Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Jak opiekować się leżącym seniorem?
Zobacz więcej zdjęć » |
Opieka nad starszą osobą unieruchomioną w łóżku to nie lada wyzwanie. Poniżej lista rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas zajmowania się leżącą, starszą osobą.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pielęgnacja skóry
Skóra naszych podopiecznych jest bardzo podatna na infekcje i odleżyny. Żeby temu zapobiec, powinniśmy regularnie stosować krem przeciw odleżynom. Do pielęgnacji skóry osób leżących służą specjalne mydła i spray’e.
Przeciwdziałanie odleżynom
Jednak stosowanie kremów nie wystarczy. Powinniśmy często zmieniać pozycję osób leżących wszędzie tam, gdzie skóra ma kontakt z twardym podłożem. Powinniśmy się też nauczyć prawidłowo umiejscawiać poduszki, jaśki i miękkie krążki pod odpowiednie części ciała. Jeśli nie udało się uniknąć odleżyny, zastosujmy odpowiednie pianki gojące i plastry. Nie należy tego lekceważyć. Nieleczone odleżyny są znacznie zwiększają ryzyko infekcji.
Kąpiel w łóżku
Bardzo często kąpiel w wannie jest niemożliwa z powodu choroby pacjenta. Dlatego powinniśmy użyć miski z wodą i mydłem, dzbanka z ciepłą wodą, gąbki oraz pustej misy. Nie bójmy się nieco szorstkiej gąbki, wpływa korzystnie na krążenie krwi. Dbajmy o to, by nigdy podczas mycia nigdy nie otwierać okna oraz przykrywać specjalnym ręcznikiem części intymne podopiecznego. Każdy potrzebuje intymności.
Kwestia karmienia
Osoba unieruchomiona w łóżku często nie jest w stanie sama jeść. Możemy sobie ułatwić karmienie przez podniesienie węzgłowia do pozycji półsiedzącej. Nie spieszmy się z karmieniem, a do podawania płynów używajmy specjalnej słomki.
Pampersy
Pampersy powinny być wymieniane jak najczęściej. Zadbajmy o intymność naszego podopiecznego i nigdy nie róbmy tego przy świadkach. Wygodnym rozwiązaniem są też pampersomajtki. Łatwo je wymienić i dają choremu maksymalny komfort psychiczny.
Dziennik diurezy
Jedna z rzeczy, o których nagminnie zapominają opiekunowie. Przede wszystkim: wymieniać cewnik należy co dwa tygodnie. Z kolei dziennik pomoże dostrzec anomalie, mogące świadczyć o rozpoczynającej się infekcji.
Opieka osób starszych to niełatwe zadanie. Czasami lepiej zdać się na domy pomocy społecznej. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni robić to sami, pamiętajmy o powyższych wskazówkach.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|
Komentarze (0)