Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Cholesterol i jego właściwości - czy wysoki cholesterol zagraża życiu?
Zobacz więcej zdjęć » |
Jednak w dzisiejszych czasach wysoki cholesterol stał się bardzo popularną dolegliwością wśród społeczeństwa. Dawniej, a raczej na początku cholesterol był rozpoznawany pod nazwą cholesteryna.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Cholesterol jest to związek tłuszczowy, występujący we krwi oraz tkankach organizmu. Spełnia bardzo wiele funkcji w naszym organizmie, jest więc niezbędnym składnikiem w naszym organizmie. Stanowi on budulec błon komórkowych, tworząc mur obronny przed niespodziewanym intruzem. Wysoki cholesterol stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia tylko, wtedy gdy nasze naczynia krwionośne są osłabione i ulegają uszkodzeniu. Jak obniżyć cholesterol bez żadnych leków i wyrzeczeń, a przy tym wszystkim poprawić ogólny stan zdrowia? Jednak za nim zadasz sobie po raz kolejny to pytanie, sprawdź jakie zadanie pełni cholesterol w naszym życiu.
Cholesterol posiada dwa rodzaje cholesterolu tzw. dobry cholesterol HDL i zły cholesterol LDL. Są to pochodne frakcje lipoproteinowe. Należy zachować zalecane stężenia tych dwóch frakcji, żeby można było mówić, że nasz cholesterol nie zagraża zdrowiu.
Cholesterol ma spore właściwości i jest potrzebny w naszym organizmie o czym zaraz się przekonasz. Cholesterol jest to jedyny surowiec z którego powstaje kortyzol. Nie ma możliwości, otrzymania go z innego surowca.
Kortyzol:
- skuteczny środek antyalergiczny;
- pobudza krzepliwość krwi;
- chroni i kontroluje pracę serca i układ krążenia;
- wywołuje euforię;
- hamuje nadmierny rozrost komórek nowotworowych;
Cholesterol jest także wykorzystywany do syntezy niektórych związków biochemicznych takich jak: witamina D, hormony płciowe, kortykosterydy, kwasy żółciowe. Jego obecność w błonach komórek nerwowych ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps.
Cholesterol ma także inne właściwości, które przyczyniają do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu:
- produkcja hormonów płciowych odpowiadających za określone funkcje życiowe, budowę mięśni i kości, regulację potrzeby snu i odprężenia w jego trakcie,
- tworzeniu hormonu sterydowego o nazwie aldosteron, zarządzającego gospodarką mineralną,
- produkcja witaminy D odpowiedzialnej m.in. za budowę kości i stawów,
- odpowiada za regularne wypróżnianie się,
- stosowany i niezbędny do budowy błon komórkowy,
- bierze udział w procesie budowy komórek nerwowych,
- uczestniczy w produkowaniu kwasów żółciowych,
Nadesłał:
Tobisz
|
Komentarze (0)