Dom » Architektura
DOM.pl poleca projekty domów letniskowych
Zobacz więcej zdjęć » |
Lato w pełni, nadszedł upragniony czas urlopów. Wybieramy się na wycieczki krajowe i zagraniczne, bierzemy plecaki, śpiwory, namioty lub najnowszą plażową kreację od cenionego projektanta i ruszamy na wypoczynek. Poznajemy nowe miejsca i nowych ludzi. Czasem chcemy jednak powrócić do znanych już miejsc, w których czujemy się, jak w domu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Letnie miesiące to nie tylko wyczekiwany, długi urlop, ale także gorące weekendy, które nie bardzo wiemy, jak wykorzystać. Rozwiązaniem może stać się budowa swojego własnego domu letniskowego, w którym będziemy spędzać zarówno ciepłe, jak i chłodniejsze miesiące, czy nawet mroźne święta.
Budowa domu letniskowego wymaga decyzji o pozwolenie na budowę - to pierwsza formalność, której nie ominiemy. Prawo Budowlane jasno określa budynki, dla których istnieje obowiązek pozyskania pozwolenia.
Do wniosku o pozwolenie na budowę potrzebujemy dołączyć te same dokumenty, co w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Musimy zatem dostarczyć decyzję o warunkach zabudowy, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz oczywiście cztery egzemplarze projektu budowlanego.
Projekty domów, aby zostały zatwierdzone jako projekty budowlane, wymagają przystosowania według założeń, uwzględnionych w decyzji o warunkach zabudowy. Za adaptację projektu odpowiada uprawniony architekt, który w świetle prawa, po dostosowaniu projektu przejmuje obowiązki projektanta.
- Projekty domów letniskowych są różnorodne - mówi Marta Hawrylak z portalu DOM.pl. - Możemy wybrać taki, który przeznaczony będzie wyłącznie na krótkie pobyty kilku osób, jak i projekty, które zaadaptować można na budynki całoroczne. Zwykle taka adaptacja polega na dociepleniu ścian zewnętrznych grubszą warstwą izolacji niż ta przewidziana w projekcie. Warto jednak pamiętać, że dostosowanie projektu domu letniskowego na całoroczny wymaga zgody autora, która jest bezpłatnie dołączona do zakupionej dokumentacji.
Na forach budowlanych często poruszana jest kwestia konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu letniskowego. Inwestorzy mają wątpliwości, bowiem w ustawie jest mowa o "budynku na trwale związanym z gruntem". A co w przypadku domku letniskowego, posadowionego np. na drewnianych palach?
- Jeżeli stwierdzimy, że nasz dom letniskowy nie jest na stałe związany z gruntem, zakwalifikujemy go do tzw. tymczasowych obiektów budowlanych. To nas, owszem, zwalnia z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, musimy jednak pamiętać, że taki budynek musi być przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce i to w terminie, który sami ustalimy w zgłoszeniu - wyjaśnia Marta Hawrylak z DOM.pl.
Zresztą kwestia "budynku tymczasowego" pojawia się również po wybudowaniu domu letniskowego. Budynki na trwałe związane z gruntem są objęte podatkiem od nieruchomości.inisterstwo Finansów jednoznacznie interpretuje, że budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej posadowiony na bloczkach betonowych lub palach jest budynkiem, gdyż nie jest obiektem tymczasowym, posiada przegrody budowlane i dach, a także fundament w postaci pali lub bloczków. Fundament jest to bowiem element konstrukcyjny przenoszący obciążenia z innych elementów konstrukcyjnych takich jak ściany i dach bezpośrednio na grunt. Podatek trzeba więc płacić.
Czy jednak te formalności są w stanie zniechęcić nas do budowy własnego letniego domku w miejscu, do którego często chcemy powracać? Różnorodne projekty domów letniskowych pozwalają dobrać taki budynek, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości, chociażby tych finansowych. Przemyślmy więc jego wybór zanim uregulujemy kolejny pokaźny rachunek za nocleg w nadmorskim kurorcie.
Udanych wakacji!
Komentarze (0)