Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Wywiad przeprowadzony z Isabelle Legeron - prezenterką Travel Channel!

Wywiad przeprowadzony z Isabelle Legeron - prezenterką Travel Channel!
Zobacz więcej zdjęć »
Jak myślicie, skąd właściwie pochodzi wino? Niektórzy powiedzą, że z Francji czy Włoch, innym pewnie przyjdzie na myśl Cesarstwo Rzymskie lub Fenicja. A co byście powiedzieli na Gruzję?

Brzmi zaskakująco, ale to właśnie w tym zakaukaskim kraju, dawnej republice radzieckiej, odnaleziono najstarsze naczynia używane do produkcji wina. Mieszkańcy Gruzji wytwarzali ten trunek już 8 tysięcy lat temu, podczas gdy w Italii pojawił się dopiero 5 tysięcy lat później. Nawet Jazon i Argonauci, którzy dotarli do Gruzji w poszukiwaniu złotego runa, odkryli tam fontanny płynące winem.

Wybrałam się tam w czerwcu 2010 roku, żeby sfilmować program Szalona Francuzka w Gruzji. Wcześniej słyszałam już oczywiście co nieco o tamtejszej tradycji winiarskiej, ale nie sądziłam, że jest tak wszechobecna, i że materiału filmowego będzie znacznie więcej niż potrzeba do godzinnego programu. Cała nasza ekipa była kompletnie zaskoczona. Winorośle wciąż rosną tam dziko, butelki z winem są wmurowywane w ściany kościołów, nawet litery gruzińskiego alfabetu są ponoć inspirowane kształtem winnych pnączy. Dosłownie wszyscy tam wytwarzają i piją wino, prawie każda rodzina jaką odwiedziłam posiada własną piwniczkę, w której w glinianych wazach (często liczących sobie po kilkaset lat) trunki leżakują w chłodzie, zapewniając swoim właścicielom zapas wina na cały rok.

Wielkie gliniane wazy nazywają się qvevri (lub kvevri) i są oryginalnymi naczyniami używanymi do produkcji wina od tysięcy lat. Ta nieznana w innych miejscach świata technika wyprzedzała betonowe zbiorniki, metalowe cysterny czy dębowe beczki, w których leżakuje dziś wino. Qvevri przypominają kształtem wielkie amfory, ale w przeciwieństwie do nich, służą nie tylko do przechowywania, ale też robienia wina. Chociaż białe wina nie przypominają znanych nam odmian, nie są rześkie i półprzezroczyste. Zamiast tego bardzo często mają barwę bursztynu, prawie pomarańczową, bo wytwarza się je tak samo jak wina czerwone i smakują taninami oraz ziołami.

Gruzińskie tradycje winiarskie nie są niestety szeroko znane na świecie. Szkoda, bo tamtejsze wina są niezwykle różnorodne oraz pełne osobowości, podczas gdy dzisiejsze światowe trendy są raczej banalne i nudne. Wina z Gruzji z pewnością dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń smakowych.

Szalona Francuzka w Gruzji – premiera nowego programu we wtorek 19 kwietniao godzinie 20.00 wyłącznie na antenie Travel Channel.

Isabelle Legeron, ekspertka w dziedzinie wina wyruszy w podróż w poszukiwaniu najdoskonalszego trunku z tej kategorii: autentycznego, wyraźnego, i raczej naturalnego niż wykreowanego pod międzynarodowy gust. Swoje poszukiwania rozpocznie w kolebce wina – Gruzji. Tradycja winiarska ma tam już około 8 tysięcy lat i oferuje więcej szczepów winnych niż jakikolwiek kraj na świecie. Mało tego, Gruzini mają nawet specjalny alfabet oparty na kształcie winorośli. To kraj, do którego powoli dociera masowa produkcja, a Isabelle marzy, by udało mu się zachować oryginalność i ciągłość historyczną. Nasza bohaterka odkryje również skarb pod postacią “qvevri”, czyli wielkiego, glinianego dzbana do produkowania i przechowywania wina. Nie ma już prawie rzemieślników, którzy są w stanie je wykonać, więc Isabelle postanowi wziąć sprawy w swoje ręce.

Przekonajcie się sami jak, oglądając program! Z Travel Channel poznasz winne tradycje gruzińskie bez wychodzenia z domu!

Powtórki programu, m.in.:

20 kwietnia o godzinie 01.00
23 kwietnia o godzinie 21.00
24 kwietnia o godzinie 02.00
24 kwietnia o godzinie 10.00
28 kwietnia o godzinie 08.00

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.travelchanneltv.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Shi events

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »