Dom » Budownictwo

Bardzo ciepła woda dla Cieplickich Term

95 stopni Celsjusza – aż tak wysoką temperaturę ma woda, która będzie zasilać Termy Cieplickie. Kompleks basenów termalnych w Jeleniej Górze powstaje pod nadzorem PM Group. Teraz inżynierowie koncentrują się na technologii wykorzystania gorącego źródła.

Termy Cieplickie - Dolnośląskie Centrum Rekreacji do marca 2012 roku mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska w Cieplicach - obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Za ok. 52 mln zł powstanie całoroczny kompleks basenowo-rekreacyjny, wykorzystujący wody termalne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Ich walory docenili w przeszłości m.in. Goethe, królowa Marysieńka, księżna Izabela Czartoryska, a nawet amerykański prezydent John Quincy Adams. Gdy powstaną termy, wszyscy będą mogli skorzystać z ich mocy.

Budowa kompleksu rekreacyjnego nabierze tempa w kwietniu, kiedy rozpoczną się prace fundamentowe. Równolegle powstanie system zasilający Termy Cieplickie w wodę termalną. Studnia głębinowa, z której korzystać będzie obiekt, ma głębokość prawie 2000 m. Woda czerpana będzie z dwóch poziomów wodonośnych. Studnia została odczopowana jesienią ub. roku.  - Okazało się, że źródło ma rzeczywiście bardzo wysoką temperaturę - mówi Adam Rak, koordynator projektu i ekspert ds. ochrony środowiska firmy PM Group, która sprawuje funkcję inżyniera kontraktu. - Na szczęście woda o temperaturze dochodzącej do 95 stopni Celsjusza jest bezwonna i przezroczysta, a osad tworzą jedynie związki mineralne. Ma to duże znaczenie dla jej uzdatnienia do kąpieli rekreacyjnych i leczniczych - dodaje.

Obecnie trwają tzw, próbne pompowania, które pozwolą ustalić, ile wody może być pobierane do zasilania basenów. Równolegle wykonywane są analizy w celu określenia jakości wody. Z tego samego źródła wód termalnych za pomocą drugiej studni korzysta uzdrowisko funkcjonujące w Cieplicach. Równolegle prowadzone są prace związanie z budową urządzeń umożliwiających eksploatację ujęcia.

Termy Cieplickie powstają na zdegradowanym terenie pofabrycznym w strefie ochrony klasy „B" Uzdrowiska Cieplice. Miasto kupiło go po fabryce maszyn papierniczych. - Inwestycja to sposób na rewitalizację poprzemysłowej działki i nadanie jej nowej, atrakcyjnej funkcji rekreacyjnej - mówi Adam Rak, ekspert PM Group. - Dzięki temu powstanie innowacyjny produkt turystyczny, unikatowy na skalę południowo-zachodniej Polski - dodaje.

Termy Cieplickie-Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej to kompleks składający się z basenów rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi (dzika rzeka, gejzery), basenów termalnych, zjeżdżalni, tryskaczy, jacuzzi, a także zespołu odnowy biologicznej, w którym znajdą się m.in.: sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna. W kompleksie powstaną: wewnętrzny basen rekreacyjny z czterema torami do pływania o długości 25 metrów każdy, 2 brodziki oraz 2 baseny termalne, których fragmenty będą usytuowane na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku usytuowane będzie zaplecze gastronomiczne oraz antresola widokowa. Poziom wyższy ma zostać zarezerwowany na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną. Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów.

Inwestycja jest dofinansowywana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz w formie dotacji celowej. Jelenia Góra otrzyma na budowę kompleksu ponad 16 mln zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PM Group Polska
http://www.pmgroup.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »