Dom » Architektura

Ekonomiczny i funkcjonalny dom dwurodzinny

Ekonomiczny i funkcjonalny dom dwurodzinny
Zobacz więcej zdjęć »
Dom dwulokalowy to najczęściej dom z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy, w którym zaplanowano dwa osobne mieszkania, z zachowaniem troski o komfort i prywatność użytkowników.

Domy dwulokalowe, zwane często dwurodzinnymi cieszą się popularnością ze względu na swój funkcjonalny i ekonomiczny charakter - w kosztach budowy i utrzymania domu partycypują dwie rodziny, co przekłada się na znaczne oszczędności domowych budżetów.

Dwurodzinna przestrzeń możliwości

W świetle prawa budowlanego dom dwulokalowy jest traktowany jako budynek jednorodzinny, co oznacza, że można go swobodnie wybudować na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną - wyjaśnia arch. Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Do największych zalet domów dwulokalowych można zaliczyć:
- niższe koszty zakupu działki
- mniejsze koszty budowy
- niższe koszty utrzymania domu
- w przypadku domów wielopokoleniowych - poprawa relacji rodzinnych.

Razem, ale osobno

W domu dwurodzinnym mogą zamieszkać dwie rodziny, które nie są ze sobą spokrewnione, ale ze względów ekonomicznych uważają takie rozwiązanie za atrakcyjne i komfortowe lub dwie rodziny o wspólnych korzeniach - domy dwurodzinne są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi, które chcą zamieszkać pod jednym dachem ze starszymi członkami rodziny. Taki typ domu dwurodzinnego jest określany mianem wielopokoleniowego - nawiązuje do tradycyjnego archetypu domu, gdzie wszyscy członkowie rodziny tworzą jedną wspólnotę mieszkańców - realizują wspólne cele, pomagają sobie na każdym etapie. Takie rozwiązanie odpowiada chęci zaopiekowania się rodzicami na starsze lata, sprzyja także integracji całej rodziny - podkreśla arch. Mariusz Jaworski. Dom dwulokalowy składa się z lokali, których wielkość jest determinowana przez ilość mieszkańców - zwykle jest to lokal większy, przeznaczony dla 3-4-osobowej rodziny oraz mniejszy, dedykowany 2-osobowej rodzinie. Ważne, aby oba mieszkania były zaprojektowane tak, aby tworzyły azyl prywatności i swobody. Istnieje możliwość zachowania komunikacji pomiędzy lokalami, najczęściej poprzez wspólne pomieszczenie gospodarcze lub klatkę schodową. Przenikanie się stref w budynku dwulokalowym jest indywidualną sprawą mieszkańców - jedni preferują czytelny podział, inni wybierają łączenie stref zewnętrznych, a nawet wewnętrznych np. aranżują wspólną przestrzeń - zauważa arch. Mariusz Jaworski.

Przykładem domu dwulokalowego jest projekt „Raul" Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, gdzie w ciekawej bryle zaprojektowano dwa komfortowe mieszkania. W domu „Raul" układ funkcjonalny większego lokalu został zaplanowany na dwóch kondygnacjach. Na parterze mieści się strefa dzienna z salonem, aneksem jadalnym oraz kuchnią. Dodatkowo, zaprojektowano tu również toaletę. Schody prowadzą z holu na poddasze, gdzie znajduje się komfortowy azyl nocny, który tworzą trzy sypialnie (w tym jedna z dostępem do praktycznej garderoby) oraz łazienka. Osobna toaleta oraz dodatkowa garderoba są dostępne z korytarza. Mniejszy lokal mieści się na parterze, gdzie zaplanowano salon połączony z jadalnią i kuchnią, sypialnię oraz łazienkę. Oba lokale posiadają atrakcyjne strefy dzienne, wyposażone w salony z dostępem do osobnych tarasów - dodaje arch. Mariusz Jaworski.

Dom dwulokalowy to doskonała propozycja dla rodzin wielopokoleniowych, dla dwóch rodzin, które chcą podzielić się kosztami budowy domu, a także dla inwestorów, którzy myślą o wynajmie lub zaadoptowaniu drugiego lokalu na część usługową.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
http://www.archipelag.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 14 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »