Motoryzacja » Transport
Czy można odliczać VAT od paliwa w przypadku samochodów osobowych?
Zobacz więcej zdjęć » |
Po pierwsza wprowadzone zostało rozróżnienie na pojazdy wykorzystywane wyłącznie w ramach działalności prowadzonej przez firmę oraz pojazdy wykorzystywane w cyklu mieszanym, czyli używane do realizacji działalności gospodarczej oraz w celach prywatnych. Po drugie, aktualnie możliwe stało się odliczanie VAT od paliwa w wysokości 50% wartości podatku, również w przypadku samochodów osobowych. Jednak żeby tak się stało, przedsiębiorca musi spełnić klika rygorystycznych wymogów. Prowadzić specjalną ewidencję przebiegu pojazdu, która wyklucza możliwość jego używania do celów prywatnych i dodatkowo złożyć deklarację VAT-26, wpisując w ten sposób konkretny pojazd na listę pojazdów objętych częściową ulgą za paliwo.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Prowadzenie specjalnej ewidencji może być dla przedsiębiorcy niezwykle uciążliwe, w praktyce daje jednak szansę na przynajmniej częściowe odliczenie VAT za paliwo używane do napędu samochodów osobowych należących do konkretnej firmy. Jak taka ewidencja powinna wyglądać? Przede wszystkim powinna zawierać dokładne informacje na temat danych pojazdu oraz wpis osoby kierującej samochodem w przypadku jego każdorazowego użycia. Taki wpis powinien zawierać numer, datę i cel wyjazdu, trasę (punkt A i punkt B) liczbę przejechanych kilometrów oraz dane kierowcy. Dodatkowo na koniec okresu rozliczeniowego podatnik musi podać sumaryczną liczbę kilometrów przejechanych przez kierowców firmy. Gołym okiem widać, że odliczanie VAT od paliwa w przypadku samochodów osobowych nie jest zadaniem prostym, a wręcz przeciwnie, wymaga dużej skrupulatności i to przede wszystkim od kierowców, którzy korzystają z samochodów służbowych.
Odliczanie VAT od paliwa w firmowych samochodach osobowych to oczywiście szansa dla wielu przedsiębiorców, na przynajmniej częściowe ograniczenie kosztów związanych z zakupem paliwa przez firmę. Z drugiej jednak strony konieczność prowadzenia dokładnej ewidencji przebiegu każdego z pojazdów wpisanych do deklaracji VAT-26 może nieco odstraszać, zwłaszcza w przypadku małych firm, gdzie osobowe samochody służbowe często pełniły podwójną funkcję - były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie były używane przez pracodawcę lub jego pracowników w celach prywatnych. W myśl nowo obowiązujących przepisów, wykorzystywanie pojazdu wpisanego w deklaracji VAT-26 do celów prywatnych, jest traktowane jako jego wypożyczenie, a zatem świadczenie usługi, za którą powinien być odprowadzony podatek.
Nadesłał:
brenna
|
Komentarze (0)