Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Idealne, to znaczy, jakie? Jak wybrać przedszkole, radzi Anna Ludwika Michałowska

Idealne, to znaczy, jakie? Jak wybrać przedszkole, radzi  Anna Ludwika Michałowska
Zobacz więcej zdjęć »
„Każdy Rodzic przyszłego przedszkolaka zastanawia się nad wyborem właściwego miejsca dla swojej pociechy. Szuka miejsca, które będzie namiastką jego domu, z właściwie przygotowanym otoczeniem (kolory stonowane, meble jasne, niskie, funkcjonalne, drewniane zabawki).

Musi być to miejsce, które będzie wspierało rozwój jego dziecka i poprowadzi je do samodzielności. To tutaj, w wybranym przez niego miejscu maluch będzie miał możliwość wszechstronnego i swobodnego rozwoju, kontaktu z rówieśnikami.
Warto poświęcić czas i odwiedzić kilka placówek, bo najważniejsze jest nasze pierwsze wrażenie, atmosfera miejsca, pierwsza rozmowa z personelem, wystrój wnętrza. Rodzice przyszłego przedszkolaka powinni czynnie uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych, dniach otwartych – to jedyna taka okazja, żeby poznać wybrane miejsce od „środka”, by po dokonaniu wyboru placówki, byli z niej zadowoleni nie tylko rodzice, ale i dziecko.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kilka kwestii:

• Bezpieczeństwo – W jaki sposób zabezpieczone jest wejście do przedszkola? (monitorowanie wejść i wyjść), w jakim stanie jest sprzęt w ogrodzie? W salach, na korytarzach, w toaletach?
• Autoprezentacja działalności przedszkola – Czy i w jaki sposób są prezentowane prace dzieci, dyplomy, zdjęcia z konkursów, w których brało udział przedszkole?
• Sale przedszkolne – Czy ich wyposażenie jest zgodne z zasadami ergonomii, funkcjonalności i estetyki?
• Ilość dzieci w grupie – Mniejsza grupa gwarantuje naszemu dziecku indywidualizację procesu edukacyjnego.
• Program edukacyjny - Każde przedszkole realizuje Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dlatego też warto zwrócić uwagę, czy koncepcja pedagogiczna w wybranej przez nas placówce jest przemyślana, spójna dla całej placówki. Czy ofertowany jest ciekawy program edukacyjny, gwarantujący naszemu dziecku wszechstronny rozwój i dający mu radość z wykonywanych zadań? Czy należycie przygotuje naszego malca do wejścia na kolejny stopień edukacji?
• Kadra – Zapytajmy o jej kwalifikacje, a podczas odwiedzin zwróćmy uwagę, czy Panie bawią się wraz dziećmi, czy są radosne i uśmiechnięte.
• Plan dnia – Zapytajmy, jak rozłożone są podstawowe zajęcia, czy przewidziano czas na codzienny pobyt na powietrzu. Jeśli nasze dziecko potrzebuje poobiedniej drzemki, zapytajmy o możliwość odpoczynku.
• Posiłki - Jeśli przedszkole nie posiada własnej kuchni, nie bójmy się zewnętrznych firm cateringowych, zapytajmy czy jest to firma certyfikowana przygotowująca posiłki zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, zapoznajmy się z ich jadłospisem. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem, zapytajmy o możliwość diety eliminacyjnej.
• Czas pracy – Czy jego długość zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, jak i pracujących rodziców?
• Przyjazne dla rodziców – Praca z maleńkim dzieckiem, czy w domu, czy w przedszkolu, to zawsze wspólny wysiłek rodziców i wychowawców. Stały kontakt rodziców z wychowawcami i dyrekcją przedszkola jest bardzo istotnym elementem jego dobrego i skutecznego funkcjonowania.

W placówce, w której obecnie pracuję - „Mali Odkrywcy” Akademia Twórczego Rozwoju - stworzyłam wspaniały świat dla wyjątkowych dzieci i ich troskliwych rodziców. Jako długoletni nauczyciel, dyrektor i metodyk wychowania przedszkolnego, zawsze staram się pomóc rodzicom w wyborze idealnego miejsca dla swojej pociechy. Zachęcam rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola poprzez organizację wspólnych spotkań, warsztatów, szkoleń, aby mieli okazję zatrzymać się w codziennym biegu i pochylić z wielką troska nad swoim dzieckiem i jego najgłębszymi potrzebami.  Pamiętajmy, że rodzice są pierwszymi osobami, które wprowadzają małego człowieka w świat i od nich zależy, czy będzie się ono czuło w nim pewnie i bezpiecznie. Dlatego też nasze przedszkole jest zawsze otwarte dla rodziców, a ich pomoc i zaangażowanie są bardzo wysoko cenione.

Długi i wnikliwy proces poszukiwania właściwego miejsca dla naszego najcenniejszego skarbu zawsze zaowocuje tym, że nasze dziecko i my będziemy szczęśliwi z dokonanego wyboru, który zagwarantuje mu bezpieczeństwo i właściwą edukację.

Życzę właściwych wyborów wszystkim rodzicom i radosnych chwil w przedszkolu ich pociechom.”

Anna Ludwika Michałowska
Dyrektor ds. pedagogicznych
„Mali Odkrywcy” Akademia Twórczego Rozwoju

Wrocław, ul. Azaliowa 20
www.maliodkrywcy.com.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Beztroski świat - przedszkole wilanów - zaprasza serdecznie!

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »