Dom » Budownictwo
Bezpieczny powrót ze szkoły – drzwi nie tylko na klucz
Bezpieczny powrót ze szkoły – drzwi nie tylko na klucz
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Powrót dzieci do szkół po czasie domowej izolacji wiązał się z mnóstwem pytań i wątpliwości dotyczących zdrowotnego bezpieczeństwa. Warto jednak przypomnieć sobie i dzieciom, szczególnie po tak długim okresie przestoju, najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego dotarcia do szkoły i powrotu do domu. Oprócz zasad mówiących dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się w ruchu pieszo-drogowym, rodzice powinni uzupełnić także swoją wiedzę o bezpiecznym otwieraniu i zamykaniu domu.
Bywa, że dzieci wychodzą z domu samodzielnie i wracają, gdy nie ma jeszcze opiekunów. W takim przypadku pojawiają się odwieczne zmartwienia, aby dziecko nie zgubiło kluczy lub nie zapomniało zamknąć drzwi (także po powrocie). Niestety wymienione sytuacje się zdarzają – nawet dorosłym. Na szczęście dziś, aby zapewnić dzieciom bezpieczne wyjście do szkoły i powrót do domu – mamy do wyboru sporo innowacyjnych rozwiązań.
Im mniej kluczy, tym lepiej
Klucze zawieszone na szyi lub schowane w plecaku to nadal standard. Niestety są one jednym z częściej gubionych przedmiotów. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko ich zagubienia przez dziecko, warto trzymać się kilku prostych zasad.
Przede wszystkim warto nauczyć dziecko, aby klucze zawsze były odkładane i przechowywane w wyznaczonym miejscu – zarówno w domu, jak i w szkolnym plecaku (np. w wewnętrznej kieszeni). Po drugie: przypnijmy klucze do smyczy – im szersza i bardziej jaskrawo-kolorowa, tym klucze łatwiej będzie znaleźć i trudniej zgubić. Po trzecie: trzymajmy się zasady, że im mniej kluczy, tym lepiej, aby w przypadku ich zgubienia nie martwić się kosztami dorabiania całego kompletu, a może nawet wymieniania wszystkich wkładek w zamkach. Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy klucza – mechaniczne lub elektroniczne. Dzięki nim dziecko otrzymuje tylko jeden klucz, zamiast całego pęku, a dodatkowo możemy ograniczyć mu dostęp do wybranych stref domu, np.: garażu, piwnicy, pomieszczeń gospodarczych czy domowego biura. To rozwiązanie bezpieczne i elastyczne – klucz z dostępem do wszystkich pomieszczeń mają nadal opiekunowie, a klucz np. tylko do furtki można przekazać ogrodnikowi.
– System klucza BKS opiera się na specjalnych wkładkach do zamka (np. Janus lub Livius) i przyporządkowaniu im pojedynczych kluczy. W ten sposób każda wkładka systemu może, oprócz przyporządkowanego jej klucza pojedynczego, zostać zamknięta dodatkowo przez klucz główny. Wkładki gwarantują bezpieczeństwo i chronią przed włamaniem – posiadają ochronę przed wybiciem i przewierceniem, a dorobienie klucza jest możliwe tylko w autoryzowanym serwisie po przedstawieniu karty z autoryzacją – mówi Marcin Drobniak z G-U Polska. – Oprócz mechanicznych wkładek mamy także możliwość skorzystania z elektronicznej wersji systemu klucza BKS, opartej na wkładkach IXALO SE, które umożliwiają otwieranie drzwi na zasadzie podobnej do pilota lub w wersji IXALO RFID pozwalającej na otwieranie pomieszczeń przy pomocy zaprogramowanych kart i breloków dostępu, które przykłada się do czytnika. Montaż systemu klucza BKS jest prosty, można go zainstalować w domu w dowolnym momencie i w każdym rodzaju drzwi, a zróżnicowany koszt wkładek ułatwia wybór – dodaje ekspert G-U Polska.
Oprócz tego do kluczy można przymocować mały lokalizator – to dostępne na rynku gadżety w formie breloczka. W przypadku zaginięcia kluczy GPS umieszczony w breloczku lokalizuje zgubę przy pomocy sygnału dźwiękowego – jeśli ta znajduje się w pobliżu lub pokazuje (dzięki zainstalowanej w telefonie aplikacji) jej umiejscowienie na mapie, jeśli klucze zaginęły poza domem lub szkołą. Urządzenia tego typu są niewielkie i lekkie, a ich bateria może wytrzymać prawie rok.
Klucz, którego nie zgubisz
Najbezpieczniejszą opcją dla dzieci i rodziców jest wyposażenie drzwi wejściowych w nowoczesne systemy drzwiowe, które umożliwiają komfortowe i bezpieczne otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia kluczy. Dzięki takim rozwiązaniom, dzieci wracające do domu ze szkoły mogą otworzyć drzwi przy pomocy czytnika linii papilarnych lub zadzwonić do rodzica, który otworzy drzwi zdalnie, np. z pracy – wystarczy, że będzie mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację na smartfonie.
Czytnik linii papilarnych to rozwiązanie z zakresu tak zwanej biometrycznej kontroli dostępu. Przy jego zastosowaniu drzwi mogą otworzyć osoby, których odciski palców zostały zakodowane w specjalnym czytniku (dla bezpieczeństwa czytnik skanuje specjalne punkty z odcisku palca, a nie całe linie papilarne). Czytnik może być wbudowany w skrzydle drzwi, umieszczony na ścianie obok drzwi lub w pochwycie drzwiowym. Pozwala on na zakodowanie aż 150 opuszków palców (dlatego sprawdza się także w obiektach biurowych). Jego działanie jest proste i przyjazne – wystarczy, że dziecko przeciągnie palec przez czytnik, a drzwi się otworzą.
– Koncepcja biometrycznej kontroli dostępu do drzwi wejściowych opiera się na pełnym nadzorze i ochronie dostępu do domu. Wszystko dzięki systemowi, na który składają się takie elementy, jak: czytniki linii papilarnych, zamek GU-Secury Automatic z silnikiem A-Öffner lub silnikiem A-Öffner Servo, elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200 i moduł sterujący GU Controller IO. Rozwiązania tego typu są kompatybilne z systemami wspierającymi inteligentne zarządzanie domem, czyli np. z centralami zarządzającymi: TaHoma Premium czy Conexxon marki Somfy – mówi Tomasz Bartol z G-U Polska.
Inne rozwiązanie typu smart – również oparte na doposażeniu (zautomatyzowaniu) drzwi wejściowych – zakłada, że to rodzic otwiera lub zamyka drzwi z dowolnego miejsca na Ziemi (potrzebuje do tego smartfona lub tabletu z dostępem do Internetu, na którym zainstalowana jest specjalna aplikacja). Dzięki temu osoba dorosła w każdej chwili może również sprawdzić, czy dziecko na pewno zamknęło za sobą drzwi (aplikacja pokazuje stan zaryglowania drzwi: otwarte / zamknięte). – Ten system wymaga instalacji podobnych elementów jak biometryczna kontrola dostępu. Różnica polega na tym, że moduł sterujący GU Controller IO jest połączony także z centralą zarządzającą inteligentnym domem (np. TaHoma Premium), co pozwala na sterowanie drzwiami z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie, przy pomocy specjalnej aplikacji na urządzeniu mobilnym. To niesamowita wygoda i komfort dla opiekunów – dodaje ekspert G-U Polska.
Dzięki nowoczesnym produktom marki G-U – do drzwi wejściowych, drzwi tarasowych HS i okien – można stworzyć indywidualne rozwiązania dopasowane do konkretnego domu i rodziny. Dzięki nim najmłodsi domownicy łatwo i bezpiecznie otworzą i zamkną drzwi, a rodzice będą mogli kontrolować dzieci i dom – nawet na odległość.
Nadesłał:
Alicja Sidorowicz
|
Komentarze (0)