Dom » Architektura

Zanim zamieszkasz pod własnym dachem

Zanim zamieszkasz pod własnym dachem
Zobacz więcej zdjęć »
Decyzja o wyborze kształtu dachu powinna zostać podjęta zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, ponieważ dach stanowi jeden z najważniejszych elementów budynku.

Powinien odpowiadać zarówno naszym potrzebom, jak i  wymaganiom stawianym przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

„Wybierając konkretny projekt domu o wymarzonym kształcie dachu, należy przede wszystkim sprawdzić warunki zabudowy na działce. To niezwykle istotne, ponieważ pozwoli uniknąć rozczarowania faktem nie możności zrealizowania często już zakupionego projektu domu. Warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek regulowane są bezpośrednio przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku jego dezaktualizacji lub braku - przez decyzję o warunkach zabudowy wydawaną przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy. Przepisy ściśle określają między innymi: wysokość kalenicy dachu w stosunku do poziomu terenu, rodzaj i kształt dachu jaki możemy zbudować - na przykład płaski lub stromy, dwuspadowy lub kopertowy”  podkreśla arch. Piotr Zwierzyński Studio Z500

Dobrym wyborem, zarówno w kontekście finansowym jak i architektonicznym jest  dach dwuspadowy. Składa się on z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. W porównaniu z innymi formami realizowanych dachów taka konstrukcja zdecydowanie najlepiej spełnia wymogi ochronne – woda deszczowa nie napotyka przeszkód w postaci załamań połaci, przez co nie jest gromadzona w obrębie dachu. Dodatkowo dach dwuspadowy nie posiada koszy w których mógłby zalegać śnieg. Jest to także rozwiązanie gwarantujące niższe koszty budowy (jest prostszy i szybszy w wykonaniu, bardziej odporny na uszkodzenia ponieważ nie posiada licznych załamań, zapewnia większą przestrzeń mieszkalną niż w przypadku innych typów konstrukcji). Prosta forma sprawia, że jest on popularnym elementem nowoczesnej, oszczędnej w formie i detalu architektury.

Obecnie inwestor wybierając gotowy projekt ma możliwość wprowadzenia wielu modyfikacji, które pozwolą przyszły dom dopasować do działki, warunków zabudowy czy też indywidualnych upodobań. Wszelkie zmiany należy uwzględnić na etapie adaptacji i modyfikacji projektu u lokalnego architekta – również te dotyczące konstrukcji i formy dachu. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie takich zmian, będzie wymagało zaangażowania dodatkowych środków finansowych” dodaje Piotr Zwierzyński.

Źródło: Studio Z500



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Studio Z500 Piotr Zwierzyński
http://www.z500.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »