Technologie » Internet

Hakerzy stosują steganografię do dystrybucji malware’u

Badacze bezpieczeństwa z Cisco Tales informują o poważnym zagrożeniu w postaci złośliwego oprogramowania ObliqueRAT. Napastnicy do dystrybucji tego malware’u wykorzystują steganografię

Przesyłanie wiadomości e-mail z zainfekowanymi załącznikami stało się jedną z ulubionych taktyk stosowanych przez hakerów.  Jest to prosta i dość skuteczna metoda, która w ostatnim czasie zaczyna zawodzić, bowiem coraz lepiej z przechwytywaniem tego typu wiadomości radzą sobie systemy zabezpieczające. Dlatego cyberprzestępcy poszukują cały czas nowych sposobów pozwalających oszukać oprogramowanie stojące na straży sieci i danych.  Jednym z przykładów jest steganografia, czyli ukrywania informacji w powszechnie dostępnych wiadomościach. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, steganografia odnosi się do osadzania złośliwego kodu w pozornie łagodnych plikach, mogą to być np. obrazy bądź filmy. Cisco Tales zwraca uwagę na nowy sposób rozprzestrzeniania się malware’u ObliqueRAT, który pozwala napastnikom uzyskać zdalny dostęp do przejętego komputera. ObliqueRAT nie jest nowym wirusem, aczkolwiek wcześniej był dystrybuowany za pomocą wiadomości phishingowych zawierających załączniki ze złośliwymi makrami  osadzonymi w plikach Microsoft Office. Tym razem hakerzy wysyłają e-maile z linkami przekierowującymi potencjalne ofiary na zainfekowane witryny internetowe z obrazami w formacie BMP.  Choć pliki graficzne zawierają prawdziwe dane obrazu, to umieszczono w nich również tzw. wykonywalne bajty, pozwalające uruchomić trojana.

 

-        Steganografia jest używana od pewnego czasu w cyberatakach, jednak nie była do tej pory popularną metodą. Niewykluczone, że w najbliższym czasie nastąpi jej rozkwit. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że narzędzia do zwalczania złośliwego oprogramowania, a zwłaszcza firewalle, często mają problem z prawidłową identyfikacją plików graficznych, w których osadzony jest kod. Są one bardzo trudne do wykrycia, ponieważ wyglądają identycznie jak zwykłe pliki graficzne - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.  

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »