Kultura, sztuka » Kultura

Film dokumentalny "Pieśń Hibo" w Planete

Film dokumentalny "Pieśń Hibo" w Planete
Zobacz więcej zdjęć »
W głębi afrykańskiego buszu, przy pomocy kawałka szkła lub brzytwy pozbawia się młode dziewczęta łechtaczki. Obrzezanie kobiet to rytuał wciąż praktykowany w blisko trzydziestu krajach na Czarnym Lądzie. Film dokumentalny o klitoridektomii zostanie wyemitowany w PLANETE 11 grudnia o godz. 22:15.

Klitoridektomia, wyrzezanie, obrzezanie kobiet - pod tymi nazwami kryje się zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, a niekiedy także i warg sromowych mniejszych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W Afryce praktykowany jest od ponad czterech tysięcy lat. „To ze względów religijnych" - mówi dokonujący „operacji", dzierżąc w ręku zardzewiały nóż. „Dopóki dziecko nie zostanie obrzezane, będzie wciąż płakać, ponieważ czuje świąd".

Afrykanie poddają kliteridektomii już kilkutygodniowe dziewczynki. Bez znieczulenia, bez zachowania podstawowych zasad higieny okalecza się ich genitalia, aby następnie prowizorycznie je zaszyć. Poddane temu zabiegowi kobiety całe życie będą odczuwać dotkliwy ból - podczas oddawania moczu, menstruacji, stosunku, porodu. Rytualne wyrzezanie jest trwałym okaleczeniem, dlatego człowiekowi Zachodu trudno nazwać tę praktykę inaczej niż barbarzyństwem. Organizacje chroniące prawa człowieka często oficjalnie potępiają ten zwyczaj jako zwykły akt przemocy, a większość krajów świata surowo go zabrania. W Afryce nic jednak nie jest w stanie zagrozić kultywowaniu tej tradycji. Co najdziwniejsze, jej strażnikami są kobiety.

„Miałam osiem lat, kiedy zostałam obrzezana" - wspomina pochodząca z Somalii Hibo. „Ojciec był przeciwny, a matka nie mogła nic powiedzieć, bo o wszystkim decydowały babcie. To kobiecy wynalazek". Uroczysta amputacja łechtaczki celebrowana jest z wielką pompą, o czym poświadcza świadectwo Gihad, Sudanki mieszkającej dziś w Berlinie. „W naszej kulturze naprawdę to świętujemy" - mówi kobieta. „Dziewczynki dostają prezenty, czasem pieniądze. Szyje się im specjalne suknie". Ekscytacja i nastrój święta ustępuje potem jednak miejsca bólowi i cierpieniu. Ściskałam ojca za rękę i wrzeszczałam wniebogłosy" - kończy Gihad.

Dokument „Pieśń Hibo" opowiada o okrutnej tradycji, która od wieków nakazuje ranić ciała i umysły kobiet. Jak obrzezanie wpływa na ich życie? Jak komplikuje zdrowie? I wreszcie - czy jego dalsze praktykowanie ma jakikolwiek sens? Odpowiedzi na te pytania szukali twórcy wstrząsającego filmu dokumentalnego.

PIEŚŃ HIBO („Hibo's Song") film dokumentalny

Niemcy, 2008, 52 min.

reżyseria: Renate Bernhard, Sigrid Dethloff

najbliższe emisje

11.12, so, godz. 22.15

18.12, so, godz. 23.55Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »