Kultura, sztuka » Kultura

100-kilogramowa złota moneta w Warszawie

100-kilogramowa złota moneta w Warszawie
Zobacz więcej zdjęć »
Dziś, 9 marca br., w Warszawie zapanowała prawdziwa gorączka złota! Stolicę odwiedziła największa na świecie i wybita z najczystszej próby złota moneta. Jej prezentacja odbyła się w Muzeum Narodowym.

Moneta o wartości ponad 11 milionów złotych przyjechała do Warszawy na specjalne zaproszenie Skarbnicy Narodowej.

Dla wszystkich Warszawiaków!

O godzinie 11 rano odbyło się spotkanie dla mediów, podczas którego 100-kilogramowa złota moneta zaprezentowana została po raz pierwszy w Polsce. Ponieważ ta wyjątkowa moneta została stworzona przez Kanadyjską Mennicę Królewską, spotkanie zaszczycił swoją obecnością ambasador Kanady - David Preston.

Jak mówił podczas porannego spotkania dla mediów Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej - organizatora pokazu - 100-kilogramowa złota moneta to kolejny przykład, kiedy Kanadyjska Mennica Królewska podkreśliła swoją pozycję jednej z najbardziej innowacyjnych i wiodących mennic na świecie.

W godzinach 15.00 - 18.00 w holu głównym Muzeum Narodowego moneta była prezentowana mieszkańcom Warszawy i okolic, pasjonatom numizmatyki i niezwykłych wydarzeń. Przez te trzy godziny monetę obejrzało ponad 700 osób.

Polska stolica to trzecie europejskie miasto, po Oslo i Sztokholmie, które miało okazję gościć 100-kilogramową złotą monetę. Ostatnim podczas europejskiej podróży będzie holenderskie Zeist.

Dlaczego powstała 100-kilogramowa złota moneta?

100-kilogramowa złota moneta została wyprodukowana przez Kanadyjską Mennicę Królewską w 2007 roku.  Jest jedną z pięciu takich monet istniejących na świecie. Została wykonana z najczystszego złota o próbie 999,99/1000. Jej średnica to 50 cm, a grubość - 3 cm.
Wartość nominalna 100-kilogramowej monety wynosi 1 mln dolarów kanadyjskich.  Latem 2008 roku szacowana wartość monety wynosiła około 2 mln euro, obecnie jest to blisko 2,5 mln euro, czyli ponad 11 milionów złotych!

W 1982 roku Kanadyjska Mennica Królewska była pierwszą na świecie, która podniosła próbę złota monet bulionowych do 999,9/1000, wprowadzając słynnego jednouncjowego Złotego Liścia Klonowego.

25 lat później, czyli w 2007 roku, Kanadyjska Mennica Królewska po raz kolejny postanowiła pójść o krok do przodu i wyprzedzić pozostałych konkurentów, prezentując nową jednouncjową złotą monetę bulionową o próbie 999,99/1000 - Złoty Liść Klonowy (Gold Maple Leaf).
W celu promocji wykonanego w najczystszym złocie Złotego Liścia Klonowego, Kanadyjska Mennica Królewska postanowiła wyprodukować jedną 100-kilogramową złotą monetę. Informacja o tym, że powstaje moneta o nominale jednego miliona dolarów kanadyjskich i o wadze 100 kilogramów czystego złota, wzbudziła duże zainteresowanie i pojawili się chętni do jej zakupu.
Łącznie powstało 5 sztuk. Jedna pozostaje własnością Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, cztery zostały sprzedane.

Moneta zaprezentowana dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie jest własnością Jewelers Trade Services Partners/CoinInvestDirect.com.

Jak powstała 100-kilogramowa złota moneta?

Grawerzy z Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej na podstawie projektu graficznego z rysunku odręcznego na papierze stworzyli trójwymiarowy model, z którego powstał wzorcowy odlew gipsowy. Ten wzorzec został następnie wykorzystany do stworzenia specjalnej formy, w której odlano monetę.

100-kilogramowa złota moneta nie mogła być wybita, w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż nigdzie nie ma odpowiedniego oprzyrządowania menniczego takiej wielkości. Dlatego też została ona odlana.

Stworzenie odpowiedniej formy wymagało od Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej dużych umiejętności inżynierskich i bardzo dużej precyzji przy jej wykonaniu. Forma została tak zaprojektowana, aby wypełniając ją stopionym złotem uniknąć niepotrzebnych naprężeń oraz wyeliminować wszelkie niedoskonałości. Z jednej strony jej konstrukcja musiała być na tyle mocna, aby umożliwić wlanie 100 kg złota w temperaturze przeszło 1200 oC, a z drugiej na tyle delikatna, by można było z niej wyjąć monetę bez jej uszkodzenia.

Po wyjęciu z formy, kiedy moneta zupełnie ostygła, usunięto niedoskonałości powstałe przy odlewaniu. Następnie ręcznie ją wykończono i oczyszczono oraz poddano dokładnej kontroli - została zważona, zmierzona i sprawdzona. Nawet kontury liścia klonowego przeszły dokładną kontrolę za pomocą przyrządów mikrometrycznych.

Po przejściu pomyślnie wszystkich testów, chcąc uzyskać najbardziej pożądane wykończenie, moneta przeszła kilka etapów ręcznego polerowania. Ostatnią fazą było specjalne zakrycie elementów, które nie miały zostać zmatowane oraz piaskowanie wyłącznie wybranych fragmentów. Dzięki temu uzyskano niezwykły efekt powierzchni matowych i błyszczących.

100-kilogramowa złota moneta przyjechała do Polski na specjalne zaproszenie Skarbnicy Narodowej. Skarbnica Narodowa należy do Samlerhuset Group B.V., będącej jednym z wiodących europejskich dystrybutorów monet i medali okolicznościowych, z siedzibą główną w Amsterdamie oraz filiami w Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Holandii, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Samlerhuset Group jest oficjalnym dystrybutorem około 45 mennic z całego świata.
Samlerhuset Group została mianowana wyłącznym dystrybutorem na Europę monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz w Vancouve.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »