Kultura, sztuka » Kultura

Agora na krańcu świata

Galeria na Poziomie wyrasta na polską stolicę podróżowania palcem po mapie! Teraz przyszedł czas na Zatokę Perską, Azje Południowo-Wschodnią i Afrykę Południową – kraje, takie jak Bahrajn, Syria, Nepal, Malezja czy Kambodża w obiektywie dwóch podróżniczek. Wernisaż wystawy „Poza Europą” już 20.01!

Joanna Kuleszczyk i Magdalena Bosek, autorki kadrów wybranych na ekspozycję, przez kilka  lat mieszkały w Zatoce Perskiej. W związku z pracą wiele podróżowały po Bliskim i Dalekim Wschodzie, Afryce i Azji.

- Wszędzie tam, gdzie byłyśmy służbowo, znajdowałyśmy czas, żeby zabrać aparaty i „ruszyć w teren", doświadczyć innego świata. Tylko tak można go naprawdę poznać! - opowiada jedna z autorek. - Szukałyśmy ujęć, które nie byłyby, jak wyrwane z biuletynu turystycznego albo Wikipedii. Naszym celem było uchwycenie prozy życia poza Europą - dodaje.

W ten sposób w latach 2004-2007 powstało ponad 1000 zdjęć, z których ponad 100, wzbogaconych reporterskimi opisami, trafiło do Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.

35 wystawionych plansz prezentuje między innymi śniadanie na dnie wyschniętej rzeki Omanu, daktylobranie w jego stolicy czy spotkanie z dzikim stadem afrykańskich lwów. Każdej z plansz towarzyszy reportaż opisujący kulisy wyprawy. - Zauważyłyśmy, że na Bliskim i Dalekim  Wschodzie życie toczy się w galeriach handlowych i są one miejscem organizowania wielu wystaw. Dlatego w czasie, kiedy powstawały nasze zdjęcia, przyszedł nam do głowy pomysł, by w przyszłości zaprezentować je właśnie w takiej przestrzeni. Dzięki Agorze okazało się to możliwe - tłumaczy. - Cieszymy się też, że jako pierwsze pokażemy bytomianom tamte rejony świata.

Wernisaż „Poza Europą" odbędzie się 20 stycznia o godz. 16.00, ale wystawę oglądać można do połowy lutego.

„Poza Europą" jest już drugą wystawą fotograficzną poświęconą dalekim podróżom w Agorze Bytom. We wrześniu zeszłego roku w Galerii na Poziomie prezentowano ekspozycję  „Art Blaut Academy Maroko 2011" - zdjęcia z pleneru artystycznego w kraju nazywanym „bramą Afryki".

Wernisaż wystawy „Poza Europą" odbędzie się 20 stycznia o godz. 16.00 w Galerii na Poziomie Agory Bytom. Ekspozycję będzie można oglądać do 13 lutego w godzinach otwarcia Agory. Wstęp wolny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Profitcomms

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »