Rozrywka » Turystyka
Wyspa Hvar - idealne miejsce na wakacje w Chorwacji
Zobacz więcej zdjęć » |
Większe ośrodki miejskie na wyspie Hvar to miasto Hvar, Stari Grad i Jelsa. Wzdłuż całego wybrzeża wyspy, jak i w jej wnętrzu jest duży wybór wysokiej jakości usług noclegowych. Największą popularnością cieszą się kwatery prywatne na Hvarze.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nazwa wyspy pochodzi od greckiej kolonii "Pharos", jednak ślady życia na wyspie Hvar sięgają okresu neolitu. W czasach rzymskich na wyspie wybudowano wille i majątki rolne, których efektem jest długa tradycja uprawy winorośli. Hvar jest nazywany wyspą lawendy, ponieważ roślina ta rośnie tu w niesamowitej obfitości.
Szczególnie warte odwiedzenia są Wyspy Pakleni, grupa małych wysepek rozrzuconych w pobliżu miasta Hvar, pokryta niskimi drzewami, zanurzone w lazurowym morzu. W serwisie crowakacje.pl można znaleźć inne, ciekawe miejsca w pobliżu Hvaru, któe warto odwiedzić.
Istnieją dwie linie promowe łączące wyspę z lądem: Split - Stari Grad oraz Drvenik - Sucuraj. W sezonie letnim wyspa Hvar jest stacją przesiadkową na liniach promowych między Ankoną i Splitem oraz Pescarą i Splitem. Prowadzone są w ciągu całego roku również rejsy łodziami motorowymi łączące Split bezpośrednio z miastem Hvar. Ci turyści, którzy przybywają na wyspę z południowych części Chorwacji (Riwiera Makarska, Peljesac, Neum lub Dubrownik) lub planują spędzić wakacje na południowo-wschodnim wybrzeżu Hvaru, powinni zdecydować się na prom z Drvenika, który dociera na Hvar do portu Sucuraj (45 min podróży) – linia ta w miesiącach letnich jest obsługiwana kilkanaście razy dziennie. Główna droga łączy najważniejsze miejscowości wyspy: Sucuraj, Jelsę, Stari Grad, Vrboską i miasto Hvar.
Największa liczba zabytków na wyspie Hvar pochodzi z okresu panowania weneckiego (XVI- XVIII wiek). W Starim Gradzie, w XVI wieku został wybudowany jeden z przykładów architektury rezydencji wiejskiej po tej stronie Adriatyku - Hektorovicev Tvrdalj. Miasto Hvar posiada w większości budynki zbudowane z kamienia, wśród których należy zwłaszcza wyróżnić katedrę Świętego Stefana, dominującą na głównym placu miasta i hiszpański fort, który „przysiadł” nad miastem. Szczególnie interesujące są kościoły - twierdzeę w Jelsie i Vrboskiej, które powstały w XVI wieku ze względu na niebezpieczeństwo ze strony Turków.
Dzięki niezwykle korzystnemu klimatowi panującemu na wyspie Hvar produkowane są tu wysokiej jakości wina. Winnice zlokalizowane na stromych zboczach rozciągają się na południu wyspy.
Mnóstwo słońca sprzyja wzrostowi roślin aromatycznych, które produkują olejki eteryczne i inne produkty wykorzystywane do różnych celów. Tradycyjnymi produktami leczniczymi są lawenda i rozmaryn.
Komentarze (0)