Gospodarka » Przemysł

Wieża szybowa GG-1 pnie się w górę

Wieża szybowa GG-1 pnie się w górę
Zobacz więcej zdjęć »
Na placu budowy 31. szybu Zagłębia Miedziowego trwają intensywne prace. Ekipa PeBeKa instaluje konstrukcję wieży szybowej, której wysokość wyniesie 45 metrów. To tyle, ile 15-metrowy wieżowiec!

Budowa wieży szybowej jest w tej chwili na etapie drugiego poziomu technologicznego, na wysokości dwudziestu metrów. Oprócz stawiania stalowej konstrukcji już teraz instalowane są urządzenia niezbędne do późniejszego głębienia szybu. Aktualnie zabudowywane są urządzenia do wysypu i rozładunku kubłów do transportu urobku. W ten sposób PeBeKa unika później niebezpiecznych prac wysokościowych i niepotrzebnych komplikacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Budowa szybów dla miedziowych kopalni to wieloletnie przedsięwzięcia, które wymagają skoordynowania licznych elementów i zakresu robót - mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. - Głębienie szybu GG-1 rozpocznie się pod koniec przyszłego roku, ale już dzisiaj przygotowujemy infrastrukturę niezbędną do eksploatacji wyciągu szybowego.

Budowa wieży szybowej narzuca konieczność przenoszenia stalowych elementów o wielkiej wadze, dlatego na placu budowy w pobliżu Kwielic zainstalowany został 55-metrowy żuraw o udźwigu 10 ton. Gdy pojawia się konieczność transportu jeszcze cięższych elementów, do pomocy ściągany jest potężny, 200-tonowy dźwig. Prace przy budowie wieży będą trwały do końca 2012 roku.

Podobnie jak w przypadku wszystkich szybów Zagłębia Miedziowego, głębienie GG-1 będzie wymagało zastosowania mrożenia górotworu - unikalnej technologii na taką skalę stosowanej wyłącznie przez PeBeKa. GG-1, wentylacyjny szyb umożliwiający dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi, będzie miał głębokość 1316 metrów i stanie się prawdopodobnie najgłębszym obiektem górniczym w Europie.

Równolegle z pracami przygotowawczymi i budową wieży trwają roboty związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu. Stacja agregatów mrożeniowych o mocy chłodniczej ponad 3 000 kW jest już gotowa. W jej skład weszły urządzenia, które niedawno wykorzystywane były przy głębieniu szybu SW-4. Również tę budowę realizuje PeBeKa.

Zmrożona solanka ze stacji agregatów specjalnymi rurociągami będzie wtłaczana do otworów mrożeniowych. Te ostatnie również zostały już przygotowane: 40 otworów usytuowanych jest na obwodzie koła o średnicy 16 metrów. Aby najlepiej przeprowadzić proces mrożenia górotworu wokół szybu, otwory wywiercono naprzemiennie - długie (690 m) i krótkie (440 m). Ma to związek z samym procesem mrożenia i charakterystyką gruntu. To właśnie do głębokości 440 metrów zalegają zawodnione piaski, iły i mułki, które zagrażają pracom górniczym. Gotowe są trzy dodatkowe otwory kontrolno-pomiarowe, które będą służyły do stałego monitorowania przyrostu grubości płaszcza mrożeniowego. Sam proces mrożenia rozpocznie się pod koniec roku i potrwa około dziewięciu miesięcy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

izastraczek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »