Gospodarka » Żywność
Co na obiad? Kulinarne inspiracje laureatów programu „Doceń polskie”
Zobacz więcej zdjęć » |
Podstawą każdego posiłku są sprawdzone składniki i… wypróbowany przepis. Laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” nie tylko dostarczają produktów najwyższej jakości, ale także inspirują do odkrywania nowych smaków i twórczego podejścia do gotowania. Producenci nagrodzonej żywności dowodzą, że nawet dobrze znane potrawy (jak rolady, czy pierogi) można przyrządzić w nowy, atrakcyjny sposób. Pasztet, choć kojarzy się z mięsem, równie dobrze smakuje w wersji wegetariańskiej, a naleśniki świetnie sprawdzą się podawane w formie tortu.
Decyzję o przyznaniu certyfikatu „Doceń polskie” podejmuje Loża Ekspertów, którą tworzą specjaliści z branży spożywczej. Znakiem tym honorowane są tylko artykuły, które uzyskały wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Godło nie jest nadawane automatycznie, każdy produkt z charakterystycznym, biało-czerwonym znakiem został sprawdzony, jest więc wart bliższego poznania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Kabanosy Pieczone na dwa sposoby
Kabanos Pieczony Maestro to propozycja z oferty Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. W asortymencie firmy znajdziemy aż 10 specjałów Maestro nagrodzonych znakiem „Doceń polskie”; wśród nich są nie tylko kabanosy, ale także kabanoski w nietuzinkowych smakach (takich jak: pikantne papryczki piri piri, aromatyczny bekon, soczysta żurawina, czy klasyczna papryka).
Rolady wieprzowe z kabanosem
Składniki:
- 50 dag mięsa wieprzowego z szynki
- 2 szt. Kabanosów Pieczonych Maestro (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- musztarda (1 łyżeczka na 1 sztukę rolady)
- 2 ząbki czosnku
- 2 sztuki cebuli
- ogórki kiszone (1 pasek na 1 sztukę rolady)
- papryka czerwona- papryka zielona
- sól i pieprz do smaku
- margaryna, woda
Sposób przygotowania:
Mięso myjemy, osuszamy i kroimy na 4-5 plastrów, po czym zbijamy je tłuczkiem (przez folię) na cienkie płaty. Nacieramy je przeciśniętym przez praskę czosnkiem, oprószamy solą i pieprzem, a następnie odkładamy w chłodne miejsce na pół godziny. Po tym czasie każdy płat mięsa nacieramy musztardą, układamy na nim po kawałku kabanosa, po słupku zielonej i czerwonej papryki oraz cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Mięso zwijamy w roladkę, spinamy wykałaczkami. W brytfannie rozgrzewamy tłuszcz (np. margarynę), umieszczamy w niej przygotowane rolady i podsmażamy z dwóch stron. Rolady pieczemy na wolnym ogniu pod przykryciem, aż do miękkości, od czasu do czasu podlewając wodą, by się nie spaliły.
Sos: Powstały podczas pieczenia wywar zagęszczamy zawiesiną z mąki pszennej i wody, a następnie dodajemy śmietanę kwaśną, wcześniej ją hartując. Sos przecedzamy przez sitko i doprawiamy do smaku uniwersalną przyprawą lub/i przyprawą w płynie.
Pierogi z kabanosem i ziemniakami
Przepis pochodzi z bloga KulinarnaManiusia.pl: http://www.kulinarnamaniusia.pl/2016/08/pierogi-z-kabanosem-i-ziemniakami.html
Składniki:
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 jajka
- 120 g Kabanosów Pieczonych Maestro (nagrodzonych tytułem TOP PRODUKT i godłem „Doceń polskie”)
- 700 g ugotowanych ziemniaków (na farsz)
- 3 cebule
- sól, pieprz
- pęczek natki pietruszki
Sposób przygotowania:
Ziemniaki gotujemy i jeszcze gorące tłuczemy tłuczkiem, po czym studzimy. Następnie dodajemy mąkę i rozbełtane jajka. Z tak przygotowanych składników wyrabiamy ciasto. Po chwili przekładamy je na stolnicę podsypaną mąką i jeszcze wyrabiamy (jeżeli ciasto będzie się bardzo kleiło należy dodać jeszcze odrobinę mąki). Kawałki ciasta rozwałkowujemy na placki i (np. przy użyciu szklanki) wykrawamy z nich koła. Trzeba przy tym zadbać, by stolnica zawsze była lekko podsypana mąką. Farsz:Ugotowane i wystudzone ziemianki tłuczemy tłuczkiem. Kabanosy ścieramy na tarce na dużych oczkach, cebulę kroimy w kostkę. Na patelni (na łyżce oleju) dusimy cebulkę, a na sam koniec dodajemy starte kabanosy i chwilkę podsmażamy. Dodajemy do ziemniaków, przyprawiamy solą, pieprzem i wrzucamy posiekaną natkę pietruszki, wszystko mieszamy.
Lepimy pierogi; na każdy krążek nakładamy łyżeczką porcję farszu i zlepiamy pierogi, po czym gotujemy je w gorącej wodzie z dodatkiem łyżeczki soli i łyżką oleju (po wypłynięciu gotujemy je jeszcze 4-5 minut, a następnie wyjmujemy łyżką cedzakową na talerze).
Pasztet nie tylko dla wegetarian
Do jego przyrządzenia zachęca firma Look Food Sp. z o.o., w asortymencie której znajdziemy 3 produkty uhonorowane certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT. Loża Ekspertów nagrodziła m.in. Ekologiczny błonnik gryczany, będący składnikiem pasztetu z soczewicy.
Pasztet z soczewicy
Składniki:
- 500 g marchewki
- 3 łyżki kaszy jaglanej
- 2 łyżki Ekologicznego błonnika gryczanego Look Food (TOP PRODUKTU programu „Doceń polskie”)
- 1 szklanka suchej czerwonej soczewicy
- 200 g ugotowanej ciecierzycy
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju kokosowego Look Food
- 2 ząbki czosnku
- 650 ml bulionu warzywnego
- 2 jajka
- przyprawy: gałka muszkatołowa, pieprz, sól himalajska, kmin rzymski, papryka suszona, cynamon
Sposób przygotowania:
Cebulę i czosnek kroimy w kostkę, następnie trzeba ją zeszklić na oleju kokosowym. Dodajemy startą marchewkę i smażymy przez 3 minuty. Wlewamy bulion i gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie dodajemy suchą soczewicę, suchą kaszę jaglaną, błonnik gryczany i gotujemy do miękkości przez 15 min. Następnie dodajemy ciecierzycę i miksujemy wszystko na gładką masę. Na sam koniec dodajemy jajka i mieszamy całość. Pasztet pieczemy w 180°C przez godzinę.
Tort, którego nie trzeba piec
Recepturą na naleśnikowy tort dzieli się firma Premium Distribution Sp. z o.o., oferująca m.in. wody mineralne Jaworowy Zdrój. Fani naleśników wiedzą, że sekretem przygotowania tego przysmaku jest dodanie do nich właśnie wody gazowanej. Godła jakości zdobyło w sumie 6 propozycji firmy Premium Distribution, w tym 3 wody Jaworowy Zdrój oraz ANTIOXIDANT woda antyoksydacyjna wzbogacona wodorem (wszystkie nagrodzono także tytułami TOP PRODUKT).
Tort naleśnikowy
Składniki ciasta:
- 2 szklanka mąki
- 4 jajka
- 2 szklanki mleka
- 1,5 szklanki wody gazowanej Jaworowy Zdrój (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- szczypta soli
- 6 łyżki masła lub oleju roślinnego
- łyżeczka kurkumy
Składniki masy:
- 500 g mascarpone
- 1l mocno schłodzonej słodkiej śmietanki 30%
- 0,5 szklanki cukru pudru
Dodatkowo: ulubione świeże owoce (np. maliny, truskawki, jagody)
Sposób przygotowania:
Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajka, mleko, wodę Jaworowy Zdrój, sól i kurkumę. Wszystko miksujemy na gładkie ciasto, a następnie dodajemy roztopione masło (lub olej roślinny) i dalej miksujemy (możemy także wykorzystać tłuszcz do smarowania patelni przed smażeniem każdego naleśnika).
Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni; po ok. 2 minuty z każdej strony, do uzyskania złotego koloru. Usmażone naleśniki przykrywamy ściereczką i zostawiamy do ostygnięcia.
Przygotowujemy masę. Śmietankę ubijamy mikserem, dodając przy tym małymi porcjami cukier puder. Ubijamy całość do uzyskania sztywnej konsystencji, po czym ustawiamy mikser na najniższe obroty i powoli dodajemy mascarpone. Naleśnika smarujemy masą, układamy na nim owoce, przykrywamy kolejnym naleśnikiem i powtarzamy tę czynność. Wierzch i boki gotowego tortu dekorujemy masą i owocami (możemy użyć startej czekolady lub kwiatów jadalnych, np. bratków). Wstawiamy do lodówki na minimum 5h.
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.
* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 780 115 953
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)