Dom » Architektura

Jak dbać o meble w łazience?

Łazienka coraz częściej staje się małym, domowym centrum spa. Jest miejscem odświeżenia, relaksu, wyciszenia, lub dzikiej zabawy jeśli korzystają z niej również dzieci.

Dużo wysiłku wkładamy w to by jej aranżacja zachęcała do częstych odwiedzin, była ładna, przyjemna w odbiorze, a przy tym praktyczna. Ogromny wpływ ma na to rodzaj dobranych przez nas mebli. Łazienka jest jednym z miejsc, w których najmocniej widać wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. Ze względu na mikroklimat w niej panujący (zwykle wysoka temperatura i wilgotność), to także miejsce, w którym bardzo szybko rozwijają się bakterie i inne drobnoustroje. Aby temu zapobiec należy ją regularnie i dokładnie czyścić, w tym także znajdujące się w niej meble. Oto kilka prostych wskazówek jak zadbać i pielęgnować łazienkowe meble.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Precz z wodą

Meble łazienkowe są specjalnie zabezpieczanie przed niszczącym działaniem wody, jednak po każdej kąpieli, jeśli zgromadziła się na nich para wodna lub zostały ochlapane, należy przecierać je do sucha miękką szmatką. Pozostawiona na powierzchni mebla woda pozostawia jasne, białe plamy widoczne szczególne na ciemnych kolorach. Im dłużej będą one pozostawione, tym  trudniej je usunąć. Dodatkowo warto pamiętać o częstym wycieraniu półek i blatów z kurzu, który nie tylko brzydko wygląda, jest siedliskiem bakterii, ale także zatrzymuje i pochłania wilgoć.

Pielęgnacja na miarę

Jeśli zdarzy się nam poważniejsze zabrudzenie, nie wolno go zmywać za pomocą żrących detergentów z alkoholem czy kwasem. Wykluczone jest także używanie ostrych, metalowych cześników lub szczotek, które mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Nie można dopuścić do zarysowania zewnętrznej powłoki ochronnej mebla, ponieważ wtedy wilgoć i woda doprowadzą do odkształceń i wypaczeń.

Rodzaj używanej do czyszczenia chemii powinien odpowiadać typowi posiadanych przez nas mebli. Te wykonane z płyty laminowanej należy potraktować płynami antyseptycznymi oraz nabłyszczającymi, które pomogą w utrzymaniu gładkiej i lśniącej powierzchni. Z kolei drewniane meble do łazienki np. od Defra, należy czyścić preparatami przeznaczonym do pielęgnacji drewna. Mamy wtedy pewność, że nie naruszą one ochronnej warstwy lakieru, która różni się od tej stosowanych na meblach laminowanych.

Organizacja łazienki

Istotną rzeczą jest także fakt, że meble łazienkowe są wrażliwe na działanie ostrego światła i promieniowania UV. Dlatego jeśli posiadamy w łazience okno warto sprawdzić czy jakaś jej część nie jest stale oświetlona promieniami słonecznymi. Jeśli tak, to należy pamiętać o zasłanianiu okna lub przesunięciu mebla, na który pada światło. Intensywne działanie słońca powoduje powstawanie odbarwień i blaknięcie koloru, co jest szczególnie widoczne w przypadku ciemnych mebli.

Ważną rzeczą w organizacji łazienki jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu po kąpieli szybko wyrówna się poziom wilgotności oraz temperatura. Przy zbyt słabym przepływie powietrz niesprzątana łazienka jest idealnym miejscem do rozwoju dla grzybów i bakterii.

Prawidłowa pielęgnacja łazienki składa się z małych, powtarzanych regularnie czynności. Jeśli uda się o nich pamiętać, nic nie będzie straszne stojącym w niej meblom.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »