Dom » Architektura
Czym ogrzewać dom?
Zobacz więcej zdjęć » |
Ekogroszek. W ostatnich latach popyt na ten rodzaj opału szybko wzrósł. Najczęściej sięgają po niego użytkownicy zasiedlający miejsca bez dostępu do sieci gazowej z racji stosunkowo niskich kosztów wykorzystania. Nie ma co się dziwić, użytkowanie ekogroszku jest wygodne, zwłaszcza, jeśli posiadamy lub mamy zamiar posiadać bezobsługowy kocioł z podajnikiem. Ekogroszek często konkuruje z pelletem. Wygrywa z nim w kwestii wartości opałowej, która przecież jest najważniejsza – kaloryczność ekogroszku wynosi 28 MJ/kg. Początkujący użytkownicy mają jednak wiele problemów dotyczących palenia, ustawiania parametrów kotła, nie wiedzą też, jaki ekogroszek będzie dla nich odpowiedni. Na początku przygody z tym opałem należy zadać sobie kilka pytań: czy to jest dobry ekogroszek do mojego kotła? Następne zagwozdki powinny dotyczyć rodzaju palnika, naszych możliwości składowania i tego, ile czasu chcemy poświęcić na zajmowanie się procesem spalania, bo ekogroszek, niestety, trochę go zabiera. Cechuje go też znaczna ilość popiołu - 8% - w porównaniu do wspominanego już pelletu – 0,5%. Sporym minusem tego dobrego paliwa jest długi łańcuch dystrybucji, który sprawia, że gwarancja dotycząca jego jakości jest niepewna. W Polsce jest wiele kopalń, kilkudziesięciu importerów i jeszcze więcej sprzedawców krajowych, taka mnogość dystrybucji i brak kontroli tego procesu nie gwarantuje nam pochodzenia węgla. A do tego – kotły. Ich producentów również jest w wielu i dlatego możemy spotkać kilkanaście typów palnika, co znacznie utrudnia proces doboru paliwa. Istotna kwestia w tym przypadku to również wspominane już składowanie, a konkretnie – forma podania. Ekogroszek cena luzem to przedział 500-700zł/t, czyli jest tańszy niż workowany o około 100-200zł. Przy zakupie workowanego składowanie jest za to o wiele prostsze, wygodniejsze, a i ewentualna reklamacja możliwa do zrealizowania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Drugi rodzaj paliwa, jaki chcemy przedyskutować, to ten wspominany wyżej pellet drzewny, w niektórych kwestiach wygrywający z ekogroszek, a w innych – przegrywający. Pellet jest przede wszystkim bardziej ekologicznym i na etapie spalania, i na etapie odpadów – wydziela ich niewiele, ale także są ekologiczne, dlatego popiół możemy potem np. rozsypać w ogrodzie i właśnie dlatego zaliczany jest on do grupy biopaliw. Nad ekogroszkiem ma przewagę także w kwestii czystości i zapachu. Pellet jest po prostu czystym paliwem, nie zabrudzi nam miejsca składowania ani rąk, a jego zapach, to po prostu przyjemny zapach drewna. Łańcuch dystrybucyjny jest zdecydowanie krótszy, to i o gwarancję jakości nie musimy się aż tak martwić. Większość kotłów na pellet posiada funkcje automatycznej rozpałki i gaszenia, dozowanie jest łatwe, dlatego wybór tego paliwa oznacza także duży komfort. Chcąc nim palić, nie musimy też z powyższych względów wydzielać osobnego pomieszczenia. Minusów doszukiwać się trudno, jego wydajność energetyczna sięga wydajności średniej klasy węgla, wartość opałowa – bardzo istotny parametr – niższa od tej ekogroszku, bo sięgająca 16-19 MJ/kg. Pellet cena uzależniona jest od wielkości opakowania i uznania marki, zwykle to przedział 500-1000zł. Istotną wadą jest fakt, że w Polsce nie posiadamy własnych certyfikatów dot. jakości tego paliwa. Niektórzy producenci zdobywają się zatem na certyfikaty zagraniczne, najczęściej niemieckie i austrackie.
I ostatni rodzaj paliwa – ogrzewanie olejowe, czyli olej opałowy. Zwolenników zyskuje wśród właścicieli domków jednorodzinnych i mniejszych spółdzielni, używa się go nie tylko w kotłach przydomowych, ale także instytucjach, szpitalach i szkołach. Jego największą zaletą jest przede wszystkim komfort użytkowania. Zwykle towarzyszą mu bezobsługowe urządzenia, które obfitują w szereg funkcji, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na rzadsze kontrole. Jest paliwem bezodpadowym, charakteryzującym się niską zawartością siarki, co cieszy nie tylko ekologów, ale i użytkowników, bo wydłuża żywotność urządzeń grzewczych, dodatkowo do opału tego często dodaje się substancje dodatkowe, które mają działanie np. antykorozyjne. W naszym kraju posiada on naprawdę profesjonalne zaplecze dystrybucyjne, a wiodący producenci to firma Orlen i koncern Lotos. Jest także bezpieczny, wysoka temperatura zapłonu, to bardzo niskie ryzyko zapłonu czy wybuchu. Ponadto, cechuje go duża odporność na działanie wody, a długi czas przechowywania nie przyczynia się do utraty jego właściwości. I niekwestionowana, szalenie wysoka wartość opałowa wynosząca zwykle 42,8 MJ/kg. Minusem są tu oczywiście wysokie ceny, ale kiedy spadają ceny ropy na rynku, możemy liczyć na to, że paliwo to również stanieje.
Nadesłał:
czarko13
|
Komentarze (8)
Też używamy pelletu, kupujemy na epellety.pl, nie trzeba szukać po składach, tylko dostawa pod dom
proponuje sprawdzić ceny pelletu w serwisie gielda-paliw.com
Ryś, takich obliczeń możesz dokonać dzięki kalkulatorowi kosztów, który dostępny jest na stronie http://www.polishpellet.com/kalkulator_kosztow Zachęcam także wszystkich, którzy szukają dobrej jakości, certyfikowanego pelletu do sklepu internetowego https://epellety.pl gdzie można kupić pellet Olimp oraz Lava firmy Stelmet.
Andrzej Wysocki
eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet
jak dla mnie to właśnie pellet powinien być coraz częściej używany jako paliwo do tego nie ma żadnych wad a jego dostępnośc jest coraz większa.
czytam że opalacie pelletem a dopytam o koszty jak to wychodzi w sezonie grzewczym ?
W pierwszej kolejności stawiam na jego jakość dlatego kupuję pellet już sprawdzony. Śmiało więc mogę polecić firmę Stelmet z pelletem Lava lub Olimp są porównywalne i tak samo dobre.
Pellet to dobry wybór dla domu przede wszystkim ekologiczny ale zależy jaki kupimy.
Ja ogrzewam pelletem i widzę w tym same plusy bo daję dużo ciepła i nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Zamawiam go w e-sklepie www.epellety.pl więc nie muszę marnować czasu na jazdę po składach.