminy dwóch pierwszych spotkań. W poniedziałek, 23 sierpnia, o godz. 18.00 pisarz spotka się z czytelnikami w warszawskim Paradox Café (ul. Jezierskiego 3/5). Kolejne spotkanie w środę, 25 sierpnia, o godz. 18:00 w EMPiK Junior, ul. Marszałkowska 116/122. Rozmowę z Autorem poprowadzi Kamil M. Śmiałkowski.
SK
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)