Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Z Jurajską na szlaku Jury Krakowsko - Częstochowskiej

Z Jurajską na szlaku Jury Krakowsko - Częstochowskiej
Zobacz więcej zdjęć »
Za oknem wiosna. Rozkwitające pąki drzew zachęcają do wyjścia z domu i wyruszenia w świat. Najlepiej tam, gdzie czekają na nas piękne krajobrazy, rześkie powietrze, a woda jest czysta i zdrowa.
W Polsce jest wiele takich miejsc, ale o części z nich wiemy niewiele lub wręcz nic. Jednym z najciekawszych turystycznie, a jednocześnie najpiękniejszych regionów naszego kraju jest niewątpliwie Jura Krakowsko-Częstochowska, skąd pochodzi Naturalna Woda Mineralna Jurajska.

Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar rozciągający się między Krakowem a Częstochową, o malowniczym krajobrazie, urozmaiconym charakterystycznymi, białymi ostańcami skalnymi. Tędy wiedzie słynny Szlak Orlich Gniazd, usiany XIV-wiecznymi warowniami i zamkami, powstałymi za czasów Kazimierza Wielkiego. Najsłynniejsze z nich i najpiękniejsze to zamek w Ogrodzieńcu, starannie odbudowany średniowieczny zamek w Bobolicach czy jego bratnia, romantyczna ruina w Mirowie. Warte uwagi są także zamki w Korzkwi, Ojcowie, Siewierzu, czy Pieskowej Skale. Te majestatyczne obiekty są udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Ale zamki to nie wszystko. Jura Krakowsko-Częstochowska słynie ze wspomnianych już wapiennych ostańców skalnych, porozrzucanych wśród malowniczych krajobrazów i tworzących obiekty o ciekawych kształtach, jak Okiennik Wielki w Skarżycach, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, czy Brama Krakowska w Ojcowie. W wielu miejscach ostańce te, jako grupy skał, tworzą popularne centra wspinaczkowe, jak Rzędkowice czy Podlesice.

Dla pragnących jeszcze bliżej przyjrzeć się jurajskim skałom, świetną okazją może być eksploracja którejś z licznie występujących w tym obszarze jaskiń. Aż dwie - Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna znajdują się w Ojcowie. W Jerzmanowicach pod Krakowem zaś mieści się Jaskinia Nietoperzowa, w której kręcono sceny do filmu „Ogniem i mieczem".

Wszystkie te skarby natury i architektury można podziwiać zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i rowerowych, a nawet konnych, gdyż na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje różnego rodzaju szlaków turystycznych. Podczas wypraw należy oczywiście pamiętać o uzupełnianiu wody w organizmie. Warto zabrać ze sobą do plecaka wydobywaną właśnie tutaj, na obszarze uchodzącym za czysty ekologicznie, Naturalną Wodę Mineralną Jurajska.

Naturalna Woda Mineralna Jurajska wydobywana jest z najgłębszych warstw skalnych, oddzielonych od powierzchni ziemi grubą warstwą nieprzepuszczalnych iłów, wapieni i dolomitów. Stanowią one naturalną izolację przed wszelkimi zanieczyszczeniami z powierzchni terenu. Ta warstwa nieprzepuszczalnych skał o wysokości 10-piętrowego budynku sprawia, że do pokładów wód głębinowych, z których pochodzi Jurajska, nie docierają żadne wody opadowe. Powstałe około 10 tys. lat temu złoża wody przez cały czas pozostają krystalicznie czyste. Dodatkowo, przez tak długi okres przebywania wśród skał, wody te uległy naturalnym procesom mineralizacji i wzbogacenia w związki wapnia oraz magnezu. Naturalna Woda Mineralna Jurajska jest więc w pełni naturalna, „dziewicza", nietknięta żadną ludzką działalnością, a na dodatek cechują ją idealne proporcje magnezu i wapnia. Jest średniozmineralizowana, co oznacza, że można ją pić w każdej ilości, na co dzień.

Powitajmy więc wiosnę na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej! Ruszajmy po wspaniałe wrażenia na niezapomnianą wycieczkę szlakiem zamków, jaskiń i ostańców skalnych. A do plecaka lub walizki spakujmy koniecznie butelkę Naturalnej Wody Mineralnej Jurajska.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

milkas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »