Społeczeństwo » Społeczeństwo

Co zabrać na ferie zimowe?

Przerwa zimowa pozwala nam złapać trochę słońca podczas krótkiego dnia, a także wypocząć w aktywny sposób. Do takiego wyjazdu warto się jednak przygotować, aby z naszych ferii pozostały jedynie dobre wspomnienia.

Ferie zimowe powinny być okresem wypoczynku dla całej rodziny. Odpowiednie zaplanowanie wszystkiego pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i w pełni cieszyć się upragnionym wyjazdem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ubierz się dobrze!

Aktywny wypoczynek w okresie zimowym może sprzyjać zachorowaniom. Jeśli nie chcemy spędzić części urlopu z przeziębieniem, warto starannie dobrać garderobę. Przy kompletowaniu rzeczy na ferie warto zabrać te, dzięki którym będziemy mogli ubrać się „na cebulkę”. Pozwoli to kontrolować temperaturę pod ubraniem. Warto zainwestować w odzież z oddychających, ale jednocześnie wodo- i wiatroodpornych materiałów. Jeśli mamy zamiar szaleć na stoku, koniecznie trzeba również zabrać ubrania do tego przeznaczone. Kurtka, spodnie i rękawice narciarskie to absolutne minimum. Tu należy pamiętać, że priorytetem w doborze ubioru powinna być wygoda, nie zaś kolor czy fason. W przypadku kurtki warto pomyśleć nad modelem, który sprawdzi się również na co dzień. Szczególnie o ubiór powinniśmy również zadbać, gdy mamy zamiar udać się na górską wycieczkę. – Wybierając się na tego typu wyprawę musimy założyć przeciwpotną bieliznę, okrycie z ciepłego, nieprzemakalnego materiału, przeciwwiatrową kurtkę oraz oczywiście czapkę i rękawiczki – mówi ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Niezwykle ważnym elementem są również nieprzemakalne, turystyczne buty. Nie może być mowy o miejskich kozakach. Dodatkowo, jako zabezpieczenie przed śniegiem warto skorzystać z ochraniaczy – dodaje.

Skompletuj sprzęt

Zimowa wyprawa w góry bez narciarskich szaleństw nie byłaby kompletna, warto więc być na to przygotowanym. W tym przypadku musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy powinniśmy zakupić nowy sprzęt, czy raczej wypożyczyć. – Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z narciarstwem, lepiej nie inwestować nadmiernych środków. Warto wtedy skorzystać z usług wypożyczalni i popróbować różnych rodzajów np. nart. W ten sposób dowiemy się, co najbardziej nam odpowiada. Dopiero mając tę wiedzę powinniśmy zainwestować w zakup sprzętu – mówi Marcin Dehnel, instruktor narciarski. Oprócz nart czy snowboardu bardzo ważnym elementem wyposażenia na stoku jest kask. W większości krajów Unii Europejskiej nie jest on obowiązkowy, w niektórych natomiast (np. w Polsce i we Włoszech) nakaz zależny jest od wieku. Niezależnie jednak od norm prawnych warto zaopatrzyć się w kask dla własnego bezpieczeństwa.



Bądź bezpieczny

Możliwość oglądania górskich widoków jest najczęściej efektem wielogodzinnej, niekiedy trudnej podróży, na którą również warto się przygotować. Oprócz rzeczy oczywistych, jak na przykład gaśnica czy apteczka, warto również pamiętać o kilku innych przydatnych elementach. Wybierając się w długą trasę warto zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu, jak chociażby łańcuchy na koła na wypadek oblodzonej nawierzchni czy też linki holownicze. Jeśli wybieramy się zagranicę należy również sprawdzić, jakie elementy wyposażenia wozu są wymagane przez prawo w danym kraju. Należy również zadbać o to, aby w przypadku awarii być w stanie wezwać pomoc. Ładowanie telefonu podczas postoju bywa kłopotliwe, często również o nim zwyczajnie zapominamy. Z tego powodu warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w dobrą ładowarkę samochodową. – Obecnie na rynku istnieją ładowarki samochodowe posiadające nawet trzy wyjścia USB, dzięki czemu możliwe jest zasilanie kilku urządzeń jednocześnie – mówi Agnieszka Medoń z GP Battery Polska. Taka możliwość jest szczególnie przydatna, gdy podróżujemy ze znużonymi długą trasą dziećmi. A co w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z ładowarki samochodowej, bo na przykład rozładował się akumulator? – Innym sposobem na zasilenie telefonu podczas podróży jest posiadanie PowerBanku. Jest on idealny w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z tradycyjnego źródła energii. Niektóre PowerBanki pozwalają na 4-5 krotne naładowanie smartfonu, a także zasilanie kilku urządzeń jednocześnie – mówi Agnieszka Medoń.

I pamiętaj o dokumentach!

Zabranie odpowiednich dokumentów teoretycznie jest sprawą oczywistą, w ferworze przygotowań ten drobiazg może jednak umknąć. Warto więc np. ustawić przypomnienie w telefonie. Wyjeżdżając poza granice Polski należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest bezpłatnie wydawana przez NFZ. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii. Warto również zainwestować kilka złotych w kartę ICE. Posiada ona międzynarodowe oznaczenie „in case of emergency” (w razie wypadku) i pozwala na wpisanie kontaktów do trzech osób, które należy powiadomić w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia.

Baw się dobrze

W natłoku pakowania nie zapominajmy, że wyjazd ma przede wszystkim służyć naszemu relaksowi. Nie warto więc popadać w zakupowo-wyjazdowe szaleństwo. Dlatego właśnie przed wyjazdem warto zrobić kompleksową listę rzeczy do zakupienia i spakowania. Pozwoli to na uniknięcie stresu i cieszenie się przygotowaniami.  



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Core PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »