Dom » Budownictwo

Domy tańczące z YTONGiem

Domy tańczące z YTONGiem
Zobacz więcej zdjęć »
Sezon urlopowy w pełni. Osoby wybierające się do Pragi lub nad polskie morze koniecznie powinny uwzględnić w swych planach turystycznych zlokalizowane tam niezwykłe obiekty. Mowa o praskim „Tańczącym domu" oraz o Krzywym Domku z sopockiego „Monciaka".

W Pradze, oprócz starówki i zamku na Hradczanach, zdecydowanie warto zobaczyć usytuowany na prawym brzegu Wełtawy „Tańczący dom", znany też pod nazwą „Ginger i Fred", pochodzącą od pary tancerzy - Ginger Rogers i Freda Astaire'a. Będący sztandarowym przykładem dekonstruktywizmu obiekt zaprojektowali Vlado Milunić i Frank Gehry.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mimo swojego awangardowego wyglądu, znakomicie wkomponował się on w XIX-wieczną i secesyjną architekturę dzielnicy Nové Město. Budynek został z zewnątrz częściowo oszklony, jednak do stworzenia solidnych, stabilnych ścian potrzebny był materiał nie tylko trwały, ale przede wszystkim plastyczny. Wybór padł na YTONG. Bloczki można obrabiać i kształtować na najbardziej wymyślne sposoby, zaś dzięki właściwościom izolacyjnym materiału ściany wzniesione z YTONGa są nie tylko piękne, ale też bardzo ciepłe. Bloczki YTONG produkowane wyłącznie z naturalnych składników w połączeniu ze szklaną fasadą powodują, że budynek jest w pełni ekologiczny.

Każdy, kto wybierze się do Sopotu, trafi na pewno na śmieszny, bajkowy Krzywy Domek, zlokalizowany w najbardziej obleganym przez turystów miejscu - przy sopockim „Monciaku". Projekt „Pijanego domu" (bo tak również bywa nazywany) narodził się w pracowni architektonicznej Szczepana Szotyńskiego. Konstrukcja budynku zdaje się przeczyć wszelkim prawom grawitacji. Wybrzuszone ściany, niewymiarowe okna oraz brak jakichkolwiek kątów prostych - stworzenie takiej budowli wymagało nie lada wysiłku. A także wyjątkowego budulca. Również w tym przypadku zdecydowano się użyć niezwykle podatnego na modelowanie YTONGa. Specjalnie na potrzeby budowy Krzywego Domku wyprodukowano niestandardowe bloczki YTONG o grubości 60 cm. Każdy z nich został indywidualnie wymodelowany do kształtu wymaganego w projekcie. Podobnie jak w praskim „Tańczącym domu", również w Sopocie zwrócono uwagę na trwałość, stabilność i doskonałe parametry cieplne YTONGa. W rezultacie powstał obiekt, który nie pozostaje obojętnym dla mijających go przechodniów, a jego surrealistyczna fasada na stałe wpisała się w krajobraz sopockiego „Monciaka". Budynek posiada trzy kondygnacje oraz użytkowe poddasze. Znajduje się tu wiele kawiarenek, zakładów gastronomicznych i sklepów.

Z YTONGa można wybudować niemal każdą bryłę budynku, jaką tylko wymyśli sobie projektant. Materiał ten daje ogromne możliwości architektom lubiącym puścić wodze fantazji i tworzyć obiekty, które nie pozostaną niezauważone. Plastyczność w połączeniu z trwałością sprawiają, że po YTONG sięgają konstruktorzy nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jeśli więc podczas wakacyjnych wędrówek napotkacie niebanalny dom o fantazyjnym kształcie, możecie być prawie pewni, że powstał on właśnie z YTONGa.

Inne ciekawe obiekty:

http://www.media.xella.pl/PressOffice/PressKit.1198.po?category_id=1065

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl,http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »