Technologie » Komputery

10 najważniejszych incydentów cyberprzestępczych 2011 roku wg Kaspersky Lab

10 najważniejszych incydentów cyberprzestępczych 2011 roku wg Kaspersky Lab
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab publikuje podsumowanie 2011 r. z punktu widzenia działalności cyberprzestępców. Od haktywizmu do zagrożeń dla systemu Mac OS X – miniony rok obfitował w incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Eksperci z Kaspersky Lab wybrali najważniejsze z nich i wybrali nowości.

Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, za najważniejsze incydenty roku 2011 uważa:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:1. Narodziny "haktywizmu" – jeden z głównych trendów ubiegłego roku, który bez wątpienia będzie kontynuowany w 2012 r.
2. Atak na HBGary Federal – wydarzenie pokazujące, jak słabe hasła, przestarzałe systemy operacyjne i beztroskie korzystanie z chmury może doprowadzić do prawdziwego koszmaru.
3. Złożone, długotrwałe działania przeciwko konkretnym osobom lub firmom – incydenty te potwierdzają, że cyberszpiegostwo staje się powszechną praktyką.
4. Ataki na Comodo i DigiNotar – zaufanie do centrów certyfikacji podupada. W przyszłości ataki na takie organizacje z pewnością będą coraz częstsze. Oczywistym wydaje się też, że pojawi się coraz więcej szkodliwych programów wyposażonych w certyfikaty cyfrowe.
5. Duqu i Stuxnet – zaawansowana technicznie cyberbroń. Czy to już początek zimnej cyberwojny?
6. Atak na Sony PlayStation Network – nowe zagrożenia związane z chmurą. Dane osobowe milionów użytkowników, przechowywane w jednym miejscu, padły łupem atakujących w wyniku błędnej konfiguracji i niewystarczających zabezpieczeń.
7. Zamknięcia botnetów i walka z cyberprzestępczością – eksperci ds. bezpieczeństwa wysłali do cyberprzestępców wiadomość, że nie można już bezkarnie infekować komputerów użytkowników. Jednak każda z potyczek ujawniła ograniczenia współczesnej legislacji, szczególnie w przypadku skoordynowanych i efektywnych działań globalnych.
8. Zagrożenia dla Androida – system mobilny Google’a stał się atrakcyjny dla cyberprzestępców z kilku powodów: gwałtowny wzrost popularności na rynku smartfonów, tabletów i innych urządzeń, powszechnie dostępna dokumentacja dotycząca platformy oraz niewystarczająco skuteczna kontrola w Android Markecie, pozwalająca cyberprzestępcom umieszczać w nim szkodliwe programy.
9. Incydent z Carrier IQ – czy mamy świadomość tego, co operatorzy mobilni robią z naszymi smartfonami? Jeden incydent uświadomił wszystkim, jak mało wiemy o tym, kto i jak kontroluje nasz sprzęt.
10. Zagrożenia dla Mac OS X – fałszywe programy antywirusowe, pomysł zapożyczony ze świata Windows i przeniesiony na system firmy Apple, były kolejnym ważnym trendem 2011 r.

"Wybrałem te konkretne incydenty, ponieważ wskazują one na głównych aktorów roku 2011. Grali oni najważniejsze role w cyberprzestępczych hitach, które gościły na ekranach naszych komputerów" – mówi Costin Raiu. "Do obsadzenia były następujące role: firmy zajmujące się bezpieczeństwem, długotrwałe działania przeciwko konkretnym osobom lub firmom podejmowane przez supermocarstwa walczące ze sobą przy użyciu cyberszpiegostwa, giganci oprogramowania i gier, tacy jak Adobe, Microsoft, Oracle czy Sony, agencje prawne, Google ze swoim Androidem oraz Apple i jego Mac OS X. Bez wątpienia aktorzy ci odegrają także główne role w nadchodzących cyberprzestępczych superprodukcjach".

Niniejszy tekst jest skrótem podsumowania roku 2011. Pełny artykuł jest dostępny tutaj: http://www.kaspersky.pl/images/news/klp_top_10_2011.pdf.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »