Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Zdrowe i aktywne ferie z dziećmi

Zdrowe i aktywne ferie z dziećmi
Zobacz więcej zdjęć »
Największym zmartwieniem wielu rodziców planujących ferie zimowe jest stan zdrowia ich dziecka. Nagła choroba pociechy może przecież zniweczyć wszystkie wyjazdowe plany.

O czym zatem należy pamiętać przygotowując się do ferii i co zrobić, by w ich trakcie naszych maluchów nie dotknęła żadna dolegliwość?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Jak wiemy, w okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje wirusowe, którym towarzyszy katar, ból gardła, kaszel czy gorączka. Przed chorobami można się jednak aktywnie bronić!

 

- Przede wszystkim należy zadbać o właściwą odporność – zarówno dziecka, jak i pozostałych członków rodziny – mówi dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska z Medicover Białystok.

 

I dodaje: A zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie sezonowych infekcji jest hartowanie organizmu poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, uregulowany tryb życia, prawidłowo zbilansowana, obfitująca w warzywa dieta, nawodnienie organizmu, unikanie wysoko przetworzonej i bogatej w cukry proste żywności, a także podawanie  preparatów witaminy D3.

 

Prostą i skuteczną, choć bardzo często niedocenianą metodą zapobiegania zimowym chorobom jest też właściwe mycie rąk – przy użyciu mydła, przez ok. 30 sekund, po każdym powrocie do domu. Co oczywiste, w okresie tym powinniśmy unikać potencjalnych zbiorowisk wirusów – niedzielne zakupy w galerii handlowej będą więc raczej kiepskim pomysłem.

 

Jedziemy na ferie

 

Odpoczynek w zimowej scenerii z całą pewnością może dostarczyć wielu niesamowitych wrażeń wszystkim członkom rodziny i być fantastyczną okazją do aktywnego spędzania czasu.

 

- Odpowiednia dawka świeżego powietrza, umiarkowany wysiłek fizyczny i relaks z najbliższymi to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu. Przy tej okazji należy pamiętać jednak o odpowiednim, dostosowanym do temperatury otoczenia ubiorze – podpowiada specjalista Medicover Białystok.

 

Podstawową zasadą jest w tym wypadku ubieranie się na tzw. cebulkę. W przypadku dzieci, strój najbliższy skórze powinien być miękki, cienki i wchłaniający pot. Druga warstwa to np. bluza z długim rękawem oraz spodnie z oddychających materiałów – wygodne i niekrępujące ruchów malucha. Na to wszystko zaś zakładamy wodoodporną i termoizolacyjną kurtkę.

 

Czego unikać i o czym pamiętać

 

Z całą pewnością przy ubieraniu dziecka unikać należy za dużych kapturów, które mogą upośledzać widzenie peryferyjne. Z uwagi na ryzyko zaplątania się i uduszenia równie groźne są zbyt długie szaliki.

 

Ważne za to będą odpowiednie rękawice (tzw. jednopalczaste), ochrona uszu i nosa, ciepłe skarpety oraz nieprzemakalne buty. Jeśli zaś nasza pociecha na spacerze przebywa w wózeczku, nie możemy zapominać o dodatkowej warstwie ochronnej w postaci kocyka.

 

- Podczas zimowego wypoczynku rodzice powinni co 20-30 minut sprawdzać, czy ich podopieczny nie jest wyziębiony lub zbyt mocno spocony, gdyż mechanizmy termoregulacji u maluchów są zdecydowanie mniej sprawne, niż u dorosłych. Jeśli więc zauważymy silnie zaczerwienie skóry, zmianę zachowania czy np. dreszcze, należy jak najszybciej udać się do pomieszczenia, mogą to bowiem być pierwsze oznaki hipotermii – ostrzega dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska.

 

Bladość i ból skóry na nosie, palcach u rąk i nóg może zaś sugerować, że mamy do czynienia z odmrożeniem. Z kolei podczas pobytu w górach narażeni jesteśmy na oparzenia słoneczne. Obowiązkowe zatem jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem  SPF na wszystkie odkryte obszary. Aplikujemy je na co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na stok.

 

Trzeba jeść – ale co?

 

Wzmożona aktywność na świeżym powietrzu i przebywanie w niskich temperaturach zdecydowanie zwiększa zapotrzebowanie energetyczne naszych dzieci. Podczas ferii nie warto jednak serwować maluchom posiłków drastycznie różniących się od tych, które znają na co dzień.

 

- W zimowej diecie nie powinno zabraknąć ciepłych, wysokokalorycznych, ale lekkostrawnych posiłków (jak np. zupy) oraz rozgrzewających płynów (różnego rodzaju herbat). Unikać zaś należy potraw ciężkostrawnych i typu fast-food – opisuje specjalista Medicover Białystok.

 

Na bieżąco trzeba kontrolować przy tym, czy u naszego dziecka nie występuje odwodnienie. Wskazówkami są dla nas w tym wypadku kolor i ilość moczu, a u niemowląt – stopień moczenia się.

 

Szczepienia i aklimatyzacja

 

Na koniec warto wspomnieć o szczepieniu dzieci.

 

- Zaszczepienie malucha bezpośrednio przed pobytem w całkowicie nowych warunkach klimatycznych nie jest szczególnie fortunnym pomysłem. Warto zatem w naszym kalendarzu szczepień uwzględnić termin wyjazdu na ferie – dodaje dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska.

 

Pamiętajmy przy tym, że optymalny czas na wypoczynek z pociechami to 10 dni, gdyż pierwsze 5-7 dni upływa na aklimatyzacji. Należy wziąć to pod uwagę zwłaszcza przy planowaniu wyjazdu w góry.

  Co więcej, rodzicom z małymi dziećmi zaleca się pobyt w miejscowościach położonych w niższych górach, gdzie warunki klimatyczne są zdecydowanie łagodniejsze. Z kolei zdecydowanie odradzane są w tym wypadku, z uwagi na zbyt silne wiatry, wycieczki nad morze.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »