Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca – zmieniamy czas
Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rozmowa ze Sławomirem Wolniakiem, lekarzem psychiatrą, biegłym sądowym, ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed.
Czy daty graniczne takie jak wyznaczone - koniec lata, koniec zimy związane ze zmianą czasu, mają wpływ na nasze plany i zachowania?
W naszym kraju zmianę czasu zastosowano bodaj w 1977 roku, nie licząc przedwojennych epizodów. Daty graniczne kojarzą się bardziej ze świętami - zimowymi i wiosennymi oraz świętem zmarłych - niż ze zmianą czasu. Nie ma wiarygodnych badań, potwierdzających np. wzrost samobójstw czy napadów depresji z powodu czy w dniach zmiany czasu z letniego na zimowy. Są natomiast potwierdzone wnioski od wieków rejestrujące zachowania ludzi w sytuacjach zachowań społecznych dotyczące obrzędów. Rocznice, święta, ważne daty sprzyjają pogłębionej refleksji, porządkowaniu przestrzeni zarówno zewnętrznej jak i własnej, wewnętrznej hierarchii potrzeb, oczekiwań, spełnień.
30 października 2011 roku, kiedy przesuniemy wskazówki zegarka o godzinę do tyłu, nic się nie zdarzy w Pana klinice, w innych ośrodkach opieki psychiatrycznej, ani w naszym ogólnym życiu społecznym?
Prawdopodobnie nic takiego, co mogłyby odnotować statystyki. Będą cierpieć osoby nadwrażliwe
- rzadko notowane w badaniach. Chore na depresje, zaburzenia lękowe. Są to ludzie nadzwyczaj wrażliwi i chaos związany z jakąkolwiek zmianą pogłębia ich cierpienie. Jeśli nie dostaną śniadania
w oczekiwanym czasie, będą pobudzeni albo przygnębieni.
Obserwuje Pan w tym okresie zwiększone zainteresowanie terapią odwykową?
W okresie zmiany czasu? - Nie. Wręcz przeciwnie... Odbieram wiele telefonów , wiele próśb o pomoc - ale gotowość zmiany związana jest z inną chyba porą, przypisaną każdemu człowiekowi z osobna.
Jaką?
Porą zrozumienia, jakie niepokoje nim rządzą.
A jeśli nie znajduje odpowiedzi...
Nikt nie znajduje. Nieliczne jednostki ludzkie potrafią tak wyciszyć swój niepokój, że nie będą go objawiać. Reszta żyje w nieprzerwanym stresie i lęku o wszystko. Lęk narasta wraz z rozwojem cywilizacji. Każda zmiana czy manipulacja w przestrzeni nieogarniętej ludzką percepcją potęguje poczucie zagrożenia. Ale również potrzebę szukania odpowiedzi.
Podobno Islandia nie wprowadziła jeszcze zmiany czasu?
Może inaczej z tamtej strony oglądają kosmos.
Nadesłał:
pr@zarowkamarketing.pl
|
Komentarze (0)