Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak przetrwać zimę - krótki poradnik dla zmarzniętych

Jak przetrwać zimę - krótki poradnik dla zmarzniętych
Zobacz więcej zdjęć »
Styczeń i luty to zdaniem wielu Polaków dwa najtrudniejsze miesiące w roku. Kaprysy zimy można jednak oswoić odpowiednim ubiorem i trybem życia. A gdy zdarzy się katar czy przewianie – warto sięgnąć po sprawdzone i skuteczne środki.

Styczeń i luty to zdaniem wielu Polaków dwa najtrudniejsze miesiące w roku. Zmienna pogoda, chłód, opady śniegu i deszczu każą wątpić w nadejście wiosny. Kaprysy zimy można jednak oswoić odpowiednim ubiorem i trybem życia. A gdy zdarzy się katar czy przewianie - warto sięgnąć po sprawdzone i skuteczne środki: witaminę C, cytrusy, miód, ziółka i inne produkty rozgrzewające.


Zimowe kaprysy aury

Początek nowego roku przywitał nas nagłą zmianą pogody - w styczniu wzrosły temperatury, nastały odwilże, a siarczyste mrozy pozostały już tylko wspomnieniem grudnia. Roztopy te trudno jednak nazwać wiosennymi - do kolejnej zmiany pory roku jeszcze daleko. Synoptycy przestrzegali przed dużymi skokami temperatury w ciągu doby, zmiennością kapryśnej aury, opadami raz śniegu, raz deszczu. Zmianom pogody towarzyszy najczęściej wiatr, który w styczniu i lutym jest bardzo zimny, nawet jeśli temperatura powietrza sięga kilku stopni powyżej zera. Wilgoć zawarta w powietrzu nieprzyjemne poczucie chłodu jeszcze potęguje .

O tej porze roku należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Zimowa kurta lub płaszcz, szalik, czapka i rękawiczki - to żelazny zestaw dla każdego, kto nie chce zmarznąć i złapać przeziębienie. Właściwe dobranie ubioru też jest sztuką - i nie chodzi o wybór najmodniejszych w danym sezonie botków czy płaszcza, a takie zestawienie odzieży, by nie zmarznąć lub nie przegrzać ciała, co szkodzi zdrowiu równie mocno jak brak nakrycia głowy i szalika.

Pozbądź się kataru!

Niedostatki ubioru, brak dbałości o odpowiednio zrównoważoną dietę z dużą zawartością witaminy C skutkują najczęściej przeziębieniami, katarem i kaszlem. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, należy sięgnąć po odpowiednie środki: leki zmniejszające obrzęk błon śluzowych w nosie, antyseptyczne tabletki do ssania, syropy antykaszlowe, popularne lekarstwa przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Warto również sięgnąć po środki z babcinej apteczki: nalewkę z owoców leśnych, herbatę z miodem i cytryną, imbir, naturalne maści rozgrzewające, ziółka antyseptyczne do płukania jamy ustnej i gardła. Należy również pamiętać, że najlepszym lekarstwem na przeziębienie jest wypoczynek. Żaden środek farmaceutyczny nie zastąpi spokojnego wieczoru, spędzonego z książką pod pod miękkim kocem lub przed telewizorem.

I na przewianie znajdzie się sposób

Częstą dolegliwością w zimie są również bóle stawów, przewiania pleców czy mięśni barku. Czasem towarzyszą grypie lub przeziębieniom, często jednak występują jako osobne schorzenie. Należy pamiętać, że utrzymujących się bóli stawów czy mięśni nie wolno lekceważyć. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego na konsultacje, nic bowiem nie zastąpi opinii specjalisty.

Niezależnie od leków przepisanych przez lekarza, chory może sięgnąć po lecznicze środki wspomagające. Szczególnie dobroczynny wpływ na stawy i przewiane mięśnie mają specjalne pasy i ocieplacze z wełny. Na polskim rynku dostępnych jest wiele artykułów ów z tej grupy. Wśród nich m.in. ocieplacze firmy IL-TEX, wykonane ze szlachetnej wełny owiec rasy merynos. Medyczne produkty z runa merynosów posiadają właściwości regulujące temperaturę w miejscu okrytym dzianiną. Pozwalają w naturalny sposób oddychać skórze, zapobiegają powstawaniu nadmiernej wilgoci na miejscu styku tkaniny z ciałem. Artykuły z wełny merynosów są przewiewne, ale dzięki właściwościom termoizolującym skutecznie chronią przed zimowym chłodem. Grzeją i równocześnie zapobiegają przegrzaniu się skóry. Są przy tym miękkie i przyjemne dla skóry.

Nie tylko na bóle mięśni

Ze względu na swoje leczniczo-rehabiliatacyjne właściwości ocieplacze mogą nosić nie tylko w przypadku przewiania pleców. Produkty IL-TEX-u przeznaczone są również dla osób cierpiących na skutek urazów (złamania, zwichnięcia, niestabilność stawów), dotkniętych zmianami o charakterze zwyrodnieniowo-zniekształcającym, infekcjami narządów ruchu, schorzeniami reumatycznymi i gośćcem reumatoidalnym.

Stosuje się je również w ostrych zespołach bólowych spowodowanych porażeniem nerwów lub zaburzeniami krążenia. Świetnie nadają się również dla sportowców, ponieważ pomagają w stanach przeciążeniowych mięśni, powięzi i wiązadeł. Pasy i ocieplacze IL-TEX-u są wpisane na ministerialną listę produktów leczniczych.

Ocieplacze i pasy IL-TEX - wskazania i w profilaktyce następujących dolegliwości:

  • urazy (złamania, zwichnięcia, niestabilność stawów),
  • zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające,
  • infekcje narządów ruchu,
  • gościec reumatoidalny,
  • schorzenia reumatyczne (np. zapalenia mięśni, ścięgien i powięzi),
  • stany przeciążeniowe i zapalne mięśni, ścięgien, powięzi i wiązadeł,
  • zespoły bólowe ostre i przewlekłe przy porażeniach nerwów,
  • dolegliwości układu moczowego (stosuje się pasy krzyżowo-lędźwiowe),
  • bóle mięśni i stawów spowodowane m.in. przewianiem.

O firmie IL-TEX:

Firma IL-TEX z Zawiercia to jeden z liderów na krajowym rynku producentów pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej, a Iltuś to jej autorski produkt, zastrzeżony w urzędzie patentowym. Naturalne produkty sypialniane IL-TEX-u wykonane są z wełny merynosów - szlachetnych gatunków owiec australijskich i nowozelandzkich. Tkaniny pościelowe z takiej wełny posiadają właściwości antyalergiczne i nadają się do sypialni osób uczulonych na roztocza. Prozdrowotne działanie mają również wyroby pościelowe z bawełny, policottonu oraz tkanin z tworzyw sztucznych.

Więcej informacji: www.il-tex.com.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

frajtak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »