Firma » Finanse

BIK i BIG - czy wiesz, jakie są między nimi różnice?

Firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek krótkoterminowych coraz częściej sprawdzają zdolność płatniczą swoich klientów w Rejestrach Dłużników oraz Biurze Informacji Kredytowej.

Co to właściwie oznacza? Jakie informacje na nasz temat znajdują się w BIK-u, a jakie w BIG-u?  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


BIG to nie BIK

Chociaż skrócone nazwy biura informacji gospodarczej (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK) brzmią podobnie, są to dwie odrębne instytucje, działające na mocy innych dokumentów prawnych i spełniające inną funkcję. BIK został powołany przez Związek Banków Polskich, a zasady jego funkcjonowania określa Prawo bankowe. BIG natomiast to instytucja prywatna, działająca na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

W związku z tym, że BIG jest prowadzony jako spółka prywatna, może istnieć wiele instytucji tego typu. W Polsce działa obecnie pięć niezależnych od siebie BIG-ów, (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych), a nasze nazwisko może się znaleźć w każdym z nich.  

Kiedy trafimy do BIK-u, a kiedy do BIG-u?

Kolejną różnicą pomiędzy BIK-iem a BIG-iem jest rodzaj oraz sposób przechowywania informacji. Za każdym razem, gdy staramy się o kredyt w banku lub SKOK-u, bądź korzystamy z produktów bankowych (karty kredytowe, limity debetowe), nasze dane zostają umieszczone w BIK-u. Nie ma znaczenia wysokość zobowiązania ani to, czy spłacamy je na czas, ponieważ instytucje współpracujące z BIK-iem wysyłają comiesięczne raporty dotyczące rodzaju naszych zobowiązań oraz terminu spłaty poszczególnych rat.

 

Co ważne, zgodnie z Prawem bankowym, banki i SKOK-i nie muszą posiadać zgody swoich klientów na umieszczanie i pobieranie ich danych z BIK-u. Jeśli natomiast naszą historię kredytową będzie chciała sprawdzić firma pożyczkowa, musimy złożyć stosowne oświadczenie, w którym wyrażamy na to zgodę.

Do BIG-u trafimy wówczas, gdy zalegamy ze spłatą zobowiązania potwierdzonego dokumentem prawnym (faktura, umowa) na kwotę co najmniej 200 zł i przekroczymy termin płatności o minimum 60 dni.

Chociaż baza danych BIG jest nazywana potocznie “czarną listą”, możemy w niej również gromadzić wpisy pozytywne, dotyczące płatności regulowanych w terminie. Z BIG-ami współpracują nie tylko banki i SKOK-i, lecz także dostawcy usług telekomunikacyjnych, właściciele spółdzielni mieszkaniowych oraz elektrociepłownie.

Korzyści z posiadania dobrej historii płatniczej

Firmy takie jak https://www.pozyczkomat.pl/ dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego weryfikują ich dane w BIK-u oraz BIG-u. Dzięki temu chcą chronić osoby, które mają zbyt dużo zobowiązań lub nie radzą sobie ze spłatą dotychczasowych pożyczek przed tzw. przekredytowaniem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu atrakcyjnych warunków kredytu lub pożyczki, powinniśmy zadbać o dobrą historię kredytową w BIK-u oraz bark negatywnych wpisów w BIG-u.

 

Jako rzetelni, godni zaufania klienci, możemy liczyć na przychylność banku lub firmy pożyczkowej i otrzymać dokładnie taką kwotę zobowiązania, o jaką wnioskujemy.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »