Dom » Budownictwo

Wyrzynarka czy pilarka?

Wyrzynarka czy pilarka?
Zobacz więcej zdjęć »
Pośród opinii na temat obu narzędzi nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, które z nich jest lepsze czy bardziej praktyczne. Warto więc zapoznać się z możliwościami jakie oferują, aby dobrać odpowiednią maszynę do planowanej przez nas pracy.

Podstawową różnicą między wyrzynarką a pilarką jest konstrukcja umożliwiająca przecinanie głównie elementów drewnianych. Wyrzynarka to narzędzie, które ostatnimi czasy znajdziemy w prawie każdym warsztacie majsterkowicza. Podstawą działania jest brzeszczot pracujący: góra-dół. Po ustawieniu stopki prowadzącej prostopadle do powierzchni roboczej, płynnym ruchem przesuwamy maszynę wzdłuż linii cięcia. To co charakterystyczne dla wyrzynarki, to fakt, że linia ta nie musi być prosta. Brzeszczot równie dobrze tnie po łuku, a także wycina różne kształty. Do rozpoczęcia pracy wystarczy 10-milimetrowa średnica otworu. Problemem przy tego typu pracach może być efekt wężykowania. Jest to szczególnie odczuwalne przy materiale grubszym niż 7mm. Wówczas brzeszczot nagrzewa się i jest bardziej podatny na wykrzywianie się oraz złamania, mogące uszkodzić maszynę. Wybrane modele wyrzynarek posiadają dodatkową funkcję podrzynania. Umożliwia ona pracę elementu tnącego w dwóch płaszczyznach: oprócz standardowego zakresu ruchu brzeszczot wykonuje dodatkowy cykliczny ruch do przodu. Dzięki regularnemu podrzynaniu możemy szybciej ciąć dany materiał, ale jego krawędzie będą nadszarpane. Należy więc pamiętać, że jakość jaką uzyskamy uzależniona jest od prędkości cięcia. Dlatego wyłączenia tej funkcji pozwala uzyskać wyższą precyzję cięcia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ciekawym udogodnieniem w jakie wyposażone są niektóre dostępne na rynku wyrzynarki jest laserowy wskaźnik linii pracy. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy rysować całej linii – wystarczy punkt końcowy. Następnie za pomocą kątownika budowlanego regulujemy promień i rozpoczynamy pracę wzdłuż wyznaczonej prostej. Dodatkowo precyzję cięcia możemy zwiększyć dzięki funkcji odsysania wiórów. Wybrane modele posiadają bowiem końcówkę, umożliwiającą podłączenie odkurzacza przemysłowego. Pozwala to dokładnie obserwować pracę urządzenia. Dzięki dostępności specjalnych brzeszczotów możliwe jest wykorzystanie wyrzynarki do pracy nie tylko z drewnem, ale także z materiałami drewnopochodnymi, metalem czy tworzywami sztucznymi.

W przypadku pilarki głównym elementem roboczym jest tarcza. Umożliwia ona cięcie tylko po linii prostej. Pozornie wydaje się to znacznym ograniczeniem przy pracy. W praktyce jednak oznacza brak efektu wężykowania. Dodatkowo silnik urządzenia charakteryzuje się większą mocą niż silnik wyrzynarki. Dzięki tym cechom cięcie materiału jest szybsze i bardziej dokładne. Na jakość cięcia wpływa również ilość zębów tnących, określona prostą zależnością: im więcej zębów tym większa precyzja. Pilarki dedykowane są głównie do pracy z drewnem, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest regulacja kąta i głębokości cięcia. Funkcja ta pozwala nacinać materiał na odpowiednią głębokość, co jest niezwykle praktyczne podczas łączenia różnych elementów drewnianych. Na rynku dostępne są również specjalne tarcze, umożliwiające cięcie elementów aluminiowych.

Zarówno wyrzynarka jak i pilarka posiadają specyficzne funkcje i rozwiązania techniczne. Wybór odpowiedniej maszyny jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju pracy, jaką mamy wykonać. Odpowiedź na pytanie „Wyrzynarka czy pilarka?” pozostawiamy do rozstrzygnięcia czytelnikowi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »