Dom » Budownictwo

Domy z poryzowanych pustaków ceramicznych - projekty domów.

Domy z poryzowanych pustaków ceramicznych - projekty domów.
Zobacz więcej zdjęć »
Zobacz jakie cechy mają domy z poryzowanych pustaków ceramicznych które oferuje nasza pracownia architektoniczna LIPIŃSCY DOMY.

Dom ceramiczny od wieków kojarzy się z solidnością, tradycją i dobrym klimatem. Projekty domów,  zarówno tradycyjne,  jak i energooszczędne, opracowywane przez nasze Biuro Lipińscy Domy, zaprojektowanych zostało przy zastosowaniu nowoczesnej ceramiki poryzowanej. Wiodącym jej producentem jest firma Winerberger, a wszystkim znane pustaki mają nazwę Porotherm.

Porotherm to materiał, którego skład – glina z dodatkiem wiórów drzewnych -  zapewnia odpowiedni mikroklimat wnętrza. Jest to możliwe głównie dzięki jego zdolności do dyfuzji pary wodnej, a tym samym do stabilizacji wilgotności pomieszczeń. Z gliny formuje się pustaki tzw. drążone, które następnie poddawane są procesowi wypalania, w trakcie którego wióry ulegają wyżarzeniu, pozostawiając po sobie pory wypełnione powietrzem. Stąd nazwa - pustaki poryzowane -  oraz dobre właściwości izolacyjne . Tym samym ceramika spełnia ważne założenia budownictwa zrównoważonego, czyli opartego na naturalnych surowcach, zużywającego niewiele energii, począwszy od produkcji materiałów, poprzez proces budowy, aż po utylizację starego budynku. Wszystkie te założenia mają za zadanie w jak najmniejszym  stopniu wpływać na degradację środowiska naturalnego.

Wysoka wytrzymałość mechaniczna wypalanej gliny, pozwala na konstruowanie w budynkach ścian jednowarstwowych. Posiadają one wystarczającą wytrzymałość na ściskanie -  przy grubościach już od 38cm, i zapewniają satysfakcjonującą izolacyjność termiczną. Od niedawna produkowane są także pustaki o podwyższonej izolacyjności, co jest możliwe dzięki zwiększonej liczbie drążeń, oznaczone literkami si.  Porotherm 38 si posiada współczynnik przenikalności cieplnej U= 0,29W/m2K, a 44si  - 0,26.

Konstruowane są też domy ze ścianami dwuwarstwowymi. W tym przypadku stosowany jest pustak o grubości 25cm i dokładana jest warstwa izolacji termicznej. Przy zastosowaniu ściany dwuwarstwowej można uzyskać przegrodę o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Np. przy zastosowaniu warstwy 20cm styropianu, o współczynniku przewodności cieplnej l = 0,32W/mK,  współczynnik U przegrody osiąga wartość poniżej 0,14.  Taka przegroda nadaje się do konstruowania domów energooszczędnych.

Do najważniejszych zalet pustaków z Porothermu zaliczyć należy: dobrą wytrzymałość, tłumienie akustyczne, ognioodporność, dobrą przepuszczalność pary, wysoką akumulację ciepła, łatwość wznoszenia ścian. Bardzo istotne jest to, że producent posiada pełen asortyment do budowy domów. Można bez problemu zakupić różne pustaki na ściany zewnętrzne i wewnętrzne, nośne i działowe, nadproża, zaprawy i kleje, systemy stropowe z pustakami ceramicznymi, cegły do konstruowania ścian trójwarstwowych  i płytki klinkierowe do wykańczania ścina jedno i dwuwarstwowych, dachówki ceramiczne.

Oczywiście znajdzie się  także kilka wad Porothermu, jak choćby niewystarczająca izolacyjność ścian jednowarstwowych, przeznaczonych dla celów budownictwa energooszczędnego. Co prawda powstają pustaki o grubości 50cm, ze szczelinami  wypełnianymi materiałem o dobrej izolacyjności termicznej i współczynniku u na poziomie 0,15 W/m2K, jednak ściana taka jest dość gruba i kosztowna. Kolejną wadą jest kruchość ceramiki poryzowanej. Należy delikatnie obchodzić się z pustakami w trakcie załadunku i transportu oraz na budowie. projekty domów jednorodzinnych Także w czasie eksploatacji trzeba ostrożnie wiercić np. otwory na kołki rozporowe. Uciążliwa jest niewątpliwie także spora nasiąkliwość Porothermu. Podczas budowy należy unikać więc nadmiernego zalewania, a w trakcie eksploatacji nie dopuszczać do zalania -  skutki takich działań są trudne do usunięcia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pozycjonowanie Wrocław - Prestige SEO
http://pseo.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »