Firma » Finanse

Zasady zwalaniania nauczycieli

Zasady zwalaniania nauczycieli
Zobacz więcej zdjęć »
W jakich sytuacjach nauczyciel może zostać zwolniony z pracy? Jaki obowiązuje okres wypowiedzenia? Czy takie same przepisy określają zwalnianie nauczycieli mianowanych i kontraktowych? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

W najprostszym przypadku nauczyciel mianowany może być zwolniony, kiedy sam o to poprosi - zwolnienie następuje wówczas na zasadzie porozumienia stron. Powodem zwolnienia może być choroba, przez którą nauczyciel nie jest zdolny do pracy dłużej niż rok lub też orzeczenie lekarskie o niemożności wykonywania dotychczasowej pracy. Zwolnić można także nauczyciela, który odmawia zgłoszenia się na obowiązkowe w tym zawodzie badania kontrolne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Powodami zwolnienia niewiązanymi ze zdrowiem są: cofnięte skierowanie do nauczania religii w szkole; osiągnięcie wieku emerytalnego; uzyskanie negatywnej oceny od dyrektora szkoły z inicjatywy: samego nauczyciela, dyrektora, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, rady szkoły lub rady rodziców.

Ponadto stosunek pracy z nauczycielem akademickim mianowanym na czas nieokreślony może być rozwiązany również z innych ważnych przyczyn, przy zachowaniu 6 miesięcznego terminu wypowiedzenia. Zwolnienie nauczyciela mianowanego może nastąpić wreszcie w sytuacji reorganizacji lub całkowitej/częściowej likwidacji szkoły. Nauczyciel mianowany dostaje wówczas odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczyciel, w razie reorganizacji, ma możliwość przejścia w stan nieczynny, wówczas w razie wznowienia pracy wraca on do niej w pierwszej kolejności.

Zasady zwalniania nauczyciela kontraktowego pokrywają się z przyczynami zwolnienia pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z powodu likwidacji lub reorganizacji szkoły zawsze następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Okres ten jednak może być skrócony do jednego miesiąca. W wypadku nauczyciela akademickiego, stosunek pracy rozwiązuje się z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia z końcem roku akademickiego. Bez wypowiedzenia może to nastąpić jedynie o w razie orzeczenia przez komisję lekarską trwałej niezdolności do pracy.

Natomiast rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem, który jest zatrudniony na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, z trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Jednak rozwiązanie umowy z takim nauczycielem może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w przypadku choroby trwającej dłużej niż jeden rok.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »