Motoryzacja » Moto Serwis

Asystent parkowania Boscha w Mercedesach serii A i B

Asystent parkowania Boscha w Mercedesach serii A i B
Zobacz więcej zdjęć »
Liczba jeżdżących po drogach pojazdów wciąż się zwiększa, co powoduje, że znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego jest coraz trudniejsze. Asystent parkowania Boscha ogranicza codzienny stres, jaki jest udziałem wielu kierowców.

Przy pomocy czujników ultradźwiękowych system dokonuje pomiaru wielkości przestrzeni do parkowania, a następnie wprowadza pojazd na miejsce automatycznie, bez konieczności wykonywania manewrów kierownicą. Innowacyjne rozwiązanie stosowane jest w modelach Mercedesa serii A i B.

Koniecznym warunkiem technicznym do zastosowania systemu automatycznego parkowania w pojeździe jest elektryczne wspomaganie kierownicy, funkcja wspomagania parkowania oraz dwa dodatkowe czujniki ultradźwiękowe, po jednym z każdej strony pojazdu. Czujniki te służą do pomiaru wielkości miejsca parkingowego w momencie, gdy samochód przejeżdża obok z prędkością maksymalną 35 km/h. Boczna odległość od miejsca parkingowego oraz parkujących pojazdów powinna wynosić od 30 do 180 cm. W obecnej konfiguracji systemu wystarczy, aby miejsce parkingowe było o 80 cm dłuższe od długości samego pojazdu.

Jeżeli miejsce jest wystarczające do zaparkowania pojazdu, system przekazuje kierowcy odpowiednią informację. W zależności od producenta i typu pojazdu może to być sygnał optyczny, dźwiękowy lub zapowiedź głosowa. Po uaktywnieniu asystenta parkowania przez kierowcę, system oblicza liczbę i rodzaj najbardziej optymalnych manewrów wprowadzających samochód na miejsce. Kierowca musi jedynie operować gazem i hamulcem. Kierownica będzie skręcać automatycznie, gdy prowadzący zdejmie z niej ręce. Wspomaganiem kierownicy oraz wykonaniem odpowiednich do zaparkowania pojazdu skrętów steruje układ elektroniczny. Wszystko odbywa się automatycznie, nawet jeśli zaparkowanie pojazdu wymaga wykonania wielu kolejnych manewrów. Asystent parkowania jest w stanie rozpoznać ewentualne przeszkody oraz krawędź krawężnika, działa także w przypadku braku krawężnika jako elementu orientacyjnego oraz w nocy.

System Boscha znacznie zwiększa komfort jazdy. Dzięki niemu można zapomnieć o nieudanych i nerwowych próbach zaparkowania pojazdu. Automatyczny proces parkowania jest całkowicie bezpieczny, a kierowca ma w każdej chwili możliwość ingerencji w pracę systemu.

Po raz pierwszy system do pomiaru miejsc parkingowych Boscha został zastosowany w roku 2006, w Citroenie C4 Picasso. Jeszcze w tym roku Bosch opracuje rozwiązanie przeznaczone do samochodów osobowych ze wspomaganiem hydraulicznym. W tej wersji systemu kierowca będzie sterował autem własnoręcznie, z pomocą prostych wskazówek dotyczących odpowiedniego skrętu kierownicy i punktów zatrzymania lub zmiany kierunku jazdy. Trwają już także prace nad rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwią parkowanie bez jakiejkolwiek ingerencji kierowcy.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »