Firma » Finanse

ZFDF: uwaga na parabanki i „piramidy finansowe”

Pomimo afery z Amber Gold, nadal na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które kuszą klientów obietnicami o wysokich zyskach z inwestycji. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) przestrzega przed ofertami, które w skali roku obiecują zyski przekraczające 8-9 proc.

Inwestycje w ziemię tylko długoterminowe

Mimo głośnej afery z Amber Gold, na rynku wciąż nie brakuje firm, przed którymi ostrzega nie tylko KNF, ale też eksperci oraz doradcy finansowi. Jedną z nich jest spółka, która oferuje  „lokaty w ziemię” z „gwarantowanym” zyskiem od 9 do 18 procent. - Wspomniana firma sugeruje dokonywanie krótkoterminowych, trwających nawet tylko miesiąc, inwestycji w nieruchomości rolne z zamiarem ich przekształcenia w działki budowlane do dalszej odsprzedaży. Tymczasem inwestycje w nieruchomości są długoterminowe (4-5 lat) i nie ma możliwości, by zysk z nich był gwarantowany. Przekształcanie i sprzedaż nieruchomości gruntowych jest procesem długotrwałym, na który nie można dać gwarancji osiągnięcia określonej stopy zwrotu – tłumaczy Maciej Kossowski, członek Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego i Prezes Wealth Solutions, która w swojej ofercie ma długoterminowe inwestycje w ziemię. Ekspert ZFDF jednoznacznie przestrzega przed korzystaniem z tego typu ofert - Proponowanie krótkoterminowych inwestycji w ziemię w formie lokat z gwarantowanym zyskiem przez wspomnianą firmę, sugeruje prowadzenie działalności wbrew obowiązującemu prawu popularnie określanej jako „piramida finansowa”.

Rozsądnie z „pożyczkami chwilówkami”

Poza firmami oferującymi niezwykle opłacalne lokaty i krótkoterminowe inwestycje z gwarantowanymi zyskami działa wiele instytucji oferujących szybkie kredyty bez zbędnych formalności do kwoty 10 tys. złotych. Oferty tych firm kuszą przede wszystkim brakiem skomplikowanych procedur i konieczności przedstawienia odpowiedniej zdolności kredytowej i czystej historii w Biurze Informacji Kredytowej, która dla banku jest podstawowym kryterium, decydującym o przyznaniu kredytu. – Tego typu instytucje finansowe teoretyczne muszą stosować się do tych samych przepisów, co banki, jednak umowy podpisywane z nimi mogą być obarczone ryzykiem. Przede wszystkim takie firmy nie są objęte nadzorem specjalistycznych organów takich jak KNF, co skutkuje możliwością naruszenia prawa i działania na szkodę klienta - tłumaczy Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF.

Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę w instytucji finansowej innej niż bank? – Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie ważne elementy, takie jak: informacje o całkowitych kosztach kredytu, wysokość rocznej stopy oprocentowania i ewentualne warunki jej zmiany, wysokość wszystkich opłat, prowizji, a także kosztów związanych z rozpatrzeniem wniosku kredytowania, przygotowania i zawarcia umowy. W umowie nie powinno też zabraknąć informacji o możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia i związanych ze spłatą konsekwencji finansowych – radzi Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF. Na tym jednak nie koniec ważnych wskazówek. Jak potwierdza ekspert ZFDF, konieczne jest również kontrolowanie łącznej kwoty wszystkich opłat związanych z szybką pożyczką, które nie powinny przekroczyć 5% wartości kwoty udzielanego kredytu.

Czym się kierować wybierając firmę?

Rynek zalały oferty rozmaitych firm finansowych. Jak wybrać odpowiednią? - pieniądze powinniśmy powierzać tylko sprawdzonym instytucjom finansowym. Zatem gdy stykamy się z instytucją, której nie znamy, powinniśmy zachować ostrożność. Przede wszystkim powinny nas niepokoić sytuacje, gdy oferowane nam produkty są szczególnie atrakcyjne np. lokaty oprocentowane na bardzo wysoki procent, lub kredyty z bardzo niskim oprocentowaniem – radzi Paweł Majtkowski, Expander i ZFDF.

Według Pawła Majtkowskiego musimy dokładnie sprawdzić firmę, której chcemy powierzyć swoje oszczędności - Należy skontrolować czy firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF, to znaczy czy urząd ten nie ma wątpliwości co  jej działalności. Jednak brak zastrzeżeń KNF nie jest jeszcze dowodem że firma działa legalnie i uczciwie. Warto także dowiedzieć się co o firmie sądzą osoby, które już skorzystały z jej usług. Możemy o to zapytać znajomych, dobrym narzędziem może być w tym wypadku także Internet. Jednak by mieć całki tą pewność, że instytucja jest w pełni wiarygodna, najlepiej swoje oszczędności trzymać w bankach, Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych oraz w firmach ubezpieczeniowych o uznanej renomie. Można także skorzystać z usług dużych i sprawdzonych firm doradztwa finansowego, które współpracują tylko bezpiecznymi instytucjami finansowymi – podsumowuje ekspert.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »