Kultura, sztuka » Kultura

Film dokumentalny "W powodzi gwiazdkowych świateł"

Film dokumentalny "W powodzi gwiazdkowych świateł"
Zobacz więcej zdjęć »
Bob Cox zaczyna przygotowania we wrześniu. Przez pięć godzin dziennie, siedem dni w tygodniu układa kilometry kabli. Wszystko po to, aby przed Bożym Narodzeniem jego dom w Pittsburghu rozświetliła instalacja złożona z 260 tysięcy kolorowych lampek. Ludzi takich jak Cox jest w USA znacznie więcej.

W sezonie świątecznym całe Stany Zjednoczone błyszczą niezliczonymi światłami przydomowych dekoracji. Wielu pasjonatów nie poprzestaje na skromnym splocie lampek zdobiących dach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ich instalacja musi być największa, najbardziej spektakularna i najgłośniejsza. Owijają płoty i dachy kilometrami kabli, wpinają do sieci setki wtyczek. Niektórzy wykorzystują cyfrowe systemy sterujące - dzięki nim dekoracja rusza się w rytm głośnej muzyki. Tutaj nikt nie zna umiaru, wszyscy działają w myśl zasady „im więcej, tym lepiej". Wszystko po to, aby olśnić sąsiadów lub... doprowadzić ich do furiii.

Przygotowania do tego wielkiego gwiazdkowego show trwają całymi miesiącami. Aby zamienić swój dom w najjaśniejszy punkt w mieście, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy dolarów. Nie licząc astronomicznych rachunków za prąd i ewentualnej grzywny, gdyż okoliczni mieszkańcy nie zawsze wykazują zrozumienie dla obsesji sąsiadów. Kiedy hałaśliwa muzyka i jasne światło nie pozwalają w nocy spać, wykręcają numer policji lub od razu kontaktują się z prawnikiem. Na nic zdają się wtedy takie środki ostrożności, jak otoczenie domu kamerami, mającymi strzec świąteczną dekorację przed intruzami.

Dokument „W powodzi gwiazdkowych świateł" to opowieść o typowo amerykańskim fenomenie. Twórcy filmu odwiedzili różne zakątki USA, aby spotkać się z prawdziwymi maniakami świecących ozdób świątecznych i przyjrzeć się ich „zbrojeniom". Dla tych ludzi dekorowanie domów jest największą życiową pasją, zbyt często przesłaniającą zdrowy rozsądek. Każde kolejne Boże Narodzenie stawia przed nimi wyzwanie: stworzyć bardziej spektakularną dekorację niż rok wcześniej i po raz kolejny wprawić w osłupienie co najmniej miasto, w którym żyją.

W POWODZI GWIAZDKOWYCH ŚWIATEŁ

("Invasion of the Christmas Lights")

film dokumentalny
USA, 2009, 43 min.

reżyseria: brak danych

najbliższe emisje

12.12, nd, godz. 20.45

18.12, so, godz. 17.30

24.12, pt, godz. 21.45Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »