Gospodarka » Chemia

Zastosowanie ozonu – zobacz, kiedy się go wykorzystuje

Zastosowanie ozonu – zobacz, kiedy się go wykorzystuje
Zobacz więcej zdjęć »
Ozon został odkryty już w roku 1840 przez Christiana Friedricha Schönbeina. Jest on alotropową odmianą tlenu i składa się z trójatomowych cząsteczek tlenu O3. Występuje w przyrodzie w sposób naturalny i zazwyczaj powstaje w wyniku wyładowań atmosferycznych podczas burzy.

Możliwe jest także produkowanie go w sposób sztuczny. W tym celu należy użyć metody wyładowań koronowych. Znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Podstawowe właściwości ozonu

Jest to przede wszystkim gaz o charakterze bakteriobójczym i utleniającym. Z uwagi na swoje właściwości stanowi doskonały środek do oczyszczania powietrza. Jest on nie tylko 50 razy skuteczniejszy od chloru, ale również działa od niego 3 tys. razy szybciej. Ozon jest preferowanym środkiem do używania w przemysłach wymagających ścisłej sterylności i czystości na poziomie mikrobiologicznym. W łatwy sposób pozwala usunąć z otoczenia wszelkie niebezpieczne związki chemiczne, które mogą zagrażać ludzkiemu życiu. Aby sprawdzić skuteczność ozonu w czyszczeniu pomieszczenia, można przeprowadzić specjalne testy laboratoryjne. Ich pozytywne wyniki stanowią najlepszy dowód dla osób wątpiących w użyteczność tego gazu.



Do czego można używać ozonu?

Gaz ten stosuje się podczas metody zwanej ozonowaniem. Przy jej pomocy możliwe staje się usunięcie z powietrza wszelkich wirusów, pleśni, grzybów, bakterii oraz innych alergenów. Ozonowanie pozwala także na pozbycie się drażniących nozdrza zapachów takich jak spalenizna, stęchlizna, czy też dym papierosowy. Za pomocą ozonu oczyścimy nasze powietrze po malowaniu mieszkania. Sprawdza się także podczas dezynfekowania kanałów wentylacyjnych i usuwania grzybów osiadłych wewnątrz klimatyzacji. Ozonowanie mieszkania przyniesie wyłącznie pozytywne efekty dla zdrowia jego mieszkańców.



Ozon jako środek bakteriobójczy

Bakteriobójcze właściwości ozonu zostały odkryte w roku 1890 przez niemieckiego naukowca Wilhelma Ohlmüller'a. Obecnie wiemy, że gaz ten jest w stanie zniszczyć również glony, grzyby, wirusy, pierwotniaki oraz zarodniki przetrwalnikowe bakterii. Aby zaobserwować te właściwości, wystarczy osiągnąć stężenie wynoszące co najmniej 13 μg/dm3. Warto zauważyć, że ozon działa na wirusy o wiele skuteczniej niż na bakterie. Właśnie to czyni go doskonałym środkiem do stosowania podczas zabiegów dezynfekcji. Ozon wchodzi w reakcję utleniania z kwasami tłuszczowymi znajdującymi się w błonie komórkowej bakterii. Po zniszczeniu błony gaz wiąże się z makromolekułami w komórce — białkami oraz kwasami nukleinowymi DNA i RNA. W rezultacie dochodzi do nieodwracalnej śmierci bakterii i jej całkowitego rozpadu. Aby poprawić skuteczność ozonu jako środka bakteriobójczego, należy zwiększyć jego stężenie oraz czas ekspozycji. Po przekroczeniu stężenia 300 ppm można efektywnie pozbyć się między innymi takich bakterii jak Staphylococcus aureus oraz Escherichia coli. Wystarczy zaledwie kilka sekund, a spryskiwana powierzchnia będzie całkowicie zdezynfekowana.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »