Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Biolectra Magnez Direct Dla rozluźnionych mięśni i dobrego samopoczucia

Biolectra Magnez Direct  Dla rozluźnionych mięśni i dobrego samopoczucia
Zobacz więcej zdjęć »
Wiesz już, że warto jest suplementować magnez, bo na pewno nie dostarczasz go wystarczająco z pożywieniem. Sprawdziłaś w internecie, magnezów w różnych postaciach są dziesiątki. Który wybrać? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Skąd się bierze magnez?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Naturalną postacią pierwotną wszystkich związków magnezu są nieorganiczne sole magnezu. Występują one jako tlenek, chlorek lub siarczan magnezu w glebie, skałach, morzach lub wodzie słodkiej. Rośliny wchłaniają magnez z gleby i włączają do związków organicznych (chlorofil, fitynian). Człowiek spożywa nieorganiczne i organiczne związki magnezu z pożywieniem i napojami. Organiczne sole magnezu wytwarzane są z nieorganicznych soli magnezu.

 

Jak wchłania się magnez?

Otóż zarówno organiczne, jak i nieorganiczne sole magnezu już w żołądku zaczynają ulegać dysocjacji, wtedy uwalniana jest właściwa substancja czynna – jony Mg2+. W jelitach Mg2+ jest otaczany przez cząsteczki wody, trzymany w roztworze i wchłaniany jako wolny jon magnezu, a nie jako związek złożony (nie wchłania się w postaci soli magnezu).

 

Wielkość wchłaniania (30-80%) jest zależna od zaopatrzenia w magnez, a nie od dawkowania i częstotliwości przyjmowania. Przyjmuje się, że lepiej wchłaniane są cząsteczki małe i niejonowe, niż duże i jonowe.

 

Kwestia, czy preparat z magnezem zawiera związki organicznie czy nieorganiczne, jest bez znaczenia lub odgrywa podrzędną rolę. Między innymi badania przeprowadzone w Niemczech w latach 1970-1990 udowodniły, że wchłanianie jest niezależne od typu związku. 

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając produkt z magnezem?

Zalecane dzienne spożycie magnezu wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia to 375 mg na dobę. Z ogólnej ilości zawartej w pokarmach wchłania się w granicach od 15 do 40% w zależności od zapotrzebowania, jakości produktów i stopnia ich przetworzenia oraz stanu błony śluzowej jelita cienkiego. Dlatego też, niedobór magnezu dotyka wielu z nas - dotyczy 30-60% populacji w Polsce.

 

W związku z tym wybierając produkty z magnezem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

 

  • ·       liczbę jonów magnezu w pojedynczej dawce (tabletce, kapsułce, saszetce) – w niektórych preparatach jest ich bardzo mało (np. może to być tylko 20 mg jonów magnezu)
  • · całkowitą liczbę jonów magnezu w dawkowaniu rekomendowanym przez producenta na dzień
  • ·     biorąc pod uwagę wygodę stosowania, istotna jest również liczbę dawek do spożycia w ciągu dnia.

 

Biolectra Magnez 300 mg Direct – nowoczesna i szybka suplementacja

Biolectra Magnez 300 mg Direct to suplement diety, który pomoże uzupełnić magnez w organizmie w sposób łatwy i przyjemny, a w dodatku smaczny. Biolectra Magnez 300 mg Direct dostarcza w jednej dawce 300 mg magnezu, co zaspokaja około 80% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

 

Biolectra Magnez 300 mg Direct to wygodna postać – w saszetce znajdują się mikropeletki, które po wysypaniu na język rozpuszczają się, dzięki czemu można je połknąć bez popijania – i dawkowanie – wystarcza jedna saszetka dziennie. Do wyboru są dwa smaki – pomarańczowy lub cytrynowy. Biolectra Magnez 300 mg Direct jest dostępna w aptekach, w opakowaniu zawierającym 20 saszetek, w cenie około  18 złotych

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzyna.mitrowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »