Motoryzacja » Samochody
Z jakich etapów powinno się składać sprawdzanie auta używanego przed zakupem?
Zobacz więcej zdjęć » |
Dlaczego warto sprawdzić stan pojazdu przed zakupem?
Z danych statystycznych wynika, że Polacy chętnie kupują samochody używane. Tylko w zeszłym roku zarejestrowano 1,6 mln tego typu pojazdów, z czego dużą część stanowiły auta sprowadzone zza granicy, np. od naszych zachodnich sąsiadów. Czy to inwestycja warta rozważenia? Pojazdy używane kuszą przede wszystkim atrakcyjną ceną - kosztują zdecydowanie mniej niż modele z salonu, a często gwarantują podobny komfort. Nie zawsze jednak rzeczywisty stan techniczny pojazdu odpowiada temu, co twierdzi właściciel. Zdarza się, że auto oferowane przez osobę prywatną lub komis samochodowy ma cofnięty licznik oraz ukryte wady, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zatem dokładnie przyjrzeć się różnym parametrom auta.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Weryfikacja dokumentów
Profesjonalne sprawdzanie auta przed kupnem to usługa, która staje się coraz bardziej popularna wśród osób zainteresowanych samochodami używanymi. Specjalistyczne firmy, które się tym zajmują, w pierwszej kolejności sprawdzają historię pojazdu na podstawie danych pochodzących z dowodu rejestracyjnego (np. numeru VIN). Weryfikacja dokumentów pozwala na ustalenie, czy auto posiada aktualne badania techniczne lub nie zostało oznaczone w ewidencji pojazdów jako kradzione.
Oględziny pojazdu
Na tym etapie sprawdzany jest stan nadwozia oraz stopień zużycia opon i felg. Drobiazgowej kontroli poddawana jest szczególnie powłoka blacharsko-lakiernicza pojazdu. Za pomocą specjalistycznych narzędzi oceniana jest między innymi grubość lakieru, a także wady, które mogą świadczyć o przebytej kolizji. Ważnym elementem oględzin auta jest również sprawdzanie stanu szyb. Następnie oceniane jest wnętrze samochodu – stan foteli, kierownicy oraz innych elementów wyposażenia. Osoby dokonujące weryfikacji pojazdu szacują także ewentualne koszty związane z czyszczeniem tapicerki lub naprawą wadliwych części.
Co jest pod maską?
Stan silnika i akumulatora ma kluczowe znaczenie dla żywotności pojazdu. Żeby zweryfikować, czy elementy stanowiące serce auta są w dobrej kondycji, używa się między innymi specjalistycznego endoskopu oraz testera z obciążeniem. Fachowcy oceniają również pracę silnika, a także spisują stan kontrolek. A tym etapie odbywa się także sprawdzenie poziomu płynów oraz ewentualnych wycieków.
Jazda próbna
To kolejny - kluczowy - etap weryfikacji stanu technicznego auta, który pozwala na sprawdzenie pracy układu hamulcowego, działania skrzyni biegów oraz systemów bezpieczeństwa. Podczas jazdy próbnej można dowiedzieć się, jak pojazd zachowuje się przy skręcaniu i czy w czasie manewrów nie występują podejrzane dźwięki.
Ocena stanu podwozia i diagnostyka
To etap szczegółowej kontroli parametrów technicznych pojazdu. Samochód umieszczany jest na „kanale” lub podnośniku, a fachowcy sprawdzają m.in. stan hamulców, ewentualne wycieki, poluzowania czy korozję elementów podwozia. W dalszej kolejności przystępuje się do diagnostyki elektronicznej, której celem jest wykrycie wszelkich usterek. Diagnostyka wykonywana jest za pomocą specjalistycznych urządzeń, a także nowoczesnych interfejsów diagnostycznych.
Raport po kontroli
Po dokonaniu drobiazgowego przeglądu technicznego klient otrzymuje kompletną dokumentację, zawierającą profesjonalnie wykonane zdjęcia pojazdu i jego elementów, opinię o aucie oraz wycenę kosztów ewentualnych napraw. Na podstawie szczegółowych informacji o stanie pojazdu zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję o jego zakupie lub poszukać innego auta.
Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)