Kultura » Kultura

"Woda, podróż i sen. Malarstwo Evy Wieczorek"

"Woda, podróż i sen. Malarstwo Evy Wieczorek"
Zobacz więcej zdjęć »
Ósmy rok swojej działalności Galeria Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach, prezentująca twórczość artystów nieprofesjonalnych, otwiera wystawą malarstwa Evy Wieczorek, Niemki polskiego pochodzenia mieszkającej w Brühl. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 21 lutego o godz. 15.00.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do kwietnia 2008 roku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


W katalogu wystawy autorstwa Marii Fiderkiewicz czytamy: „Po realizacji cykli wystaw polskich i śląskich artystów samorodnych pora na prezentację artystów tworzących poza Polską, a zatem w odmiennych kontekstach artystycznych i społecznych.

Eva Wieczorek maluje z potrzeby serca. Jej oszczędne, zdyscyplinowane obrazy mogą działać uspakajająco i relaksacyjnie. Nie nurtują, nie angażują odbiorcy do odkrywania trudnych i nieznanych treści oraz skomplikowanych przesłań. Emanują harmonią i ładem. Malarstwo to rodzi w nas metafizyczne déjà vu, powrót do naszych prywatnych marzeń. Dzięki temu każdy z nas może wyruszyć w osobistą podróż w głąb wyobraźni.

Autorkę zajmuje malowanie: portretów, głównie dzieci, pejzaży, scen rodzajowych, architektury oraz cyklu tematycznie związanego z wodą - jej stanami fizycznymi i emocjonalnymi. Jest on najbardziej interesujący, moim zdaniem, w całej dotychczasowej twórczości artystki, szczególnie kiedy zestawi się go z innymi - kontrastowo działającymi - obrazami, na przykład przedstawiającymi pejzaże pustynne. Przeciwstawne konfiguracje ciepła i zimna zostały w tych pracach rozwiązane plastycznie na tyle sugestywnie, że mogą zainspirować do szerszych analiz i refleksji.

Twórczość Evy Wieczorek nawiązuje do dorobku sztuki europejskiej, poza surrealizmem, postimpresjonizmem, także do hipperrealizmu i sztuki pop. Odbijają się w niej aktualne tendencje sztuki w najbogatszych państwach Europy do marginalizowania problemów życia i podnoszenia jego radosnych stron, co najczęściej idzie w parze z zaspokajaniem oczekiwań odbiorcy i komercją.

Biogram

Urodziła się w 1951 roku w Katowicach. Jest zamężna, ma dwoje dzieci. Po zdaniu matury w Technikum Zawodowym dla Pracujących uzyskała uprawnienia technika mechanika o specjalności: obróbka skrawaniem. Od dzieciństwa - pod wpływem wujka, który malował - interesowała się sztuką i sama malowała. Marzeniem było podjęcie studiów artystycznych, ale sytuacja materialna to uniemożliwiła. Rozwijała jednak swoje zainteresowania, utrzymując kontakty z kręgami artystycznymi.

Od 1981 roku mieszka w Niemczech, gdzie pracowała zgodnie z wykształceniem. Choroba sprawiła, że w 2000 roku zakończyła pracę zawodową. Mogła poświęcić się swojemu hobby, co uczyniła z nie do opisania olbrzymią pasją, intensywnie. Zajęła się malarstwem. Od wielu lat odbywa stałe konsultacje dotyczące malarstwa z Profesorem Romanem Kalarusem. Do tej pory namalowała około 60 obrazów.

Wystawy indywidualne: 2004 - Senioren-Residenz, Brühl; 2004 - Galeria Borowski, Brühl; 2005 - Galeria miasta Brühl; 2007 - Orangerie-Galerie Schloss Augustusburg, Brühl, 2008 - Muzeum Śląskie w Katowicach. Zaplanowane wystawy indywidualne: 2008 - Związek Artystów Malarzy w Wesseling, 2009 - Orangerie-Galerie Schloss Augustusburg w Brühl".

Kurator wystawy: Maria Fiderkiewicz

Kontakt:

Danuta Kamińska-Bania

Dział Marketingu Muzeum Śląskiego

Tel. 32 25 85 661-3, w. 369, marketing@muzeumslaskie.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »