Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Coraz więcej otyłych Polaków. Medicus Clinic rusza z chirurgicznym leczeniem otyłości

Wrocław, 15 kwietnia 2019. Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Jak wskazują specjaliści, należy traktować ją jako zagrażającą życiu. Stanowi również przyczynę wielu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.


W coraz większym stopniu dotyczy Polaków. Szacuje się, że już ponad połowa ma nadmierną wagę ciała od nadwagi po skrajną otyłość, a spośród tej grupy nawet do 1,5 miliona już kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Prowadzone na świecie badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu otyłości gwarantują właśnie operacyjne zabiegi zwane bariatrycznymi. Lekarze specjaliści z Medicus Clinic we Wrocławiu rozpoczynają chirurgiczne leczenie otyłości, wykorzystując najnowocześniejszą aparaturę medyczną. 
 
Medicus Clinic we Wrocławiu to jedna z niewielu placówek w Polsce oferujących kompleksowe operacyjne leczenie otyłości czyli zapewnienie pacjentom całościowej opieki medycznej: od diagnozy, przez wybrany rodzaj zabiegu operacyjnego, aż po działania pooperacyjne, rekonwalescencję i nadzór nad nią, we współpracy chirurgami - bariatrami oraz dietetykiem.
 
- Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się przede wszystkim osoby mające wskaźnik masy ciała (BMI) równy lub wyższy niż 40 kg/m2 bądź nieco niższy (35-40 kg/m2), ale z chorobami wywołanymi właśnie otyłością (np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, zespół hipowentylacji), przy których redukcja masy ciała może przynieść zdecydowaną poprawę. Zdarza się, że operacji bariatrycznej poddawani są pacjenci z BMI poniżej 35, jednak są to ściśle określone sytuacje, które wymagają wnikliwej analizy i indywidualnego podejścia. Zabiegi zalecane są głównie pacjentom w przedziale wiekowym 18 -65, choć zdarza się też, że poddawane są im starsze osoby – mówi dr n. med. Paweł Szymański, który w Medicus Clinic kieruje zespołem chirurgicznego leczenia otyłości. 
 
Najczęstszym rodzajem przeprowadzanych zabiegów jest rękawowa resekcja żołądka, potocznie zwana zmniejszeniem żołądka, wykonywana techniką laparoskopową (LSG – laparoscopic sleeve gastrectomy). Dzięki jej zastosowaniu, redukuje się objętość żołądka o około 70% - 80 %, przez co pacjent czuje się syty po spożyciu znacznie mniejszej niż wcześniej ilości pokarmu. Efektem zabiegu jest również przemodelowanie hormonalne, który skutkuje spadkiem insulinooporności i zmniejszeniem zaawansowania cukrzycy typu II lub wycofaniem się tej choroby całkowicie. Inną operacją bariatryczną wykonywaną przez chirurgów w  Medicus Clinic jest gastric – bypass czyli tzw. wyłączenie żołądkowo-jelitowe. Metoda ta polega na odcięciu żołądka w jego bliższej części i wytworzeniu z niego nowego - o zdecydowanie mniejszej objętości (około 50 ml), do którego zespalane jest odpowiednio wcześniej przygotowane jelito cienkie w określonym miejscu. Rezultat po tej operacji jest spektakularny, zarówno jeśli chodzi o utratę masy ciała, jak i efekt metaboliczny. Specjaliści z Medicus Clinic stosują też metodę laparoskopowej implantacji opaski żołądkowej, regulowanej, zakładanej w części bliższej żołądka, co w odróżnieniu od dwóch pozostałych sposobów jest metodą odwracalną, a do tego najmniej inwazyjną. 

Chirurg bariatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, rekomenduje najbardziej skuteczną metodę leczenia otyłości.
 
- W naszej klinice dysponujemy światowymi standardami technologii medycznej. Dwa najnowocześniejsze bloki operacyjne wyposażone są m.in. w tory wizyjne pracujące w 3D i rozdzielczości Ultra HD 4K, ułatwiające nam orientację przestrzenną, nawigację śródoperacyjną oraz system wentylacji, zapewniający doskonałą czystość powietrza poprzez wymienianie go 24 razy na godzinę. Dysponujemy również nowoczesną i komfortową bazą pooperacyjną czyli m. in. przestronnymi pokojami, każdy z łazienką, telewizorem, monitoringiem i systemem przywoławczym. Nasz zespół wykorzystuje w leczeniu całe spektrum technologiczne i najbardziej zaawansowane narzędzia, co przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Dzięki temu, już po dwóch dobach po operacji, pacjenci czują się na tyle dobrze, że są gotowi do wyjścia do domu, a po kolejnych 2 – 3 tygodniach – nawet do normalnego, także zawodowego, funkcjonowania – dodaje dr.n. med. Paweł Szymański. 
 
Kierowany przez niego zespół chirurgicznego leczenia otyłości, przeprowadza zabiegi laparoskopowo, korzystając z zaawansowanych narzędzi chirurgicznych takich jak nóż harmoniczny czy staplery, które służą do wykonywania bezpiecznych zespoleń w zakresie przewodu pokarmowego. Specjaliści z Medicus Clinic mają do dyspozycji 2 w pełni wyposażone sale operacyjne, a pacjenci pokoje rekonwalescencji o najwyższym światowym standardzie. Nad ich powrotem do normalności czuwa zespół wspierający chirurgów - cała grupa złożona z pielęgniarek, psychologów czy dietetyków. 
 
Liczba osób z otyłością na świecie potroiła się w ciągu ostatnich 3 dekad. Wg danych sprzed 5 lat, problem nadmiernej masy ciała dotyczył około 1,9 miliarda ludzi po 18. roku życia, z czego blisko 600 milionów cierpiało na otyłość. W Polsce, wg wskaźnika masy ciała (body mass index – BMI), osób takich jest około 300 tysięcy (powyżej 40 kg/m2), a ponad 1,5 miliona, mając powyżej 35 kg/m2, też kwalifikować się może do leczenia. Problem jest więc powszechny i, jak wskazują dane europejskie, zaczyna się już u dzieci, gdzie nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym. Dziś na naszym kontynencie około 20% dzieci cierpi na nadwagę, a BMI już blisko 1/3 z nich osiąga wartości świadczące o otyłości.
 
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w różnych krajach otyłość odpowiada za 10–13% zgonów. W Europie nadmierna masa ciała powoduje śmierć miliona osób rocznie. Około jeden na 13 zgonów mieszkańców krajów Unii Europejskiej spowodowany jest nadmierną masą ciała. Otyłość, w zależności od stopnia zaawansowania, wieku osoby otyłej, jej płci oraz rasy, prowadzi do skrócenia życia o 5–20 lat. Towarzyszy temu wzrost występowania chorób spowodowanych tą chorobą takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca, obturacyjny bezdech senny, choroba zwyrodnieniowa stawów czy depresja oraz niektóre nowotwory (rak endometrium, przełyku, jelita grubego, piersi, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek).


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (1)

  • avatar
    ~sercejakdzwon.pl 2019-04-11 21:18:30

    Gdy już dochodzi do chirurgicznego leczenia otyłości to jest to ewidentny znak zaniedbania odpowiedniego odżywiania i ruchu. To właśnie brak tego jest przyczyną otyłości i od zmiany tych dwóch elementów należy zacząć


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »