Kultura, sztuka » Kultura

Wystawa „My i oni. Zawiła historia odmienności”

Wystawa „My i oni. Zawiła historia odmienności”
Zobacz więcej zdjęć »
Od wyobrażeń mitycznych ras w XV-wiecznej Kronice świata Hartmanna Schedla aż po kreacje Drakuli i Batmana. Na gości Galerii MCK w Krakowie czeka niezwykła ekspozycja opisująca kulturową historię odmienności. Jednym z partnerów wystawy jest Benjamin Moore.

Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy „My i oni. Zawiła historia odmienności" muszą się pospieszyć. Ekspozycja w Galerii Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie dostępna będzie dla zwiedzających tylko do 5 czerwca. Wśród ponad stu dzieł sztuki znajdują się ryciny takich mistrzów jak Albrecht Dürer, Wenceslaus Hollar czy Jacques Callot. Obrazu całości dopełniają cenne graficzne efemera - dawne i współczesne - masowo produkowane ryciny satyryczne z XVII stulecia, ilustracje prasowe z XIX wieku, atlasy medyczne, unikatowe komiksy i plakaty z połowy wieku XX oraz filmy. To już ósma prezentacja z cyklu wystaw graficznych organizowanych przez MCK we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza: „Rembrandt, Rubens i Inni" (1999), „Hogarth i jego wiek" (2001), „Siedem grzechów głównych" (2004), „Rembrandt i Konkurenci" (2006) oraz „Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI-XIX wieku" (2009). Wystawy te to rzadka okazja zobaczenia przechowywanych w Krakowie arcydzieł, które na co dzień ukryte są w magazynach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Ekspozycja zyskuje specjalna wymowę w roku obchodów dwudziestu lat istnienia Międzynarodowego Centrum Kultury, którego dyrektor - prof. Jacek Purchla podkreśla: „Zmierzenie się z odmiennością to dzisiaj przede wszystkim potrzeba dialogu z Innym. Z tej potrzeby wyrasta też Międzynarodowe Centrum Kultury, które w roku 2011 obchodzi dwudziestolecie swego istnienia. Potrzeba poznawania i zrozumienia Innego jest głównym problemem Europy Środkowej. Europa Środka to nie tylko kwestia światopoglądu. To miejsce na ziemi, gdzie granice polityczne zmieniały się szybciej niż granice kulturowe. To problem: sąsiada, pamięci, tożsamości. Centrum jest więc próbą interakcji z naszymi sąsiadami. Próbą wyrwania z choroby etnocentryzmu, przezwyciężania stereotypów i codziennego przeglądania się w lustrze poprzez dialog z Innym.  W tym sensie wystawa My i Oni. Zawiła historia odmienności to znakomita metafora misji Międzynarodowego Centrum Kultury."

Wystawa podzielona jest na cztery części:

  • „Dziwo" - oceny stosunkowo neutralne, zbiorowe portrety mitycznych ras, typów ludzkich, wizerunki ekscentryków, którzy świadomie dążą do „bycia innym".
  • „Wróg" - opowiada o odmieńcu niechcianym, postrzeganym jako zagrożenie porządku naturalnego (choroba), moralnego (płeć) oraz instytucji władzy (postawy religijne i polityczne).
  • „Persona" - których inność została zaakceptowana. Społeczna tolerancja dotyczy długowiecznych, olbrzymów, ludzi nieznanego pochodzenia i potomków sławnych rodów.
  • „Bohater" - których odmienność jest źródłem mocy, fascynują każdego kto ich poznaje, niezależnie od oceny moralnej ich działań.

W ramach programu towarzyszącego wystawie zorganizowane zostaną m.in.: pokazy filmowe, wykłady i spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

W gronie partnerów wystawy znalazł się Benjamin Moore, producent ekskluzywnych farb. Ta renomowana marka tradycyjnie już wsparła organizatorów w zakresie przygotowania kolorystycznego tła w salach wystawowych. Więcej informacji na temat marki Benjamin Moore znaleźć można na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl .



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mpobozy@bmpolska.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »