Kultura, sztuka » Kultura

"Cymelia" – wystawa najcenniejszych plakatów w Muzeum Plakatu w Wilanowie

"Cymelia" – wystawa najcenniejszych plakatów w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Zobacz więcej zdjęć »
Do 19 czerwca br. w ramach wystawy „Cymelia” będzie można podziwiać najcenniejsze eksponaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. Niektóre z nich zostaną pokazane publicznie po raz pierwszy.

Od 28 marca do 19 czerwca 2011 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentowana będzie wystawa „Cymelia - plakaty z kolekcji polskiej i obcej" obejmująca prace uznanych twórców tego gatunku, m.in.: Alfonsa Muchy, Julesa Chereta, Theophila Steinlena, Henriego Toluouse-Lautreca czy Luciena Bernharda.

Wystawa skoncentrowana została wokół druków określanych mianem cymeliów, czyli dzieł wyróżniających się, stanowiących cenne obiekty o szczególnej wartości. Prace zazwyczaj prezentowane publiczności w postaci kopii, tym razem będzie można obejrzeć w wersji oryginalnej.

Kolekcja obejmuje dzieła z okresu 1892-1945, należące do kanonu plakatu światowego. Wśród prezentowanych druków będzie można zobaczyć m.in. prace mistrzów plakatu, które powstały w czasie „belle époque", jak na przykład plakat „Job" Alfonsa Muchy oraz „Theatre del Opera Carnaval" Julesa Chereta. Na wystawie zaprezentowano również prace polskich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Gottlieba, Hanny Gramatyki-Ostrowskiej, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Kossaka, Henryka Berlewiego, Józefa Mehoffera, Stefana Norblina oraz Tadeusza Gronowskiego.

Prezentowana kolekcja obejmuje plakaty filmowe i teatralne, do kabaretów, wystawowe, reklamowe i turystyczne. Polskie druki poruszają także wątki społeczne i polityczne, jak moment odzyskania niepodległości po I wojnie światowej, obronę granic w 1920 r. oraz czas okupacji podczas II wojny światowej. Na wystawie pokazano także, po raz pierwszy w historii Muzeum Plakatu, efekty prac konserwatorskich, które umożliwiły odzyskanie unikatowych plakatów z okresu międzywojennego.

Kurator wystawy: Maria Kurpik
Asystentka Kuratora wystawy: Monika LebiedzińskaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »