Technologie » Internet

Cloud computing się sprawdza

Cloud computing się sprawdza
Zobacz więcej zdjęć »
Wprowadzona 2 lata temu przez firmę Panda Security nowatorska technologia ochrony Kolektywna Inteligencja, oparta na modelu cloud computing pozwala na codzienną analizę średnio 50 tys. podejrzanych plików, z czego 35 tys. okazuje się być złośliwym oprogramowaniem.

Informacje o zagrożeniach - zbierane od społeczności internetowej - trafiają do zewnętrznej bazy on-line, dzięki czemu minimalnie wykorzystywane są zasoby systemowe komputera.

Obecnie baza danych Kolektywnej Inteligencji przechowuje około 26 milionów próbek złośliwego oprogramowania. Model ochrony „w chmurze" Panda Security zastosowała ostatnio w ultralekkim, bezpłatnym programie antywirusowym Panda Cloud Antivirus.

Pojawienie się milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania spowodowało, że tradycyjne mechanizmy wykrywania zagrożeń przestały być efektywne. Procedura udostępniania użytkownikom szczepionki była żmudna, czasochłonna i znacznie wykorzystywała zasoby komputera. Dlatego Panda Security stworzyła Kolektywną Inteligencję - nowy model ochrony. Gromadzi on na bieżąco informacje na temat złośliwego oprogramowania od społeczności internetowej i przechowuje je na serwerach on-line, z którymi użytkownik łączy się podczas połączenia z internetem. Dzięki temu procesy bezpieczeństwa, jakie zachodzą na komputerze minimalnie go obciążają. Teraz - dwa lata po wprowadzeniu nowego modelu ochrony do walki ze złośliwym oprogramowaniem - Panda Security zaoferowała nowe, lekkie rozwiązanie: bezpłatny Cloud Antivirus (www.cloudantivirus.com).

Panda Cloud Antivirus to pierwszy program antywirusowy wykorzystujący model cloud computing. Rozwiązanie nie obciąża zasobów komputera, gdyż analiza działania systemu i uruchomionych w nim procesów, gromadzenie i przechowywanie informacji o plikach oraz ich skanowanie odbywają się na serwerach zewnętrznych. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich internautów bezpłatnie.


Rozległe ogólnoświatowe laboratorium

Historia Kolektywnej Inteligencji w rysunkowym filmie wideo dostępna jest na YouTube.com pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=0-JfW4Ut8kg Dzięki Kolektywnej Inteligencji informacje o zagrożeniach są zbierane na bieżąco od społeczności internetowej. Teraz, każdy nowo powstały złośliwy kod trafia do Laboratorium PandaLabs w ciągu zaledwie 6 min. Łącznie, każdego dnia przychodzi tam około 50 tys. plików, z czego 35 tys. okazuje się być nierozpoznanym zagrożeniem. Około 99,4% złośliwego oprogramowania jest analizowane automatycznie, natomiast 0,6% poddawane jest analizie przez inżynierów. Obecnie baza danych Kolektywnej Inteligencji zajmuje ponad 18 tys. GB i przechowuje około 26 milionów próbek złośliwego oprogramowania.

„Gdyby cała zgromadzona przez nas wiedza była przechowywana na komputerach użytkowników, moglibyśmy powiedzieć, że mamy do czynienia z idealnym antywirusem. Jednak nie starczyłoby już pamięci na nic innego. Kolektywna Inteligencja jest odpowiedzią na nieustanny wzrost ilości złośliwego oprogramowania, zapewniając jednocześnie minimalny wpływ na pracę komputera członka społeczności Panda Security" - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny laboratorium Panda Security.

Kolektywna Inteligencja w liczbach

  • W pierwszym kwartale 2009 r. Kolektywna Inteligencja poddała analizie 4 474 350 plików
  • By tę pracę wykonać manualnie należałoby zaangażować 1 898 techników i poświęcić na nią 926 347 godz.
  • Baza Kolektywnej Inteligencji obejmuje obecnie 18 tys. GB lub 148 bilionów bitów
  • Gdyby tę ilość informacji zapisać w pliku tekstowym, byłby to ekwiwalent 727 373 tomów encyklopedii Britannica, co dałoby prawie 33 bilionów stron
  • Gdyby kartki encyklopedii rozłożyć tak, aby stykały się krótszymi bokami rozciągnęłyby się na 9 milionów km. Ten dystans jest równy 12-krotnej podróży na Księżyc tam i z powrotem
  • A gdyby spróbować przesłać te informacje przez standardowe połączenie ADSL zajęłoby to 1 045 dni.

Jak szybko i sprawnie działa Kolektywna Inteligencja można przekonać się korzystając z pierwszego bezpłatnego programu antywirusowego działającego wyłącznie w oparciu o nowy model „in the cloud", który dostępny jest pod adresem: www.cloudantivirus.com.

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po ośmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »