Kultura » Kultura
"Cymelia" – wystawa najcenniejszych plakatów w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Zobacz więcej zdjęć » |
Od 28 marca do 19 czerwca 2011 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentowana będzie wystawa „Cymelia - plakaty z kolekcji polskiej i obcej" obejmująca prace uznanych twórców tego gatunku, m.in.: Alfonsa Muchy, Julesa Chereta, Theophila Steinlena, Henriego Toluouse-Lautreca czy Luciena Bernharda.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wystawa skoncentrowana została wokół druków określanych mianem cymeliów, czyli dzieł wyróżniających się, stanowiących cenne obiekty o szczególnej wartości. Prace zazwyczaj prezentowane publiczności w postaci kopii, tym razem będzie można obejrzeć w wersji oryginalnej.
Kolekcja obejmuje dzieła z okresu 1892-1945, należące do kanonu plakatu światowego. Wśród prezentowanych druków będzie można zobaczyć m.in. prace mistrzów plakatu, które powstały w czasie „belle époque", jak na przykład plakat „Job" Alfonsa Muchy oraz „Theatre del Opera Carnaval" Julesa Chereta. Na wystawie zaprezentowano również prace polskich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Gottlieba, Hanny Gramatyki-Ostrowskiej, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Kossaka, Henryka Berlewiego, Józefa Mehoffera, Stefana Norblina oraz Tadeusza Gronowskiego.
Prezentowana kolekcja obejmuje plakaty filmowe i teatralne, do kabaretów, wystawowe, reklamowe i turystyczne. Polskie druki poruszają także wątki społeczne i polityczne, jak moment odzyskania niepodległości po I wojnie światowej, obronę granic w 1920 r. oraz czas okupacji podczas II wojny światowej. Na wystawie pokazano także, po raz pierwszy w historii Muzeum Plakatu, efekty prac konserwatorskich, które umożliwiły odzyskanie unikatowych plakatów z okresu międzywojennego.
Kurator wystawy: Maria Kurpik
Asystentka Kuratora wystawy: Monika Lebiedzińska
Komentarze (0)