Dom » Budownictwo

Co DARIN powie Ci o Twoim domu?

Co DARIN powie Ci o Twoim domu?
Zobacz więcej zdjęć »
System domu inteligentnego DARIN sterowany jest z interfejsu dostępnego z komputera, laptopa, telefonu. Oczywiście automatyka to przede wszystkim coś co „samo” reaguje na zmiany w otoczeniu.

DARIN pozwala na ustawienie dowolnej ilości schematów działań, np. po wykryciu ruchu w korytarzu i stwierdzeniu, że jest noc i wszyscy już śpią, zapal światło na poziomie 20%, aby nie oślepiać zaspanego domownika. Jak określić w systemie, że jest noc lub że domownicy śpią? To kwestie umowne - dla jednych noc jest wtedy, kiedy jest ciemno i minęła godzina 22.00, a inni mają odmienne kryteria. Każdy użytkownik sam te kryteria definiuje w systemie DARIN. Tematowi ustawień poświęcimy kolejny artykuł, a w tym chcemy pokazać ile informacji dostarcza nam widok interfejsu.

Ekran jak prosta układanka

Użytkownik sam decyduje jak ma na ekranie wyglądać jego system DARIN. Z gotowych klocków, które wcześniej nazwał , np. „Lampa w pokoju Zosi", „Temperatura w łazience" - buduje dowolne zestawy ikon widocznych na ekranie.

Jedni użytkownicy dzielą sterowanie według funkcjonalności, mają wtedy np. oddzielny ekran Okna - z ikonami zasłon, rolet i siłowników, oraz inny ekran Światło - z ikonami lamp i zaprogramowanych schematów. Większość użytkowników dzieli interfejs na obszary, czyli np. Pokój Gościnny, Kuchnia, Ogród. Podział zależy od upodobań użytkownika i charakteru obiektu. W biurach i halach, gdzie występuje duża ilości modułów DARIN inny widok ekranu będzie miał recepcjonista, inny kierownik zmiany a jeszcze inny pracownik magazynu - konfiguracja zależeć będzie od potrzeb, ale i od uprawnień pracownika. W domu często rodzice ograniczają dostęp do sterowania swoim dzieciom, dając im możliwość zmiany ustawień jedynie w części pomieszczeń lub funkcjonalności.

Informacje w czytelnych obrazkach

Widok interfejsu to nie tylko możliwość sterowania, ale także wiele szybko i łatwo dostępnych informacji o systemie DARIN.
Przedstawiamy przykładowy widok interfejsu, będący widokiem ekranu w jednym z mieszkań.


Zacznijmy od górnego rzędu: pierwsza ikona przedstawia informacje o oknach w salonie. Umieszczając na ekranie kontrolkę „Okna otwarte" jesteśmy informowani na bieżąco o ich stanie. Ta kontrolka odnosi się do grupy okien - czyli jeśli którekolwiek okno będzie otwarte, wtedy napis na kontrolce zmieni się na TAK. Oczywiście możemy ustawić więcej kontrolek dla każdego okna lub drzwi. Zmiana stanu najczęściej realizowana jest poprzez wpięcie kontaktronu w ramę okna, którego rozwarcie sygnalizuje stan otwarcia.

Poniżej widnieje ikona „Automatyczne oświetlenie" - w tej chwili w stanie aktywnym, czyli funkcja automatyczne oświetlenie będzie działać. Naciskając na przycisk można wyłączyć tę funkcję. Co może kryć się pod tą ikoną? Być może użytkownik ustawił tam schemat: jeśli jasność w salonie spadnie poniżej 60%, wtedy włącz oświetlenie nad stołem, albo inny schemat: jeśli czujka ruchu wykryje ruch, a jest już po godzinie 16 i jasność spadła poniżej 70%, to włącz światło na poziomie 30% i rozjaśniaj je automatycznie. Ta ikona to szybki dostęp do włączania lub wyłączania zapisanego schematu działań.

Kolejna ikona o nazwie „Roleta" obrazuje stan podniesienia rolety zewnętrznej. Z ustawienia pionowego paska widać, że roleta jest opuszczona mniej więcej do 3/4. Zmianę ustawienia można uzyskać klikając na strzałki z kierunkiem ruchu w górę lub w dół co wywoła odpowiedni kierunek ruchu rolety, lub naciskając symbol trzech poziomych kresek (czyli roleta będzie zamknięta, ale przezierna). Przesuwając kółko na pionowym suwaku można zadać dowolne położenie rolety. Niebieski pasek przesuwa się, co jest widoczne na ekranie, i użytkownik wie, czy roleta jest w ruchu i czy osiągnęła zadaną pozycję.
Następna ikona to wskazanie pomiaru temperatury na zewnątrz, a następna to włączanie regulacji temperatury w salonie. Regulacja może być określona w zależności od dni tygodnia, pór dnia itp.

Ikona „Jasność w holu" wskazuje wartość pomiaru jasności w procentach. Dla bardzo słonecznego dnia jasność wynosi 100%, a dla ciemnych pomieszczeń zero. Każdy użytkownik szybko nauczy się rozpoznawać ile w jego pomieszczeniu oznacza jasność 24%.

Kolejna kontrolka „Obecność domowników" wskazuje, czy ktoś przebywa a domu, na parterze lub w salonie - zależnie od ustawień zadanych przez użytkownika. Funkcja realizowana jest dzięki podłączonej do systemu DARIN czujce ruchu lub czujce obecności, można więc monitorować czy ktoś porusza się po domu.

Jedno kliknięcie w ikonę kolejnych kontrolek może wyłączyć wszystkie źródła światła w danym pomieszczeniu lub zbędne zasilanie. Wystarczy zdefiniować schemat w systemie DARIN i określić wybrane źródła światła/zasilania.

Sterowania oświetleniem „Kinkiety nad kanapą" pozwala na dowolne ustawienie jasności żarówek. Podobnie jak przy sterowaniu roletą za pomocą okrągłego suwaka można zadać wybrany poziom jasności. Przycisk ON powoduje włączenie żarówek z ich pełną mocą, natomiast przycisk OFF wyłączenie światła. W naszym przykładzie wiadomo, że światło jest włączonena poziomie około 70%.

System DARIN pozwala również na dodanie na ekranie sterowania widgetów. Na przedstawionym zdjęciu widoczny jest widget „Pogoda". Użytkownik sam decyduje czy i ile informacji zewnętrznych umieścić - jedni dodadzą mapę burz, a inni np. notowania giełdowe.

Ostatnia kontrolka przykładowego ekranu służy do do sterowania kolorowym oświetleniem RGB i posiada dwa suwaki. Lewy - do ustawienia koloru oraz prawy - do wyboru jasności. Poziomy pasek na górze kontrolki to podgląd wybranego przez użytkownika koloru. Wiadomo, że w tej chwili oświetlenie jest włączone i świeci na zielono.

Możliwość kontroli

Nawet będąc daleko poza domem, spoglądając na interfejs użytkownik widzi dokładnie co się w nim dzieje. Nie jest konieczny podgląd z kamer, bo stan urządzeń jest sygnalizowany przez ikony widoczne na ekranie. Nie jest konieczne instalowanie systemu alarmowego, bo DARIN wyśle powiadomienie SMS jeśli stwierdzi naruszenie zadanych ustawień.

Przejrzysty interfejs DARIN jest przyjazny każdemu użytkownikowi. Również przyjazna cena systemu DARIN zachęca do realizacji marzeń o inteligentnym mieszkaniu, domu lub biurze. Więcej informacji znajduje się na stronie www.darin.pl, na którą zapraszamy!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Polska Projektowa
http://www.darin.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »