Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Wyzwania dla Indiany Jonesa

Wyzwania dla Indiany Jonesa
Zobacz więcej zdjęć »
W piątek 24 lipca pierwszy raz w Polsce będzie obchodzony Dzień Archeologii. To okazja do popularyzacji tej nauki o przeszłości. W Krasiejowie na Opolszczyźnie dbają na co dzień o to, aby pasja wykopalisk była popularyzowana, także u najmłodszych Polaków

- Naszym najważniejszym zadaniem jest edukacja i propagowanie wiedzy o przeszłości – mówi Karolina Wrona z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Dlatego bardzo chętnie angażujemy się w różnego rodzaju inicjatywy, które popularyzują wiedzę o przeszłości. U nas obchodzony w piątek Dzień Archeologii trwa w zasadzie cały rok. Naszym gościom dajemy możliwość nie tylko odkrywania przestrzeni muzeum żywego, jakim jesteśmy, ale także przyglądania się codziennej pracy archeologów i paleontologów, którzy zjeżdżają do nas w sezonie letnim na wciąż czynne stanowiska paleontologiczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czy w Krasiejowie narodzi się kolejny Indiana Jones? Być może. Już najmłodsi goście mogą tutaj uczestniczyć w specjalnych warsztatach paleontologicznych. Poprzez zabawę poznają najważniejsze zasady, jakie funkcjonują w świecie badaczy przeszłości. Mają też okazję do sprawdzenia się na specjalnie przygotowanym sztucznym stanowisku na placu zabaw, gdzie dzięki swojej uważnej pracy i zaangażowaniu będzie można odkryć kopie skamieniałości T-Reksa. Zajęcia przeprowadzane są pod opieką doświadczonych edukatorów, z którymi dzieciaki mają także możliwość zgłębienia tajemnic dinozaurów. – Bardzo często konfrontujemy filmowe wyobrażenia z rzeczywistością – mówi Jolanta Labus z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Jednak zabawa w paleontologa połączona z odkrywaniem dinozaurów, rzeczywiście robi wrażenie nie tylko na dzieciach, które uczestniczą w warsztatach. To już dla nas niemal standard, że to właśnie całe rodziny odkrywają u nas tajemnice przeszłości. Z myślą o nich na terenie naszej najnowszej inwestycji, czyli Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, stworzyliśmy preparatornię. Można tam przyglądać się różnym artefaktom, które przywieźli nasi eksperci z ekspedycji naukowych na całym świecie. Część z nich to kopie, część oryginały, które można podziwiać w specjalnym pomieszczeniu, w którym również odbywają się dodatkowe warsztaty prowadzone przez naukowców, którzy współpracują z JuraParkiem.

Przez cały sezon letni trwają także wykopaliska, które prowadzą młodzi paleontolodzy i badacze przeszłości. Na dwutygodniowe turnusy badawcze przyjeżdżają do Krasiejowa studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Opolskiego. Nie zabraknie także badaczy zagranicznych, którzy przyjadą odkrywać tajemnice przeszłości z różnych krajów Unii Europejskiej. – Najstarsze informacje dotyczące iłów krasiejowskich pochodzą z 1860 roku – mówi dr Andrzej Boczarowski. – Zostały opisane w pracy niemieckiego paleontologa K.F. Romera, który wspomina o ich występowaniu w korycie rzeki Mała Panew, niedaleko huty w Ozimku. Dla odkrywców przeszłości niezwykłym miejscem jest Pawilon Paleontologiczny. Odsłaniamy w nim wydzieloną warstwę kościonośną na dużej przestrzeni. Szkielety pozostawione tam tak, jak złożyła je natura do wspólnego grobu miliony lat temu. Wszędzie widać tysiące kości: czaszki, żuchwy, kręgi, obojczyki i żebra należące do sporych rozmiarów dawno wymarłych płazów i gadów. Atrakcyjność tego miejsca podnosi szklana podłoga, po której można stąpać i obserwować wszystko pod stopami. 

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to jeden z największych kompleksów edukacyjnych w Polsce i Europie. Na powierzchni ponad 40 hektarów możemy odkrywać dzieje naszej planety od narodziny po teraźniejszość, a nawet przyszłość. Podróż w czasie rozpoczynamy w JuraParku. Tam goście udają się w podróż tunelem czasu – jednym z najdłuższych kin 3D na świecie, aby poznać tajemnice narodzin Ziemi. Po zakończeniu podróży wysiadają na początku ścieżki paleontologicznej, gdzie podziwiają ponad 200 modeli dinozaurów. Zostały one zrekonstruowane dzięki naukowym wskazówkom w skali 1:1. Zwiedzenie kilkukilometrowej ścieżki uzupełnia pawilon paleontologiczny. Na zakończenie odkrywania przeszłości czekają także kino emocji 5D oraz prehistoryczne oceanarium. Z myślą o chwili wytchnienia przygotowano również place zabaw, strefę rozrywki z karuzelami oraz kąpielisko, gdzie można spędzić rodzinnie czas nad wodą pod opieką ratowników WOPR. Jak wyglądała przeszłość gatunku ludzkiego? Odpowiedź na to pytanie otrzymają temponauci, którzy odwiedzą Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Dzięki nowoczesnym technologiom odbędziemy tam podróż wehikułem czasu, przyjrzymy się różnym obrazom z życia człowieka pierwotnego. Nie zabraknie również możliwości podglądnięcia rekonstrukcji najstarszej mumii, która wbrew pozorom nie pochodzi z upalnego Egiptu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

a.piwek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »