Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Cukrzyca typu 2 a dieta cukrzycowa

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Od 85 do 90 procent przypadków to cukrzyca tego właśnie typu.

Niemal u połowy pacjentów występuje nadwaga, która jest jedną z głównych przyczyn problemu (ale oczywiście nie tylko!). Diabetyk musi być pod stałą kontrolą lekarza.


Cukrzyca insulinoniezależna

Cukrzyca typu 2 to inaczej cukrzyca insulinoniezależn. Jest to cukrzyca najczęściej występująca. Jest to choroba metaboliczna. W organizmie dochodzi do zmniejszenia się wrażliwości tkanek na insulinę produkowaną przez trzustkę, przez co jej poziom jest wciąż za niski. to prowadzi do podwyższenia się poziomu glukozy we krwi. Najczęściej proces ten następuje powoli, a szczyt zachorowań przypada na ok. 4 do 50 roku życia.

Kilka faktów o cukrzycy typu 2:

  1. Cukrzyca typu 2 nazywana jest cukrzycą wieku dorosłego, chociaż w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań u dzieci i młodzieży.

  2. Czynnikiem zachorowań są przede wszystkim czynniki środowiskowe, a więc niezdrowy tryb życia. U niemal połowy osób cierpiących na cukrzycę wykrywa się nadwagę.

  3. Cukrzyca typu 2 zależna jest również o genów. Obecnie wiadomo o 30 genach związanych ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na tę chorobę.

  4. Na rozwój choroby mogą wpływać również niektóre leki, np. stosowanie sestyn czy tiazydów.

  5. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby otyłe, niedbające o zdrowie, a także osoby, w których najbliższej rodzinie ktoś chorował na cukrzycę.

  6. Kobiety, które przechodziły cukrzycę w ciąży, powinny się często badać. U połowy z nich cukrzyca wraca nawet po wielu latach!

  7. Do objawów należy senność, apatia i zmęczenie, a także: duże łaknienie, choroby skóry, infekcje intymne, grzybice.

Cukrzyca a badania w diagnostyczne

Aby stwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, należy wykonać badanie stężenia glukozy we krwi. Takie badania można wykonywać samemu posiadając gleukometr, jednak nie są to badania najdokładniejsze. Jeżeli chcemy być pewni wyniku, należy udać się do przychodni, gdzie zostanie pobrana krew bezpośrednio z żyły.

Bardzo ważne jest to, aby kobiety będące w ciąży wykonywały badania sprawdzające poziom stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dla jej dziecka.

Cukrzyca a dieta cukrzycowa

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której dieta oraz ciągła kontrola poziomu glukozy są bardzo ważne. Jednak, sama dieta cukrzycowa nie musi być bardzo rygorystyczna. Dużo zależy od indywidualnych zaleceń, które dostaniemy od dietetyka.

Celem diety diabetyka jest:

- zmniejszenie wagi, jeżeli cierpi on na nadwagę,

- poprawa glikemii,

- zmniejszenie ciśnienia tętniczego.

W diecie cukrzycowej należy unikać pewnych produktów. Zalicza się do nich:

- cukry proste, a więc np. słodycze,

- sól,

- banany, winogrona, owoce suszone (mają bardzo wysoki indeks glikemiczny),

- tłuste i smażone potrawy.

Dieta cukrzycowa powinna być bogata w różne składniki odżywcze i urozmaicona. Każdego dnia warto dostarczać organizmowi inne składniki. Ważną zasadą jest jednak to, aby dostarczać każdego dnia podobną ilość energii. To bardzo ważne, aby glukoza mogła być na podobnym poziomie. W sytuacji, jeżeli planuje się zwiększenie wysiłku fizycznego w ciągu dnia, warto nieco zmodyfikować dietę o bardziej energetyczne produkty.

Chorując na cukrzycę warto pić dużo wody mineralnej, a także niesłodzonej herbaty. Napoje takie jak kakao, mleko, lemoniada, czy soki wysoko słodzone są niewskazane!

Diabetyk powinien zrezygnować również z białego pieczywa, bułki maślane oraz wszelkiego rodzaju ciasta. Warto wybierać chleb razowy, ciemny. Wędliny powinny być wyłącznie chude, a potrawy powinny być przyprawione tylko bardzo delikatnie. Niewskazane jest jedzenie mocno przyprawionych dań. Jednym z owoców, które są bardzo wskazane dla diabetyka są grejpfruty! Bardzo pozytywnie wpływają na obniżenie zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca a regularność posiłków

Diabetyk powinien jadać posiłki nie tylko odpowiednio zbilansowane, ale również powinien pamiętać o ich regularności. Cukrzyca typu 2 wymaga od chorego, aby jadł regularnie, najlepiej od 4 do 6 razy dziennie. Pokarmy powinny być spożywane o stałych porach. W ciągu dnia diabetyk powinien zjeść porcję owoców, warzyw, porcję mięsa oraz nabiału.

Bardzo istotne jest to, aby diabetyk był pod stała kontrola lekarza. Najlepiej, aby dietetyk przygotował mu specjalną dietę, której należy bezwzględnie przestrzegać. Podczas ustalania diety, należy bardzo szczerze porozmawiać z dietetykiem i opowiedzieć mu o swoich przyzwyczajeniach, a także o produktach, których np. bardzo nie lubimy i wiemy, że nie przejdą nam one przez gardło. Tylko wtedy dieta będzie naprawdę skuteczna i będzie realna do wcielenia ją w życie!

Pamiętaj! Jeżeli cierpisz na cukrzycę, powinieneś bardzo o siebie dbać. Nie wolno lekceważyć tej choroby, ponieważ jest bardzo niebezpieczna. Konieczne jest regularne mierze poziomu glukozy we krwi, wizyty u lekarza oraz zmiana trybu życia.

Poszerzone informacje - https://www.szugarfrik.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »