Firma » Podatki
Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego
Zobacz więcej zdjęć » |
Podatnicy powinni przede wszystkim odróżnić darowizny "na cele pożytku publicznego" odliczane od dochodu, od darowizn na rzecz „organizacji pożytku publicznego" odliczanych od podatku w ramach limitu 1% podatku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Omawiane darowizny można więc odliczyć od dochodu, zarówno jeżeli są przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, jak i innym podmiotom na cele pożytku publicznego. Potwierdza to interpretacja Ministerstwa Finansów (15 kwietnia 2004r., PB3/8214-108/WK/04) oraz liczne interpretacje urzędów skarbowych (Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie, 15 czerwca 2005r., P-1/415/33/2005; Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty, 23 czerwca 2005r., I USB XVI/415/31/05).
Nie musi to być więc jedna z 293.678 organizacji pożytku publicznego wymienionych w Obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2007 r. opublikowanym w Monitorze Polskim z 31 grudnia 2007 r. nr 99, poz. 1078.
Ustawa o PIT stanowi, że powinny to być podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego, a więc:
- organizacje pozarządowe, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Nie podlegają jednak odliczeniu darowizny na rzecz:
- partii politycznych;
- związków zawodowych i organizacji pracodawców;
- samorządów zawodowych;
- fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej albo majątek tej fundacji nie jest w całości mieniem państwowym, mieniem komunalnym lub mieniem pochodzącym z finansowania środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych lub fundacja prowadzi działalność statutową w zakresie nauki, w szczególności na rzecz nauki;
- fundacji utworzonych przez partie polityczne;
- spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej.
Ustawa o PIT stanowi także, że odliczeniu podlegają darowizny na cele pożytku publicznego, wymienione w art. 4 wspomnianej ustawy. Są to np. pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, nauka, edukacja, kultura, sztuka, ekologia itd.
Biorąc pod uwagę przytoczone regulacje organy podatkowe wskazywały, że odliczeniu nie mogą podlegać darowizn na rzecz np.:
- kuratorium oświaty (Urząd Skarbowy we Włocławku, 5 kwietnia 2005r., PDF-1/415-6/05);
- szpitala (Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku; 12 kwietnia 2006r., PF/415-53/I/06);
- biblioteki publicznej (Izba Skarbowa w Poznaniu, 14 stycznia 2005r., BD-F/415-9/05);
- spółdzielni mieszkaniowej wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS, mimo że prowadzi ona również działalność społeczną, oświatową i kulturalną w oparciu o zapisy statutu, która to działalność obejmuje zadania ze sfery zadań publicznych (Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto, 12 sierpnia 2005r., PDF-3/415-29/05/BA);
- rady rodziców w szkołach (przedszkolach) zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych (Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów, 20 października 2005r., 1438/DF1/415-137/302/05/AS; Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce, 14 czerwca 2005r., SD/415-26/05).
Po raz pierwszy w rozliczeniu za 2007r. podatnicy mogą także skorzystać z odliczenia od dochodu darowizn przekazanych organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. We wcześniejszych latach odliczenie darowizn na rzecz np. zagranicznych fundacji nie było możliwe (Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, 30 grudnia 2004r., US 72/ROP1-848/ID/04).
Możliwość odliczenia takiej darowizny jest jednak bardziej sformalizowana. Podatnik powinien bowiem posiadać oświadczenie tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do w/w organizacji realizującą w/w cele, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Ponadto umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub odrębne ustawy, powinny umożliwiać organom podatkowym uzyskanie informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.
Korzystając z odliczenia darowizn od dochodu podatnicy powinni jednak pamiętać, że odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć 6% dochodu, przy czym do limitu tego wlicza się także darowizny przekazane na cele kultu religijnego oraz na cele krwiodawstwa.
Warunkiem skorzystania z odliczenia jest także odpowiednie udokumentowanie przekazania darowizny. Powinno to nastąpić dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Oznacza to, że odliczeniu nie mogą podlegać darowizny przekazane odpowiednim organizacjom w gotówce.
Dokonując odliczenia darowizny podatnik powinien z informacji PIT/O wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
Z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym 19% (Urząd Skarbowy w Wieliczce, 19 czerwca 2006r., PR 415/41/06/PD).
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)